News

Solar do Laikike1: „Wszystkiego dobrego Ci życzę”. #Hot16Challenge2 przynosi wiele pozytywów!

Jakub Purłan -
News - - Dodane przez Jakub Purłan

Solar do Laikike1: „Wszystkiego dobrego Ci życzę”. #Hot16Challenge2 przynosi wiele pozytywów!

Solar wraz z akcją #hot16challenge2 zmotywował polską scenę rapową, a także inne środowiska, do niesienia pomocy polskiej służbie zdrowia. Zbiórka wczoraj (08.05.2020) przekroczyła milion złotych, ale na tym nie koniec! Poza tym aspektem, mam wrażenie, że całe przedsięwzięcie pomogło również całemu społeczeństwu. Mogliśmy na chwilę skupić się na czymś innym niż pandemia. Akcja #hot16challenge2 to powiew świeżego powietrza w tych trudnych czasach. Pozytywów jest więcej i przedstawię kilka z nich.

Solar i Laikike1

Beef między raperami miał miejsce w 2013 roku. I od tego czasu nie zamienili ani słowa. Dlatego niemałym zaskoczeniem było jak po swojej zwrotce w #hot16challenge2 Laikike1 zwrócił się do szefów SBM. Solarowi pogratulował tego, że zostanie ojcem i ma już wybrane imię, a Białasowi przekazał, że chętnie pojawi się na albumie dla Bonusa RPK. Karol odpowiedział na te słowa na swoim instastory, nie ukrywał zdziwienia, ale jednocześnie zadowolenia związanego z tą całą sytuacją.

Kafar i SBM

Pamiętamy fakt, że nie było po drodze ekipie Dixon37 i SBM. Jednak przy akcji charytatywnej znikają wszystkie niesnaski. Najlepiej to opisują wersy członka Dixon37: „Kafar nie bierz w tym udziału, bo to akcja Solara, w ch*ju mam kto to zaczął, jeśli się pomaga”. #hot16challenge2 chyba nie przestanie zaskakiwać. Na szczęście większość niespodziewanych sytuacji związanych z nią jest pozytywna. Polski rap i jego słuchacze pokazali, że potrafią się zjednoczyć w szczytnym celu.

Najwięcej zyskali?

Akcja bardzo szybko rozprzestrzeniła się z rapowego mainstreamu do podziemia. Mata jako trzeci wypuścił swoją 16-tkę i już wtedy nominował, nieznanego szerszemu gronu słuchaczy, Przemka Fergusona. [TUTAJ] przybliżyłem jego postać, warto sprawdzić. Raper z Warmii i Mazur zebrał mnóstwo pozytywnych komentarzy pod swoją zwrotką w #hot16challenge2 (prawie pół miliona wyświetleń), a także inne jego kawałki zyskały sporo nowych odtworzeń. Mata przyczynił się do nominacji jeszcze jednego rapera, który nie był powszechnie znany. Podczas charytatywnego streama, przed całą akcją #hot16challenge2, sprawdził kawałek fukaJa i go spropsował. To z kolei przyczyniło się do nominacji od Quebonafide. W nieco ponad tydzień młody raper zyskał niemałą rozpoznawalność, teraz wszystko w jego rękach. Zobaczymy jak wykorzysta swoją szansę, będziemy obserwować.

#hot16challenge2 niesie za sobą jeszcze mnóstwo innych pozytywów. Fajnie, że przyłączyło się do tej inicjatywy wiele osób niezwiązanych z rapem. Założeniem całej akcji jest pomoc polskiej służbie zdrowia w walce z koronawirusem, dlatego im więcej osób usłyszy o niej, tym lepiej. Nikt się nie spodziewał, że udział weźmie Norbi, Zbigniew Stonoga czy Artur Andrus. Do tego swoją cegiełkę dołączyły m.in. firmy x-kom, Muszyna, Tiger. To tylko kilka przykładów, wszystkie trudno wymienić. I to jest piękne. Po prostu dziękujemy każdemu kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do pomocy w tej inicjatywie!

fot. kadr z klipu „Laikike1 #Hot16Challenge2”, kadr z klipu „SOLAR #Hot16Challenge2”

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Jak w #Hot16Challenge2 wypadają dziewczyny?

W pierwszej edycji #Hot16Challenge w 2014 roku usłyszeliśmy zwrotki AdMy, WdoWy, Guovy czy Reny, więc i w tej – charytatywnej – nie mogło zabraknąć kobiet. Tym razem jednak z pewnością jest ciekawiej, bo akcja wyszła daleko poza scenę hip-hopową, a wyzwanie podjęli nie tylko raperzy i raperki.

Jako pierwsza swoją szesnastkę wrzuciła nominowana przez Vito Rosalie. Możemy przy tym zaryzykować stwierdzenie, że jest to zdecydowanie jedna z najładniejszych zwrotek – delikatna i płynąca, a przy tym wyjątkowo rytmiczna; na pograniczu rapu i R&B. Rosalie. w muzyce zrobiła zresztą duży progres, co udowodniła w marcu, gdy ukazał się jej drugi album. Jeśli czujecie taki klimat, a jeszcze nie słuchaliście „IDeal”, koniecznie sprawdźcie tę płytę!

Wśród nominowanych przez Rosalie. znalazła się m.in. Paulina Przybysz. Ostatnio położyła ona ważne wersy na projekcie Tego Typa Mesa, w „Niebywałe” z „Białego Tunelu”, o czym wspominałam TU. Teraz, przy okazji challenge’u, w swoich linijkach nie tylko nawiązała do obowiązku izolacji, ale nie oszczędziła również komentarza do obecnej sytuacji politycznej.

Najbardziej rapowe zwrotki jak na razie nawinęły Ryfa i Marianne, którą możecie kojarzyć z duetu z TKM albo singli „Nara Nara” czy ostatniego „Chcesz być” z AdMą. Obie raperki w swoich szesnastkach są bardzo charyzmatyczne. Pierwsza poleciała klasycznie i twardo, czyli tak, jak zapamiętaliśmy ją po świetnym, zeszłorocznym „47unk”, a druga nowoszkolnie i bardziej melodyjnie.

I znów nie do końca rapowo, ale znajomo. Coals zostali nominowani przez Tymka, a Łukasz Rozmysłowski i Kacha Kowalczyk swoje szesnaście wersów nagrali w jednym wideo, co super się ze sobą zgrało, również wizualnie. Obejrzyjcie to i zwróćcie uwagę na gry słów oraz follow-upy! A, no i Kacha do wyzwania nominować chciała między innymi Margaret, ale – oopsy daisy – wyprzedził ją Otsochodzi.

Zresztą piosenkarce ostatnio jest coraz bliżej do hip-hopu. Jakiś czas temu informowaliśmy, że Margaret powołała własną wytwórnię, do której dołączył młody raper, Wojtek Geniusz. Niedawno dograła się też do kawałka „Układanki” Young Igiego oraz została dobrze przyjęta przez środowisko.

Od niej nominacje trafiły m.in. do Natalii Szroeder i Reny, czekamy więc na kolejne szesnastki dziewczyn. Wkrótce powinniśmy je usłyszeć także od Dziarmy i młodej Nath., i… Guovy oraz PrzekoTV, bo podczas pisania tego artykułu, wleciała właśnie jeszcze (bardziej) gorąca zwrotka AdMy!

fot. kadr z „Marianne #hot16challenge2”, YouTube.com/Marianne

Zostaw komentarz

Hip Hop,Ranking
5 zwrotek w ramach #hot16challenge2, które mogły zostać przez Was przeoczone, ale muszą być nadrobione

#hot16challenge dwa rozprzestrzenia się wykładniczo niczym wirus, przez co w ciągu dnia zalewani jesteśmy masą szesnastek. Na ten moment mamy już ponad 250 zwrotek nagranych w ramach tej akcji. Nie sposób śledzić wszystkich na bieżąco. Istnieje więc spora szansa, że jakieś perełki przeszły Wam koło uszu, ale od czego macie nas. Już śpieszymy z pomocą i rzucamy Wam 5 nietuzinkowych szesnastek, które musicie nadrobić.

Większość zwrotek osób na co dzień nierapujących co najwyżej sprawia, że delikatnie uśmiechamy się, doceniając samą próbę. Absolutnie nie możemy jednak napisać tego o Deemzie. Jego szesnastkę należy bowiem docenić nie tylko z powodu podjęcia samej rękawicy, ale też jakości samej nawijki. Okazuje się bowiem, że producent ma charakterystyczny styl nie tylko w swoich bitach, ale i wersach, które rzuca z niezwykłym spokojem, a jednocześnie przekonaniem. Dodatkowego klimatu nadają jeszcze pojedyncze linijki nawinięte po syryjsku. Deemz, może zamiast płyty producenckiej wydasz taką, na której nawijasz, co?

Flint to postać, która na polskiej scenie znajduje się już od bardzo dawna, ale wielkiego rozgłosu nigdy nie zaznała, choć jego skille z pewnością na to zasługują. Słychać to zresztą w jego #hot16challenge2, w którym popisuje się nie tylko bardzo zgrabnym flow, ale też bystrymi wersami, w którym chociażby zaczepia nieco Tedego i spoilerującego Taco Hemingwaya. Tylko proszę następnym razem takich gorących szesnastek nie rzucać w lesie, bo to faktycznie znacznie zwiększa zagrożenie pożarowe.

Sama zwrotka KęKę zrobiła wielką furorę, ale nominacje już niekoniecznie, a nie słusznie. Może wymieniona przez rapera z Radomia ksywa Skorupa nie należy do najgłośniejszych, ale z pewnością nie zasługuje na bagatelizowanie, czego najlepszym dowodem jest właśnie szesnastka tegoż rapera. Skorup ma błyskotliwy humor i niezwykle giętki język, które w pełnej okazałości prezentuje w swojej zwrotce.

Wiktor z WWA wciąż nie ma zbyt dużych zasięgów, co niezwykle nas dziwi, bo już kilka miesięcy temu uważaliśmy, że powinien zostać podpisany przez większą wytwórnię. Nas już do swojego talentu przekonywać nie musi, ale swoją szesnastką tylko utwierdził nasze zdanie na jego temat. Odpalając jego zwrotkę pewnie nie spodziewacie się pięknego śpiewu, którym raczy słuchaczy w pierwszej części szesnachy, tylko po to zresztą, by za chwilę pokazać swoje skille w nawijce. Arsenał tego gościa jest ogromny, a szesnaście wersów to zdecydowanie za mało, by cały zaprezentować.

Kuba Knap wydał na przestrzeni ostatniego roku mnóstwo projektów. Wydawać by się mogło, że przy takiej ilości stworzonej muzyki Kuba nie zaskoczy nas już niczym, bo ileż można wymyślać coś nowego i jakościowego? Myliliśmy się, bo jak widać, można. Mało tego, nie potrzeba do tego bitu, wystarczy traktor, trochę gnoju, widły i kawał weny. Oczywiście, to otoczenie tworzy niezwykły klimat tej szesnastki, ale na pochwałę zasługuje też sam rap. Gdyby po całej akcji przyznawano nagrodę publiczności za pojedynczy wers, Knap na pewno zgarnąłby tę statuetkę za linijkę: „Makumbaska łolelelele/ czyszczę stajnię i dlatego mordo nie odbieram tele”.

fot. kadr z klipu „Kuba Knap #hot16challenge2”, YouTube.com/WCK47

Zostaw komentarz