Felieton,Hip Hop

„Właściwy” album od Quebonafide! „ROMANTIC PSYCHO (Japan Edition)” [Recenzja]

Jakub Purłan -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Jakub Purłan

„Właściwy” album od Quebonafide! „ROMANTIC PSYCHO (Japan Edition)” [Recenzja]

I jest druga płyta od szefa QueQuality, tak jak tego się spodziewaliśmy. Cała akcja marketingowa jedyna w swoim rodzaju, czegoś takiego nie było i zapewne długo nie będzie w Polsce. Kuba pokazał nam się trochę z innej strony na tym albumie. Zaskakujące featy i radiowe, popowe brzmienie wielu utworów. Fundamentem płyty jest to jak wyglądały ostatnie 2 lata Quebo, a znaczna część jest poświęcona jego partnerce – Natalii Szroeder.

Inna strona Que

Zdecydowanie ta płyta różni się pod względem stylu i brzmienia od poprzednich albumów Kuby. Nie znajdziemy takich numerów jak „Madagaskar” czy „Hype”, a w większości bardziej spokojne. Jednak to żadna wada tego albumu, bo całość jest bardzo spójna i przyjemnie się tego słucha. Można odczuć, w wielu momentach, jak Kuba jest wdzięczny Natalii za to, że pomogła mu poukładać wiele życiowych oraz przytłaczających spraw. I fajne jest do tego nawiązanie w teledysku „SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ”. Pod koniec klipu pewna kobieta odczepia kulę, która ciąży przy nodze Quebo. Sami dodajcie sobie co to symbolizuje. Cały utwór jest intrygujący, zarówno swoim brzmieniem jak i warstwą liryczną. Spokojny numer, w którym nie zabrakło pstryczków w m.in. stronę Sebastiana Fabijańskiego. Aktor kiedyś nieprzychylnie wypowiedział się o utworze „Candy”, stąd reakcja Kuby. Generalnie imponujące liczby zdołał wykręcić ten teledysk. 2 miliony wyświetleń w 15 godzin.

Zaskakujące gościnki?

Tak jak nikogo nie dziwi udział na płycie Sokoła, Taco Hemingwaya czy Natalii Szroeder, to feat od Sentino, swoją drogą bardzo dobry, zaskoczył chyba wszystkich. Wiele osób spodziewało się, że zwrotkę dogra może Tommy Cash, ze względu jakie zdjęcia widniały w sieci. Jednak nie ma żadnego zagranicznego artysty, może na następnym albumie, bo to w końcu musi się wydarzyć. Ale o tym później. Jeśli chodzi o gościnki rapowe to uważam, że każdy stanął na wysokości zadania i wpasował się świetnie w koncept albumu. Jednak numer z Sokołem to jeden z moich faworytów. „GAZPROM” to jeden z tych utworów, w których najbardziej czuć styl Quebonafide z „Ezoteryki”. Nie chcę mówić, że Wojtek przyćmił gospodarza, ale naprawdę dał świetną zwrotkę. Takiego Sokoła słucha mi się najprzyjemniej.

Goście, spoza branży hip-hopowej, dopełnili swoim udziałem płytę. Fakt, że czasem brzmi to bardziej popowo niż rapowo, ale to żadna ujma. Utwór z Mrozem „ŁAJZA” aspiruje na radiowy hit, nie zdziwię się jeśli niedługo stacje będą emitować ten kawałek.

Spójny projekt

To jakie teorie spiskowe krążyły po sieci, wokół tej całej akcji, ukazuje sukces marketingowy. Wszystkie ruchy bardzo przemyślane, budowanie napięcia i intrygowanie słuchaczy zdecydowanie udane. Finalnej płyty słucha się bardzo przyjemnie, można na chwilę zapomnieć o tym co się dzieje na świecie. Album to w pewnym stopniu ukłon w stronę partnerki Kuby, ale także wylanie na wierzch emocji jakie towarzyszyły mu w 2-letniej muzycznej przerwie. Tylko zastanawia mnie kilka kwestii. Nie sądzę, że Kuba, Wojtek Sokół, Kukon pojechali, aby zrobić sobie jedynie zdjęcie z Tommym Cashem. Coś musiało w tym czasie powstać. W sieci widnieje również fotka z G-Eazy, numer ze Sfera Ebbasta mieliśmy okazję już słyszeć, lecz to za mało. Wydaję mi się, że to nie koniec zaskoczeń. Może nie usłyszymy nic nowego w najbliższych tygodniach, ale do końca roku jeszcze kilka dobrych miesięcy. Pozostaje czekać. Na ten moment doceniajmy najnowszy album, bo jest zdecydowanie tego wart.

fot. okładka płyty Quebonafide „ROMANTIC PSYCHO Japanese Edition”

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Drake, The Weeknd i J.Cole zadzwonili do 11-letniego fana przed śmiercią!

W momencie, gdy cała nasza uwaga skupiona zostaje wokół pandemii koronawirusa, łatwo zapomnieć, że w tym czasie mają miejsce również inne tragedie. To smutna, ale również dobra wiadomość – Drake, The Weeknd i J.Cole tuż przed śmiercią sprawili miłą niespodziankę swojemu 11-letniemu fanowi.

Ponad trzy lata temu mój 11-letni kuzyn, Elijah, walczył z rakiem (…) W piątek poszedł do nieba. Nie opuścił tego świata, nie wiedząc, jak bardzo był kochany – napisał na Instagramie Michael Watson II.

W ostatni weekend Elijah miał okazję poznać swoich ulubionych artystów. Jego kuzynowi, dzięki pomocy bliskich, udało się zorganizować „spotkanie”, w którym przez FaceTime’a chłopiec mógł porozmawiać z Drizzy’m, The Weekndem i J.Cole’em. Zdjęciami oraz nagraniem Watson podzielił się na swoim Instagramie. Podziękował przy tym wszystkim zaangażowanym i poprosił o wsparcie dla rodziny Elijaha. Dobrze jest widzieć takie gesty!

fot. kadr z klipu „Drake – God’s Plan”, YouTube.com/Drake

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Koronawirus wypuścił 6ix9ine’a z więzienia

Saga dotycząca Tekashiego i jego pobytu w więzieniu jest już porównywalnie długa do tej, jaką zaserwowała nam „Moda na Sukces”. Co chwila dochodzą nas nowe informacje dotyczące rapera. Ostatnie mówiły o tym, że opuści on zakład karny 2 sierpnia, choć wstępnie przypuszczano, że jego odsiadka potrwa kilkadziesiąt lat. Znacznie skróciły ją jednak zeznania przeciwko swoim byłym kolegom z gangu. Teraz dodatkowo uciął ją koronawirus. Serio.

View this post on Instagram

#BREAKING: Details @xxl link in bio #6ix9ine

A post shared by XXL (@xxl) on

XXL uzyskało informacje od adwokata rapera, który przyznał, że Tekashi został wypuszczony z więzienia. Nie jest to jednak absolutny koniec jego odsiadki. Resztę wyroku odbędzie w swojej posiadłości, w ramach aresztu domowego. Będzie odpowiednio monitorowany, również za pomocą technologi GPS. Będzie mógł opuszczać określony teren tylko w przypadków poważnych kwestii zdrowotnych lub prawnych, ale również te wyjątki będą musiały być wcześniej zgłaszane do zajmujących się nim służb. Tekashi nie będzie mógł więc za bardzo się przemieszczać, ale dostanie dostęp do swoich social mediów, z których będzie mógł swobodnie korzystać. Jego adwokat zapowiedział też, że artysta rozpocznie prace nad swoimi nowymi, wartymi 10 milionów dolarów, kawałkami, w warunkach domowych oczywiście.

Dobra, ale jak do tego doszło, że 6ix9ine’owi znów się upiekło i wróci do domu jeszcze wcześniej, niż przypuszczano. W Ameryce, w związku z błyskawicznie rozprzestrzeniającym się koronawirusem więźniowie znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka są przenoszeni do bezpieczniejszych miejsc. Jakim cudem 23-latek jeszcze do niedawna tak ochoczo i rozrzutnie korzystający z życia został objęty przez ten program? Otóż Tekashi ma astmę. Dodatkowo jego prawnicy postarali się o to, by rozpatrzona została ostatnia choroba rapera, zapalenie oskrzeli, która też mogła mieć wpływ na kondycję jego organizmu. Receptę na kodeinę też mu pewnie załatwili, żeby chłopak tyle nie kasłał.

Na koniec, zapraszamy do wzięcia udziału w naszej ankiecie!

fot. kadr z klipu „6IX9INE „Tati” Feat. DJ SpinKing (WSHH Exclusive – Official Music Video)”, YouTube.com/WORLDSTARHIPHOP

Zostaw komentarz