Felieton,Hip Hop

902 słów i 41 bluzgów. Przeanalizowaliśmy wszystkie przekleństwa Kaza Bałagane

Patryk Wilczyński -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Patryk Wilczyński

902 słów i 41 bluzgów. Przeanalizowaliśmy wszystkie przekleństwa Kaza Bałagane

Stary stereotyp, że polski rap to w dużej mierze prostackie bluzgi już dawno się zdezaktualizował. Z okazji Dnia bez Przekleństw, który przypada na 17 grudnia przyjrzeliśmy się twórczości Kaza Bałagane – jednego z najciekawszych tekstowo raperów w Polsce, który bluzganie podnosi do rangi sztuki. 

Przebicie się przez 12 projektów* i 174 utwory powinno być męką, ale nie w tym przypadku. Gość ma niesamowity talent słowotwórczy i świetnie potrafi opowiadać historie. O bogactwie językowym tego artysty dobrze mówi fakt, że licznik unikalnych słów, których do tej pory użył zatrzymał się na liczbie 902. W tej puli są oczywiście wulgaryzmy, których jest około 5%, a dokładnie 41. Łącznie w całej dyskografii uzbierało się 864 bluzgów, czyli prawie 5 na utwór!

„Panie raper ładnie naje*ałeś tu smutnych wierszy/Ja wystarczy, że przybluzgam – będzie z tego majstersztyk”

Sentino, „Squad” ft. Kaz Bałagane

Płyta roku jak co roku? 

Zacznijmy to podsumowanie od wskazania oczywistego lidera. Klasyczna, ludowa „ku*wa” jest oczywiście najpopularniejszym przekleństwem. Leksykalna ambasadorka Polski za granicą pojawia się w tekstach Bałagana 158 razy. Gdybyśmy dodali do tego 12 wyrazów pokrewnych, mamy takich przypadków 170. Graficznie najczęściej występujące przekleństwa prezentują się tak:

polskie wulgaryzmy kaz balagane

Prawie materiał na kobietę

Kaz posiada przy tym wiele określeń, które pokazują jego dezaprobatę wobec części reprezentantek płci pięknej. Z rzeczowników w rodzaju żeńskim najczęściej stosowana jest „szmata”, która pojawia się 46 razy. Wysoko plasuje się też „suka”, która w ostatnich dniach przechodzi renesans językowy za sprawą utworu Guziora „Trapstar”. To słowo pojawia się na „Pleśni”, czyli premierowym wydawnictwie Guziora 22 razy! Kaz do tej pory w całej dyskografii użył jej 29 razy. Do tego warto wspomnieć o słowie „cipa”, które pojawia się 34 razy. 

Z kolei z fraz uwydatniających męskie cechy, chodź nie koniecznie tak wulgarnych najciekawsze wydają się: „cham” (22), „świr” (10), „golas” (8) oraz „gamoń” (7), który od razu w pamięci przywołuje ten piękny dwuwers z najlepszej płyty w jego dorobku.

„Co to w ogóle za klika, same gamonie na liścia/Jadę se tu na Powiśle oje*ać naleśniczka”

Kaz Bałagane, „Jacky”

Żaden je*any karzeł nie wejdzie na łeb żyrafie 

Jeżeli chodzi o czynności i stany, które dobitnie opisuje Jaca w swoich tekstach, króluje „je*ać”, które możemy usłyszeć 89 razy. Jeżeli doliczymy słowo „je*any” z powyższego abstrakcyjnego i wybitnie śmiesznego wersu i mu pokrewne to aż 137. Często używanym czasownikiem jest też „pier*olić”, który w tej i w innych formach pojawia się 80 razy.

A co je*ał Kazek? Każdy twój postulat, Wasz cały klimat i fana, co się dąsa.

„Mam pier*olnięcie w głosie, mógłbym was zdmuchnąć/Tylko z kogo wtedy bym się śmiał, mała ty ku*wo”

Kaz Bałagane x Belmondo, „Lot” ft. Sentino

Chu* mnie obchodzi, ku*wa, odbiór mojej nowej płyty

Oddziaływanie Kaza Bałagane na słuchacza jest bardzo silne. Widzimy to w komentarzach pod numerami czy na koncertach, na których panuje specyficzna, gęsta atmosfera. Im bardziej dystansuje się od fanów i tworzy aurę niedostępności, tym zainteresowanie nim rośnie.

Bardzo ważna jest tutaj spójność treści z wyborami muzycznymi. Bezkompromisowość w doborze produkcji i charakterystyczne zabiegi wokalne potwierdzają jego dążenie do niezależności. Jeżeli dodamy do tego wulgarny język, charyzmę i ogromną pewność siebie na horyzoncie zobaczymy twierdzę nie zdobycia dla roszczeniowych słuchaczy.

„Je*ać, je*ać, je*ać wszystkie ku*wy co się prują/Chu* mnie kogo chce usłyszeć na mej płycie jakiś ułom”

Kaz Bałagane, „W warzywniaku”

Ostatnim niezaprzeczalnym faktem jest to, że ten tekst zawiera najwięcej niecenzuralnych słów w tej części internetu. Delektujcie się nim powoli!

* Brane były pod uwagę wszystkie zarapowane wersy przez Kaza Bałagane z projektów: „Digital Scale Music” (2020), „Polska Gotówkowa” (2019), „Książę Nieporządek” (2018), „Chleb i miód” (2018), „Chleb i miód (deluxe)” (2018), „Single 2017” (2017), „Narkopop” (2017), „Źródło LP” (2016), „Radio Gruz” (2016), „Hugo Bucc 2” (2016), „Lot022” (2015), „Sos, ciuchy i brociuchy” (2014)

fot. kadr z klipu „Kaz Bałagane – Pod stołem (prod. Chris Carson & APmg) [QQ Untitled01]”, YouTube.com/QueQuality

Zostaw komentarz

Udostępnij
Gaming
Co w 2020 działo się na scenie gamingowej? Oto 6 gier, które przykuły uwagę całego świata!
Gamingowe podsumowanie roku 2020

2020 ma się już ku końcowi i jest to najlepszy moment na podsumowanie wydarzeń, które miały miejsce na scenie gamingowej. Pomimo sytuacji na świecie biznes wydawniczy kwitł i dał nam wiele powodów do zadowolenia. Oto sześć tytułów z ostatnich 12 miesięcy, które przykuły uwagę całego świata!

Hip Hop,News
Słoń słucha Britney Spears i K-Popu? Raper przyznał się do tego w aucie Winiego
Wini x Słoń - rozmowa

Samochodowe wywiady Winiego na dobre wpisały się już w annały polskiego internetu. To w końcu jedyne w swoim rodzaju rozmowy, które mimo, że są o niczym, tak naprawdę są o czymś. Często wciągają przez prowadzącego, ale nie raz też przez gościa i z takim odcinkiem mieliśmy właśnie do czynienia. Na fotelu pasażera, już drugi raz, zasiadł Słoń, a rozmowa dotyczyła wszystkiego – od K-Popu zaczynając, a na słowiańskich bogach kończąc.