Hip Hop,News

Ty też możesz nagrać na beacie Magiery! Przynajmniej jeśli znasz gwarę

Michał Fitz -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

Ty też możesz nagrać na beacie Magiery! Przynajmniej jeśli znasz gwarę

Trudno znaleźć w Polsce producenta,który w ostatnich latach wyprodukował więcej kultowych beatów niż Magiera. Nic dziwnego, że marzeniem wielu młodych artystów jest możliwość współpracy z nim. Teraz nadarza się wspaniała okazja, bo nie tylko można to zrobić kompletnie za darmo, to jeszcze tę sposobność ma każdy z nas. Jak to możliwe?

Druga Strona Ulicy ruszyła z akcją „Gwara Niepodległa”. Ma ona na celu uwypuklenie lokalnych dialektów i zwrócenie uwagi na ich istotność. To w końcu dzięki nim mniejsze społeczności wyróżniają się i właśnie dlatego powinno się o nie dbać.

Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza będzie złożona z trzech numerów nagranych przez znanych, choć jeszcze nie ujawnionych raperów. Każdy kawałek będzie reprezentował inną gwarę. Zdradzono, że na tych utworach usłyszymy dialekt śląski, poznański i warszawski. Druga to właśnie wspomniana część konkursowa. Każdy może pobrać bit stworzony przez Magierę i nagrać na nim zwrotkę. By być branym pod uwagę, należy wrzucić ją na YouTube lub Soundcloud, opisać specjalnym hasztagiem #GwaraNiepodległa i załączyć swoje zgłoszenie.

Magiera (White House Records) – producent muzyczny odpowiedzialny za brzmienie imponującej listy klasyków polskiego rapu…

Druga Strona Ulicy 发布于 2019年9月17日周二

Konkurs to z pewnością gratka dla młodych artystów, ale cała reszta zainteresowanych będzie przede wszystkim wyczekiwała trzech głównych raperów. Kto może reprezentować powyższe gwary? Biorąc pod uwagę, że te dialekty pochodzą z miejsc, w których od zawsze rap miał silną reprezentację, możemy spodziewać się niemalże każdego. Śląsk mógłby być reprezentowany przez Fokusa, ale równie dobrze przez Kartky’ego (specjalnie zestawiliśmy obu panów). Za Poznań mógłby odpowiadać Peja, ale także Adi Nowak. Wprost z Warszawy moglibyśmy usłyszeć dziarskiego Tede albo dopiero wypływającego na szersze wody Wiktora, który nawet w ksywie zawarł sobie, że jest z WWA.

Choć oczywiście nie mamy zamiaru umniejszać tej akcji, musimy zaznaczyć, że raperzy już wcześniej pielęgnowali swoje lokalne dialekty. Eldo wydał przecież kultowe „Ferajny” oparte na warszawskiej gwarze. O Śląsk na przestrzeni całej swojej twórczości dba z kolei WU. Jeśli chodzi o Poznań, trudno jest wymienić jeden utwór, ponieważ tamtejsi zawodnicy regularnie przewijają charakterystyczne dla tego regionu słowa w swoich numerach. Nie zliczymy, ile razy usłyszeliśmy kultowe „Tej!” czy „Fyrtel” i „Szkieły” z ust Palucha, Słonia czy Peji. W ramach „Gwary Niepodległej” na pewno też jeszcze się pojawią i to tuż obok śląskiego „hasioka” czy warszawskiej „jumy”.

fot. kadr z klipu „Magiera drugim rozmówcą w książce „To nie jest hip-hop. Rozmowy II””, YouTube.com/NoDayzOff

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Tekst Tylera, the Creatora potraktowany jako groźba zamachu! 21-letni student oskarżony

Przez ostatnie dziesięć lat Tyler, the Creator naprawdę się zmienił. Poznaliśmy go w końcu jako bezkompromisowego Bastarda i Goblina, który właściwie dopiero stosunkowo niedawno zdjął z siebie wulgarną maskę i stał się wrażliwym mężczyzną, wychodząc w dodatku z ogrodowej szopy. To wydarzenie naturalnie zmieszało fanów, ale dzisiaj nie mamy wątpliwości, że raper zwyczajnie dojrzał. I swoją drogą nagrał w tym roku chyba najlepszy breakup album.

Hip Hop,News
Avi: „Ogarnięty człowiek załatwia sprawy po cichu, a nie nagrywa live’a na Instagramie”

Są raperzy, którzy nie udzielają wywiadów, bo chcą, by słuchacze dowiadywali się o nich rzeczy tylko na podstawie twórczości, ale wyróżnić możemy też takich, którzy tego nie robią, bo w sumie i tak nie mają niczego ciekawego do powiedzenia. Avi akurat nie należy do żadnej z tych grup i jest samotnym rodzynkiem, który nie tylko lubi się wypowiadać, ale w tekstach też ma sporo do upchania. Ostatnio udzielił ciekawego wywiadu dla newonce.net. Porusza w nim między innymi trudny temat beefów i tego, jak nie powinny one wyglądać.