Hip Hop,News

Stormzy odrzucił zwrotkę Jaya-Z: Nie mógł uwierzyć, że to zrobiłem

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop,News - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Stormzy odrzucił zwrotkę Jaya-Z: Nie mógł uwierzyć, że to zrobiłem

Brytyjski raper odwiedził program Jonathana Rossa i choć cały odcinek będzie można zobaczyć dopiero dzisiaj, to BBC już ogarnęło temat. Okazuje się, że Stormzy jest prawdopodobnie jedynym raperem na świecie, który odrzucił z kawałka zwrotkę legendy Nowego Jorku, pierwszego czarnoskórego miliardera, Jaya-Z. Jakie były okoliczności tego zdarzenia?

Take Me Back To London

Wszystko zaczęło się od Eda Sheerana i jego albumu „No.6 Collaboration Project”, na którym mogliśmy usłyszeć choćby Eminema i 50 Centa. Na krążku znajdziemy także Stormzy’ego, ale okazuje się, że w kawałku „Take Me Back To London” mógł być Jay-Z. Jak wspomina Stormzy:

Kochałem ten numer, bo myślałem, że to tylko ja i Ed. I wtedy Ed powiedział, że Jay wskakuje na numer. Rozwaliło mi to mózg. Jay-Z jest moim bohaterem i inspiracją numer jeden. (…) Trafiliśmy do studia, w którym pisaliśmy kawałek, Jay zatrzymał muzykę i powiedział: „Powiedz mi coś o Londynie, potrzebuję inspiracji”. (…) To była najlepsza rozmowa w moim życiu.

Być może rozmowa była najpiękniejsza, ale Stormzy szczerze przyznał Jayowi, że jego obecność zmienia wszystko i numer już nie do końca jest tym, czym miał być.

Wiem, jak to jest, panie Z. Jest pan najbardziej genialnym, zajętym człowiekiem i pewnie nigdy nie będę miał tej okazji kolejny raz, ale z ręką na sercu, nie sądzę, że to jest właściwy utwór dla nas. Nie wiem, dlaczego to mówię, ale to po prostu nie jest ten kawałek. (…) Nie mógł uwierzyć, że to zrobiłem.

Łatwo się domyślić, że Jay był zszokowany słowami rapera, ale podobno zrozumiał i uszanował decyzję. Cóż, nam trochę szkoda, bo chętnie usłyszelibyśmy Jaya na tym projekcie, ale może Stormzy miał rację? W każdym razie na pewno miał wielkie cojones, bo odmówić komuś tego formatu, to naprawdę o czymś świadczy. A co do tej jedynej okazji w życiu… kto wie, może Jay-Z jeszcze się odezwie?

fot. kadr z wideo „Ed Sheeran – Take Me Back To London (Sir Spyro Remix) [feat. Stormzy, Jaykae & Aitch]”, youtube.com/Ed Sheeran

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Bedoes – Mushu polskiego rapu. „Opowieści z Doliny Smoków” [RECENZJA]

Pamiętacie Mushu, prawda? Przecież oglądaliście „Mulan”, nie uwierzę, że nie. Mushu to ten smok, który towarzyszył głównej bohaterce bajki. Był bardzo odważny, pewny siebie, dosyć impulsywny, ale przy tym całkiem zabawny. Choć na początku historii nie do końca zachowuje się tak, jak trzeba, ostatecznie pokazuje wielkie serce i wychodzi na postać całkowicie pozytywną. Nie kojarzy Wam się to z pewnym raperem? Bo mi tak, a „Opowieści z Doliny Smoków”, które wydał, są tego najlepszym dowodem.

Zawsze chciałem to zrobić

Bedoes, choć na scenie jest przecież stosunkowo niedługo, nasłuchał się o sobie już mnóstwo inwektyw, będąc przecież otwarcie hejtowanym przez bardziej trueschoolową i uliczną część środowiska. Mushu zaś zostaje odtrącony przez ród Fa, któremu zawsze służył. Co więc może zrobić młody smok w takiej sytuacji? Udowodnić, że wcale nie jest gorszy, choć jest inny. Tę inność słychać na nowym albumie Bedoesa niemalże w każdym numerze, między innymi dzięki ogromnemu zaufaniu SBM Label, które widocznie pozwoliło Borysowi na nagranie dosłownie wszystkiego, co sobie wymyślił. Przecież poza rapowymi kawałkami, z których i tak niewiele jesteśmy w stanie określić „stricte rapowymi”, mamy jeszcze punkową „Anarchię” i latynoskiego „Polaco”. Umieszczenie takich numerów na głównym albumie, a nie jakiejś dodatkowej EPce, wydaje się decyzją nawet nie odważną, a kuriozalną. Podobne odczucie można też odnieść przy pewnych zabiegach wokalnych w innych piosenkach. Nagłe wtrącenie DJa Johny’ego i nawinięcie dwa razy niemalże tego samego fragmentu zwrotki w „Brzydkich Rzeczach” mogłoby śmiało zepsuć cały utwór, kompletnie go rozbijając, a jednak nie sposób nie odnieść wrażenia, że mimo wszystko tam pasuje. W zasadzie tak samo dzieje się w tytułowym kawałku „Opowieści z Doliny Smoków”, gdzie wrzucone są dwie scenki, w których bohaterowie rozmawiają z policjantem. Można byłoby zapytać: „To co to jest? Film krótkometrażowy czy kawałek?” Pomimo nietypowego zabiegu, odpowiedź brzmi: „Jest to kawałek, mało tego, bardzo dobry”. Brak kalkulacji, za to szczerość i luz słychać też we „Wschodzie”, w którym Borys puszcza oczko w stronę mieszkańców Krakowa rzucając wręcz ordynarnym wersem: „Nie musisz jechać pod Halę, by dostać kiełbasę”, za który zaraz w piosence przeprasza, przy tym znów łamiąc jej konwencję. Pokażcie mi drugiego polskiego rapera, który nie boi podjąć się tak wielu ryzykownych zabiegów na swoim albumie.

Płytę robiliśmy pół roku albo coś takiego. Jestem słaby w daty, więc nie jestem w stanie tego powiedzieć. (…) Mieszkaliśmy razem, żyliśmy razem, chodziliśmy do studia i robiliśmy to od razu.

Bedoes, wypowiedź na konferencji 29.11.2019

Posłuchaj, wariacie

Wydawać by się mogło, że płyta, która jest tak pełna spontanicznych, czasem niepoważnych decyzji nie może przekazywać za wiele. Ale przecież filmy animowane, jak „Mulan”, do którego już nawiązywałem, też takie są, a jednak niosą ze sobą pointę. Nie inaczej jest w tym wypadku. W końcu w otwierającym płytę numerze „1998” Borys nawija do słuchacza: „Posłuchaj, wariacie…”. Nie mówiłby tak, gdyby nie miał nic do powiedzenia, prawda? Ma i to dużo. Wyżej wymieniony track zdążył już zrobić spore zamieszanie przez linijki takie jak: „Jestem dumny, że jestem Polakiem/ nie przeszkadza mi chłopak z chłopakiem”. W „Opowieściach z Doliny Smoków” mamy przecież kapitalny morał, a wręcz apel o zachowanie spokojnej głowy w sytuacjach, w których wykrzyczany przez artystę w outro numeru „głupi powód” może doprowadzić do tragedii. W „Smokach” mówi już słuchaczowi wprost: „Bracie, szanuj księżniczki, ale pie##ol kurtyzany/Bracie, na polu bitwy nie zostawiaj braci samych”. Nie mniej dosadny jest w swoim przekazie w kawałku „Gdzie jest Eis?”, gdzie nawija: „Dobra już skończ pie##olić i przestań się martwić/ nikt nie jest idealny, ja też mam wady”. Do wszystkich może to nie przemówi, ale do części „mieszkańców Doliny” na pewno. A to już dużo.

Ta płyta miała się nazywać „Akademia Sztuk Pięknych”, ale to wszystko wyewoluowało i stwierdziliśmy, że „Opowieści z Doliny Smoków”. Dlatego że ja zawsze jarałem się średniowieczem, Lanek to podzielał. (…) Smoki to przenośnia złych ludzi i złych emocji, a Doliny to przenośnia miast, czyli tego wszystko, co się wokół nas dzieje.

Bedoes, wypowiedź na konferencji 29.11.2019

Cri-Kee polskich producentów

Mushu miał swojego wiernego kompana, świerszcza Cri-Kee. Tonował on emocje kąpanego w gorącej wodzie smoka i zawsze go wspierał, choć często się z nim nie zgadzał. Nie kojarzy Wam się z pewnym producentem? Praca z tak pełnym odważnych pomysłów i skrajnych emocji raperem na pewno nie należała do łatwych, a mimo to Lanek potrafił wyprodukować kapitalne i choć różne, to w całości jednak spójne podkłady. Musiał odpowiednio lawirować nie tylko między podgatunkami, ale nawet gatunkami muzycznymi w taki sposób, by Bedoes brzmiał dobrze na wszystkich bitach. Udało mu się to, choć przecież w teorii wcale nie musiało, chciałoby się nawet powiedzieć, że nie powinno. Korona króla polskich producentów regularnie zmienia właściciela i choć podejrzanie często przechodzi przez dłonie Magiery i Matheo, tym razem z ich rąk wyrywa ją Lanek. Dolina Smoków nie mogła sobie wymarzyć lepszego barda.

Nie wiem, czy nie poleciałem za bardzo, porównując najnowszą twórczość jednego z najbardziej popularnych raperów do bajki, a jego samego wraz z producentem, do postaci w niej występujących. Niemniej jednak, sam Bedoes zachęcał, by „poszukać w niej czegoś”. Ja znalazłem to samo, co w animowanym filmie, który mocno ukształtował moje pokolenie. Coś czuję, że „Opowieści z Doliny Smoków” mogą mieć podobny wpływ na to młodsze od mojego.

Konferencja 29.11.2019

fot. kadr z klipu „Bedoes & Lanek – 1998 (mam to we krwi)”, YouTube.com/SBMLabel | kadr z filmu „Top 10 Most Hilarious Mushu Moments”, YouTube.com/MsMojo

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Słuchacze podejrzewają Drake’a o pedofilię

Media i opinia publiczna zwykle dosyć ospale reaguje na wszelkie negatywne symptomy w działaniach sławnych osób. Przemoc domowa, gwałty czy pedofilia to dalej duże tematy tabu. Molestowanie stało się powszechnie napiętnowane dzięki ruchowi #metoo, ale showbiznes (i nie tylko on) ma jeszcze sporo trupów w szafie. Ostatnie wydarzenia w Szkole Filmowej w Łodzi, czyli protest przeciwko wizycie Romana Polańskiego, który poskutkował tym, że reżyser zdecydował się odwołać spotkanie, pokazują, że coś się w tej materii zmienia, a odbiorcy zaczynają poważnie myśleć o przewinieniach osób ze świata kultury i sztuki.

„Wychowywanie” przyszłych partnerek

W wywiadzie dla Vanity Fair, 17-letnia Billie Eilish ujawniła, że utrzymuje wirtualną korespondencję z Drakiem:

Drake jest jedną z najmilszych osób, z jakimi kiedykolwiek rozmawiałam. Rozumiesz, tylko z nim pisałam, ale jest taki miły. (…) Nie musi być miły, rozumiesz? Jest na takim poziomie swojego życia, że nie musi być miły, ale jest, rozumiesz?

Rozumiemy, ale podzielamy zdanie części słuchaczy, że to dosyć dziwne, że Drake utrzymuje kontakty z dziewczynami w wieku lat 17 (lub młodszymi), kiedy sam ma 32 lata. Jeden ze słuchaczy znalazł nawet szereg prawidłowości:

Drake jest bardzo dobrym kumplem 14-letniej Millie Bobby Brown, gwiazdy Stranger Things, a modelkę Hailey Baldwin miał „gotować” na spotykanie się z nim, odkąd ta miała… też 14 lat. W sieci można znaleźć nagranie z koncertu, na którym Drake obmacuje 17-letnią fankę (choć tutaj oczywiście, że mógł nie wiedzieć, ile ma lat – tylko to nie zmienia czynności).

Burza w szklance wody?

W tym momencie cała sprawa powinna raczej zaowocować tym, że media będą przyglądały się temu, czy Drake nie robi czasem czegoś niestosownego, bo jeśli spojrzymy na jego znane „historie miłosne”, to nie znajdziemy tam nieletnich… prędzej gwiazdy porno – a przynajmniej jedną, Sophie Brussaux, z którą ma dziecko. Jak spojrzeć na sprawę z boku, to Drake regularnie dostarcza mediom prawdziwych bomb wizerunkowych. Umyślnie bądź nie. A tutaj możecie obejrzeć cały wywiad z Billie w naprawdę fajnym formacie:

fot. kadr z klipu „Meek Mill – Going Bad feat. Drake (Official Video)”, youtube.com/Meek Mill

Zostaw komentarz