Hip Hop,News

Tuzza z nowym projektem, ale nie muzycznym!

Jakub Purłan -
tuzza casa di tuzza
tuzza casa di tuzza
Hip Hop,News - - Dodane przez Jakub Purłan

Tuzza z nowym projektem, ale nie muzycznym!

Duet Tuzza poinformował w social mediach o nowej działalności i nie jest ona powiązane z muzyką, ale z… gastronomią!

Lokal, w którym powitają pierwszych gości w wakacje, znajduje się w Warszawie i nosi nazwę „Casa di Tuzza”. Najprawdopodobniej będzie tam dominować pizza i kuchnia włoska, ale dla tych, którzy śledzą poczynania tego duetu, taki wybór raczej nie jest zaskakujący.

Tuzza założyli lokal gastronomiczny w Warszawie, skrr.pl

Kiedyś zdecydowana większość raperów zakładała własne marki odzieżowe, co było ich dodatkowym sposobem na zarobek. Obecnie częściej możemy zauważyć, że podejmują się oni coraz to nowszych wyzwań, a jednym z nich są lokale gastronomiczne. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że współwłaścicielem baru „Mr. OH” jest Quebonafide. Swój „Gringo Bar” od lat prowadzi także reprezentant Hemp Gru, czyli Bilon, i to z sukcesami oraz licznymi nagrodami. Teraz czas przyszedł na duet Ricci & Benito. Wpadniecie do ich lokalu?

fot. kadr z klipu „TUZZA #HOT16CHALLENGE2”, YouTube.com/TUZZA Globale

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Raperzy to też synowie. 5 hip-hopowych wyznań na Dzień Ojca
KęKę – Drogi Tato gość Sebastian Riedel prod. SoDrumatic

Pamiętaliście? Jeśli nie, to szybko łapcie za telefon i zadzwońcie do taty z życzeniami, a dopiero potem wróćcie czytać tekst – są rzeczy ważne i ważniejsze. Już? No to teraz możemy zaczynać.

Temat relacji syna z ojcem nie jest najczęściej poruszaną kwestią w tekstach naszych raperów, ponieważ dla większości to po prostu trudna sprawa. Kontakty z rodzicielem bywają różne, a czasem nie ma ich wcale, a to generuje tylko jeszcze cięższe emocje, którymi trudno się dzielić. Niemniej jednak są w polskim rapie teksty, które wiele mówią o uczuciach syna do ojca i wszystkie tak samo mocno chwytają za serce.

White 2115 – „Jaki ojciec taki syn”

Nie ma się tutaj co oszukiwać. To bardzo smutna piosenka. White nie miał na tyle wystarczająco mocnej relacji ze swoim ojcem, na ile potrzebował i cały żal z tym związany wylewa w tej balladzie. Trudna tematyka sprawia, że nie jest to piosenka, której słucha się tak przyjemnie jak od niedawna diamentowej „Californii”, ale właśnie dlatego warto ją przesłuchać. Bagaż emocjonalny, który zrzuca z siebie White w tym kawałku czujemy nie tylko na swoich uszach, ale nawet barkach. Szczególnie gdy wchodzi refren.

PlanBe – „Oldschool”

„Oldschool” to jeden z hitów z póki co jedynej złotej płyty Planka pt. „Insomnia”. Choć cały kawałek traktuje o czasach dzieciństwa, znajdziemy w nim bardzo ważny fragment o ojcu, któremu raper jest po prostu wdzięczny. Najpierw nawija: „Tata w trasie orał”, podkreślając fakt, że jego ojciec chciał godnie utrzymać rodzinę, a potem stawia mu zasłużoną laurkę: „Ojciec to bohater, mówię to na zwrotach”. W tym dniu wypada życzyć wszystkim nam, byśmy śmiało mogli mówić tak o swoich rodzicielach.

Szpaku – „Cyklofrenia”

To bez wątpienia jeden z najważniejszych dla Szpaka numerów, choć wyświetlenia raczej na to nie wskazują, bo jest ich „raptem” 2,7 miliona. Raper z Morąga jednak niesamowicie otworzył się w tym numerze, opowiadając o chorobie swojego ojca, która znacznie utrudniła im relację, co zresztą słychać po linijkach: „Dwie twarze, jedną zabiłbym od razu/Drugą przyłóż do rany, cyklo, cyklo fatum”. Szpaku nie przestał jednak darzyć swojego taty specjalnym uczuciem, co słychać zresztą w wielu innych wersach, które nie bez powodu nawiązują też do bajek: „Byliśmy jak Rick i Morty, znałem cię lepiej pomimo historii”.

Tede – „Allinka”

Choć bit i tytuł mogą na to nie wskazywać, to jest naprawdę dość smutna piosenka o poważnych sprawach jak zresztą całe „Disco Noir”. Jedną z nich jest chociażby relacja Tedego z ojcem, która pomimo sporych różnic w światopoglądzie i podejściu do życia między nimi, wygląda na naprawdę dobrą, o czym świadczą wersy: „Tata jest ze mnie dumny, choć jestem tak bardzo nie jak on/ Dragi, alkohol, melanże, k*rwy, sorry, wybacz mi tato”. To zresztą nie jedyne linijki mówiące o ojcu, bo dalej Tede wystawia mu nawet piękniejsze świadectwo synowskiej miłości: „Twoje słowo to najlepsza nauka, słuchaj – kocham cię mocno”.

KęKę – „Drogi Tato”

Niedawno mieliśmy okazję rozmawiać z KęKę, ale akurat tematu tego kawałka nie poruszaliśmy. Dlaczego? Bo on po prostu mówi sam za siebie. Mamy tu wątek wybaczenia ojcu i mimo wszystko, wyznania mu miłości, co po przejściach radomskiego rapera na pewno nie należało do rzeczy łatwych. To samo przecież mógłby powiedzieć Sebastian Riedel, który nie z przypadku jest gościem akurat w tej piosence. „Słyszysz tato? Kocham Cię i musisz to wiedzieć”.

fot. kadr z klipu „KęKę – Drogi Tato gość Sebastian Riedel prod. SoDrumatic”, YouTube.com/TakieRzeczyLabel

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
„Push to Talk” Schaftera pierwszym singlem z nowej płyty! „Futura” już niedługo?
schafter push to talk

Jeszcze nie zdążyliśmy zapomnieć o „Audiotele”, a Schafter już zapowiedział swój drugi album! „Futura” nadchodzi i wygląda na to, że Wojtek rzeczywiście odkrywa nowe dźwięki.

„Push to Talk” został zapowiedziany niewiele ponad tydzień temu. Informację o nowej płycie dostaliśmy jednak wraz z kawałkiem i na razie jedyne, co o niej wiemy, to fakt, że ukaże się w niedalekiej przyszłości.

8-bit, type beat

Już w pierwszych linijkach Schafter nawiązuje do swojego najpopularniejszego numeru, „Hot Coffee”, który pokrył się podwójną platyną – „Z dwóch panien na sali się zrobiły trzy i cztery/Odkrywam nowe smaki, nowe dźwięki, discovery (oh, channel)”. Tym samym zapowiada, że przed nami coś zupełnie innego. I rzeczywiście, „Push to Talk” zrobione zostało na chiptune’owym bicie i utrzymane jest w mocniejszym, żywszym klimacie niż wcześniejsze produkcje rapera. Kawałek wydaje się zresztą brzmieć nieco swobodniej. Schafter bardziej bawi się tu także głosem.

„8-bit, type beat, back on my apeshit/Pół bańki ludzi słucha, jak zmieniam język”

Wciąż czuć jednak, że jest to ten sam Wojtek. Powiązane ze sobą gry słów czy angielskie frazy to coś, co ujęło nas zwłaszcza na „Audiotele”. Możemy być pewni, że za „Futurą” będzie stał równie przemyślany koncept. Pozostaje czekać!

fot. kadr z klipu „schafter – push to talk”, YouTube.com/restaurant posse

Zostaw komentarz