Hip Hop

Ten Typ Mes VS Charles Bukowski [Raper VS Klasyk]

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Ten Typ Mes VS Charles Bukowski [Raper VS Klasyk]

Serwus! Witamy Was w drugim odcinku “Raper VS Klasyk”. W pierwszym postawiliśmy na zestawienie Sokoła i Stanisława Wyspiańskiego. Dzisiaj w serdeczne szranki staną Piotr “Ten Typ Mes” Szmidt i Charles Bukowski.

Dlaczego tak? Bo ten pierwszy wielokrotnie wspominał o sympatii do twórczości tego drugiego. “Bukowski, Celine? Jestem z nimi – jestem z nimi wszystkimi” – nawijał Piotr Szmidt w kawału “Widzę szaleństwo“. Mes od zawsze szukał w życiu “mięsa” do tekstów, więc i od pochłanianej literatury miał podobne wymagania. Bukowski był świetnym wyborem.

Porównywać będziemy: Poglądy, warsztat, rewolucyjność, wpływ na branżę i… wygląd.

Dla tych, którzy preferują postawę TL;DR – prosta ściągawka w formie infografiki:

Bibliografia (nie wiemy przecież wszystkiego):

  1. Parę słów o stylówce Bukowskiego – FAJNY ARTYKUŁ
  2. Bóg i polityka według Charlesa – TUTAJ
  3. Informacje ogólne – tradycyjnie Wikipedia i w przypadku Bukowskiego – TA STRONA
  4. O krytyce Bukowskiego – POLECAMY
  5. Wiedza własna (oparta na dyskografii Tego Typa Mesa i dwóch zbiorach jego felietonów, a także twórczości Charlesa Bukowskiego – nie oszukujmy się, głównie książkach)

Na koniec, mała ciekawostka. Nie jest niczym zdrożnym pomyśleć, że nazwisko “Szmidt” brzmi jakoś z niemiecka. Fakt faktem Piotr urodził się w Warszawie. Za to nazwisko “Bukowski” brzmi bardzo polsko… a pisarz pochodzi z Niemiec (i miał na imię Heinrich Karl). Taka heca.

fot. Wikipedia/Paweł Zanio, Bukowski.net

Zostaw komentarz

Udostępnij
News,Streetwear
GOLF le FLEUR*, Fear of God: premiery nadchodzącego tygodnia

Chcecie sobie poprawić humor po nieudanej próbie powinięcia Travisów? Super. Udało się i zmieniacie je na x innych par? Też dobrze. Rozkład jazdy na drugi tydzień maja macie właśnie przed sobą. Jedna z najbardziej wyczekiwanych kolaboracji Nike, uwielbiane le Fleury w nowej wersji, dwie pary Fear of God i inne. Zapraszamy do lektury!

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Logic członkiem Wu-Tang Clan?

Legendarny zespół ma w tym roku powody do radości. Najpierw produkcja serialu “Wu-Tang Clan: Of Mics and Men”, potem własna ulica w Nowym Jorku (więcej TUTAJ). Nic dziwnego, że znowu buzz na Klan jest zwyżkowy. U-God, Inspectah Deck i Masta Killa udzielili wywiadu WIRED, w którym odpowiedzieli na… najbardziej palące pytania, które ludzie wpisują w wyszukiwarkę.

Jedno z nich brzmi “is logic in wu tang”. Dla starszych słuchaczy jest ono absurdalne, ale młodsi faktycznie mogą mieć podstawy do tego, by sprawdzać, do czego przynależy ich idol. Zwłaszcza po tym kawałku:

Członkowie grupy reagują na pytanie żartobliwie, ale co najważniejsze dla nas, to szczera sympatia, którą widać w ich reakcji. Z całą pewnością Logic ma “plecy” we właściwych miejscach. W końcu wypracował pozycję, w której wspierają go najwięksi – od Wu-Tangu po Eminema.

A cały odcinek WIRED z udziałem członków WTC możecie obejrzeć tutaj. Dowiecie się z niego m. in. tego, czy Wu-Tang grają gangsta rap, kto jest najlepszy w grupie i co właściwie oznacza nazwa zespołu:

fot. kadr z klipu “Logic – Take It Back”, youtube.com/Logic

Zostaw komentarz