Gaming

Valheim, czyli niezwykła survivalowa gra, która podbiła Steama

Oliwier Orłowski -
Valheim
Valheim
Gaming - - Dodane przez Oliwier Orłowski

Valheim, czyli niezwykła survivalowa gra, która podbiła Steama

Co by było, gdyby połączyć mitologię nordycką z survivalem? Zapewne takie pytanie zadali sobie twórcy gry Valheim, zanim rozpoczęli jej produkcję. Najnowsza gra stworzona przez Iron Gate w ostatnim czasie cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak to się stało, że tak mało znane studio swoją grą survivalową podbiło Steama?

Aby gra early access osiągnęła sukces, musi zawierać coś, co ją wyróżnia. Na przeróżnych platformach zajdziemy wiele gier w fazie produkcji, lecz nie wszystkie są warte jakiejkolwiek uwagi. Jednak czasem wśród odłamków szkła, możemy znaleźć diament. Tak było właśnie z Valheim. Z grą, w której gracz skupia się na przetrwaniu, zbieraniu zasobów i pokonaniu wszystkich pięciu bossów. Bohater jako poległy wiking musi dostać się z tytułowego tajemniczego świata prosto do Valhalli, czyli krainy wiecznego szczęścia. Gra inspirowana jest mitologią nordycką, jednak trzeba podchodzić do tego z dystansem. Nie wszystkie elementy będą wprost do niej pasowały, choć niektórzy przeciwnicy zostali stworzeni na wzór mitologicznych stworzeń.

Gra grze nierówna

Przetrwanie w tej produkcji wygląda inaczej niż w innych grach survivalowych. Przykładowo nie musimy jeść, bo umrzemy z głodu, ale spożywamy jedzenie, by zwiększyć swój pasek zdrowia. Innym przykładem jest bardziej realistyczny system budowania. Jeżeli chcemy rozpalać ognisko w naszej bazie, musimy pamiętać o otworze w suficie. W innym wypadku nasza postać po prostu ulegnie zaczadzeniu. W Valheim grać można zarówno samemu, jak i w pięcioosobowej drużynie. Porównując tę produkcję do np. Ark Survival Evolved, gra się w nią naprawdę dobrze. Sama rozgrywka jest trudna, lecz jednocześnie dobrze wywarzona. Jeżeli zbudujemy coś, z czego nie jesteśmy zadowoleni, możemy to zniszczyć i odzyskamy wszystkie użyte w budowie materiały. Te możemy transportować za pomocą łodzi lub wózków, co zdecydowanie ułatwia grę. Po zabiciu każdego kolejnego bossa odblokowujemy nowe schematy, z których możemy stworzyć nowe wyposażenie, żeby ulepszyć naszego bohatera.

Dawno na Steamie nie gościła gra tak niewielkiego studia, jakim jest Iron Gate Studio. Jest to dowód na to, że nawet tak mało znany producent może stworzyć coś, co skradnie serca graczy.

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Najlepsi niezależni raperzy w Polsce
niezależni raperzy

Wielkie wytwórnie z dnia na dzień coraz bardziej dominują na rapowym rynku. Niezależni raperzy stanowią coraz mniejszą część sceny. Na szczęście wśród artystów są też tacy, którzy podążają własnymi ścieżkami. Czym wyróżniają się najlepsi z nich?

Rap
Koncert Maty na lotnisku! Będzie to jego jedyny występ w tym roku
Koncert Maty na lotnisku

Michał Matczak nie przestaje zaskakiwać szalonymi pomysłami. W ostatnim czasie podczas koncertu na barce, pobił rekord Travisa Scotta. Teraz zapowiedział swój solowy projekt oraz ogłosił premierowy i jedyny występ w tym roku. Lokalizacja jest jednak wyjątkowa. Koncert Maty odbędzie się na lotnisku.