Felieton,Hip Hop

Szpaku nagrał #hot16challenge, które jest protestem przeciwko kłusownictwu – #5 Przeinterpretacja

Michał Fitz -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Michał Fitz

Szpaku nagrał #hot16challenge, które jest protestem przeciwko kłusownictwu – #5 Przeinterpretacja

Na chwilę znaleźliśmy się w rzeczywistości, w której trudno o nowe przeboje, bo furorę robią pojedyncze zwrotki, choć niektóre opatrzone są też w refreny, bridże, intra, outra i inne fajerwerki. Chociaż te gorące szesnastki nagrywane są pod wpływem chwili, wcale nie oznacza, że nie mają głębszego przekazu. Najlepszym tego przykładem jest #hot16challenge Szpaka. Relacja z Pikersem i nominacje są bowiem tylko złudnym pierwszym planem dla tła, które w tym wypadku ma największe znaczenie, bo opowiada o całym złu, które niesie ze sobą kłusownictwo. Nie wyczailiście tego? Cool, I got ya.

Już w krótkim refrenie Szpaku porusza ten temat. „One kuszą jak zło, biały towar”. Mogłoby się wydawać, że chodzi o popularny, spożywany główne przed imprezami narkotyk, ale tak naprawdę raper ma tu na myśli kość słoniową. To niezwykle drogi i pożądany surowiec. Kłusownicy w Afryce polują głównie na niego, ograniczając przy tym populację słoni. Nie przejmują się jednak tym, bo pokusa gigantycznego zarobku jest silniejsza. Szpaku wspomina dodatkowo o różowej panterze i absolutnie nie chodzi tu o bajkę dla dzieci. Artysta ma na myśli tak zwaną panterę śnieżną, na którą również się poluje. Zwierze ma szaro-biały odcień futra i gdy zostanie postrzelone, krew zabarwia je na różowo. „Jara je ból” to po prostu dosłowne przedstawienie tego, co te koty wtedy czują. Ból po postrzale jest bowiem niezwykle piekący.

W zwrotce właściwej nie brakuje kolejnych nawiązań. „Płaczę z ziomem, co jest bykiem” – tu Szpaku ma na myśli po prostu jednego z żubrów, z którym musiał nawiązać bliższą relację, gdy zaczął angażować się w ochronę zwierząt. W Polsce to gatunek zagrożony, więc nie możemy dziwić się, że zarówno artysta, jak i jego zwierzęcy przyjaciel ronią łzy za wciąż kurczącym się gatunkiem. Niewiele dalej w zwrotce Szpaku wspomina też o tym, jak dba o egzotyczne ptaki, które również nie mają łatwego życia. Artysta widocznie zajmuje się męskim przedstawicielem tego gatunku, bo „ciągle broni papuga”. Niewykluczone, że działa wspólnie z Kazem Bałagane, którego zresztą nominował, bo Bedogie w ostatnim singlu wspominał: „więcej na papugę, niż zarobiłeś w rok”.

Dalej Szpaku nawija chociażby o „skórze jak karmel”. To właśnie skóra w takim odcieniu jest najbardziej pożądana przez kupców, dlatego kłusownicy polują na zwierzęta, które mogą takową zapewnić. Na sam koniec raper po raz kolejny wspomina o horrorze zwierząt w Afryce i zdradza: „Sam kupiłem tylko Słonia”. Widocznie artysta chciał uchronić choćby pojedynczego przedstawiciela gatunku, dlatego zajął się hodowlą. Wielkie zwierze, jeszcze większy gest!

fot. kadr z klipu „Szpaku Hot16Challenge2”, YouTube.com/GUGU

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
„Pytałem: Sokół, kiedy złoto, już nie pytam – Jak zmieniło się #hot16challenge KęKę na przestrzeni lat?

Zastanawialiśmy się już nad tym, kto może namieszać w drugiej edycji #hot16challenge spośród raperów, którzy nie nawinęli swojej zwrotki sześć lat temu. To absolutnie jednak nie oznacza tego, że Ci, którzy robili furorę wtedy, nie mogą swoich wyczynów powtórzyć. Otóż mogą, czego najlepszym dowodem jest KęKę, który w swojej nowej zwrotce zgrabnie nawiązał do poprzedniej. Jak zmieniła się gorąca szesnastka radomskiego rapera na przestrzeni lat?

Felieton,Hip Hop
Jerzyk Krzyżyk, którego nominował Tymek, opowiedział nam trochę o sobie!

Po tym jak Tymek opublikował wczoraj swoją gorącą szesnastkę, do wyzwania zaprosił kilka nieoczywistych nazwisk. Nominowani zostali Awich, Jerzyk Krzyżyk, duet Coals, Trill Pem i Mekal. Ten drugi na scenie jest od niedawna, ale ma już w dorobku trzy projekty. Najnowszy z nich, czyli epkę "Odpust", wypuścił w zeszłym miesiącu.