Felieton,Hip Hop

Uważasz, że Chillwagon to najlepszy skład Borixona? To chyba o czymś nie wiedziałeś

Damian Kaźmierczak -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Damian Kaźmierczak

Uważasz, że Chillwagon to najlepszy skład Borixona? To chyba o czymś nie wiedziałeś

Najnowsza grupa Borixona – Chillwagon, święci komercyjne triumfy. Chwile wcześniej młodsi słuchacze kojarzyli rapera głównie z hardcorowym składem Gang Albanii. Jednak w swojej karierze Kielczanin miał etap jeszcze bardziej hardcorowy i komercyjny – a mowa tu o Hardcorowej Komercji. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ do sieci trafiły wcześniej nieudostępnione kawałki z tego projektu. To dobra okazja, żeby przypomnieć sobie o HaKa, a dla młodych fanów, aby sprawdzić jak mógłby brzmieć Chillwagon 15 lat temu.

Wierzycie w karmę? Ja trochę tak i po latach rapowa karma właśnie do mnie wróciła. Jako dzieciak wychowany na amerykańskim hedonistycznym hip-hopie, nie bardzo potrafiłem zajarać się polską sceną, która ukierunkowana była przede wszystkim na przekaz. Odtrutkę od prawilnego mainstreamu znalazłem w truskulowym podziemiu i polskim baunsie. Nie spodziewałem się wtedy, że w 2019 roku, gdy za mikrofon złapią youtuberzy i połączą disco polo z rapem – zatęsknię za poprzednią, “sztywną” dekadą.

Ty chcesz to mieć, ja muszę to mieć

Mówiąc pokrótce, polski bauns, którego jednym z pionierów był m.in. Borixon, miał swój krótki okres popularności, a jego zwieńczeniem (perłą w koronie? koroną?) miała być płyta “Nic naprawdę” składu Hardcorowa Komercja. Pierwotnie grupę mieli tworzyć: Tede, Borixon i Onar. TDF wycofał się z projektu jeszcze za nim powstały pierwsze nagrania. Onar aka. Gruby Dollar, z początku towarzyszył Borixonowi aka. 5 koła marek (te ksywy to protoplaści Młodych Dronów i innych, bez kitu). Dlatego w zapowiedziach HaKa była przedstawiana jako wspólna płyta Borixona i Onara. Ostatecznie, w obawie o ostracyzm ze strony środowiska, Gruby Dollar zażądał wyrzucenia jego zwrotek z projektu “Nic naprawdę”. Przez lata słuchacze zastanawiali się jakby brzmiała Hardcorowa Komercja, gdyby w ostatniej chwili BRX nie musiał zastępować szesnastek Onara gościnnymi występami Stahu Staha czy Rudego MRW, a całe “Nic naprawdę” miało spójny klimat.

W 2019 roku, po prawie 16 latach, wreszcie dostaliśmy na powyższe pytanie odpowiedz. Stało się to za sprawą Krzysztofa Kozaka, który postanowił wydać reedycje “Nic naprawdę”, dodatkowo wzbogacając ją o bonus CD. Na drugiej, ekskluzywnej płycie, znalazły się tracki, które były nagrywane w studiu Kozaka i nigdy wcześniej nie zostały wydane, ani nawet opublikowane (!). Wśród nich pojawiły się utwory HaKa z Onarem m.in. “To musi”, “Właśnie Haka” – czyli kawałki, które ostatecznie co prawda ukazały się na “Nic naprawdę”, ale w wersji z wyciętym Grubym Dollarem. Znalazł się w tym zbiorze również numer “Pier*ol monce”, który w ogóle nie trafił na HaKa, a którego fragmenty mogliśmy usłyszeć na taśmach “Archiwum RRX“.

Pokaż portfel, nasz jest duży
Nosi nam go nasz niewolnik dwumetrowy murzyn

Blu Mantic ma szczęście, że w 2003 roku nie był jeszcze polskim raperem. Gdyby młody wilk Popkillera usłyszał niektóre wersy Borixona z tamtego okresu, to jeden diss mógłby mu nie wystarczyć. Powyższy cytat z kawałka “Właśnie Haka” to chyba najbardziej rasistowski wers, który padł na polskim rapowym wydawnictwie – przynajmniej tym legalnym. Rekinowi (jedna z wielu dawnych ksywek BRXa) uszło to jednak płazem. W tym czasie, co jakiś czas zdarzały się raperowi takie przypałowe i nieprzemyślane wersy. Dziś wystarczyłoby, żeby ponownie zarapował “Jestem dumny, że moja skóra jest biała” i już trafiłby na pierwsze strony portali plotkarskich, jako naczelny rasista polskiego hip-hopu.

Drodzy młodzi słuchacze, jeśli uważacie, że Chillwagon to “cool” skład, to sprawdźcie Hardcorową Komercje. Tracki HaKi to naprawdę był flex, na który mało jaki raper wtedy mógłby sobie pozwolić. Borixon i towarzyszący mu producent O$ka (na HaKa jako DJ 100 Karatów) stworzyli wspólnie materiał, który w Polsce nie miał niestety racji bytu i do dziś nikt, choćby podobnej płyty, na rodzimym gruncie nie stworzył. Szkoda, że Gang Albanii czy Chillwagon nie są nawet w 1/4 tak dobre jak płyta, która została prawdopodobnie stworzona “ot tak” na bazie mocnego melanżu i fascynacji południowym rapem.  

Foto. Instagram/borixon_newbadline

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
A$AP Rocky aresztowany! Koncert na Open’erze odwołany? Kto może go zastąpić?

Sytuacja szybko się rozwija, więc warto zaktualizować temat o którym wczoraj Was poinformowaliśmy. Amerykańska gwiazda rapu może mieć niemały problem. Problem nie tylko prawny, ale i z dotarciem na koncert do Trójmiasta.

A$AP wrzucił na swój Instagram dwa filmiki przedstawiające sytuację, która zapoczątkowała konflikt. Widać na nich, że ekipa rapera była zaczepiana przez pobitych. Dodał też do tego parę komentarzy: “Rzuca słuchawkami w ochroniarza”, “Paru ćpunów nie jest moimi fanami, nie znamy ich, nie chcemy problemów”, “Jestem niewinny” – można było przeczytać pod jego ostatnimi postami.

Organizator pisze: “Jeśli nie ma żadnych oficjalnych komunikatów, to oznacza, że wszystko odbywa się zgodnie z planem” — oświadczenie biura prasowego Open’er Festival 2019.

A$AP został jednak zatrzymany niedługo po jego koncercie na Smash Festivalu. Nie wiadomo, ile czasu może spędzić w areszcie, a show w Polsce jest już jutro.

Wszyscy, szczególnie ci którzy wybierają się na festiwal, wstrzymali oddech, a facebook aż zawrzał od dyskusji i spekulacji na temat tego “Czy zagra?” lub “Kto zagra za niego?” Np. Young Thug Polska na swoim fanpage’u napisał:

“To już pewne, A$AP Rocky nie pojawi się na Open’er Festival. Zatrzymany raper będzie przebywał w areszcie do piątku. To wtedy jest pierwsza rozprawa dotycząca tego przewodu sądowego. Prawnicy Rocky’ego informują, że szwedzki sąd zamierza zrobić z tego case’u przykład dla innych. Temat imigrantów w tym kraju jest niezwykle newralgiczny. Do tych ludzi władze państwa podchodzą nadzwyczaj ostrożnie i łaskawie. Jest zagrożenie, że Rakim będzie przetrzymywany aż do końca lipca. Oznacza to, że całe jego europejskie tour będzie anulowane.” – fp nie podaje jednak żadnego źródła.

Czy będzie potrzebne zastępstwo za zastępstwo za Lil Uzi Vert’a? Kto powinien zagrać zamiast Rocky’ego gdyby ten nie pojawił się w Gdyni?

Może Białas jak w przypadku sytuacji ze Sfera Ebbasta w Katowicach? Może Legenda polskiego internetu i marzenie wielu, którzy stworzyli nawet wydarzenie by to zademonstrować? A może pojawiłby się jednak na scenie dzięki Żabsonowi?

Do usłyszenia!

UPDATE: Organizator ogłosił, że koncert A$AP’a się nie odbędzie, a zamiast niego zagra Stormzy.

foto kadr z klipu “A$AP Rocky – Kids Turned Out Fine (Official Video)” youtube/ASAPROCKYUPTOWN

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Największy event skate’owy w Polsce! Legendy deskorolki odwiedzą Kraków

Chad Muska czy Tom Penny to nazwiska, które zna każdy fan skateboardingu. W najbliższy poniedziałek będzie możliwośc zobaczenia gwiazd na żywo na terenie Parku Lotników w Krakowie.

Ósmego lipca znani skejterzy Spencer Hamilton, Lizard King, Dee Ostrander, Sascha Daley, Clint Walker oraz największe gwiazdy, czyli Chad Muska i Tom Penny odwiedzą Kraków. Team Supra Footwear w ramach trasy Rise and Defy o godzinie 17. spotka się z polskimi fanami skateboardingu i zaprezentuje przed nimi swoje umiejętności. W programie, oprócz show zagranicznych deskorolkarzy, przewidziane jest również typowe meet&greet z autografami i best trick dla publiczności. Zwycięzca krótkiego konkursu będzie mógł się zmierzyć z jednym z Riderów w grze S.K.A.T.E.

Eventy takiego typu są świetnym miejscem zarówno dla doświadczonych skejterów, jak i dla ich mniej zaawansowanych kolegów. W najbliższy poniedziałek każdy zajawkowicz będzie mógł spotkać się z osobami podzielającymi jego hobby, podejrzeć techniki od zagranicznych wymiataczy oraz nauczyć się nowych tricków. Event znajdziecie na facebooku (KLIK), a jeśli tegoroczni goście nie są Wam obcy, waszym punktem docelowym powinien być Kraków.

fot. suprafootwear.eu

Zostaw komentarz