Felieton,Hip Hop,Ranking

Z rapem przez świat: Rosja

Damian Kaźmierczak -
Felieton,Hip Hop,Ranking - - Dodane przez Damian Kaźmierczak

Z rapem przez świat: Rosja

“Boso przez świat”, wita Wojciech Cejrowski. Wróć! “Z rapem przez świat” witam Was ja. Czas na nowy cykl! Co każdy piątek, udamy się w hiphopową podroż przez dziesiątki nieodkrytych rapowo lądów. Poznamy również setki ciekawych raperów, którzy zaprezentują nam wachlarz rożnych stylów. Pasy zapięte? No to ruszamy!

Ty ponimayesz po russki? Bo ja nie bardzo. Jednak, jak ktoś mądry powiedział – język hip hopu jest językiem uniwersalnym. Dlatego dziś udamy się w podroż do Rosji. Kraju Vladimira, wódki i sympatycznych białych niedźwiadków. No właśnie, ahh ten Vladimir. Prezydent Rosji planuje przejąć kontrolę nad tamtejszym hip hopem, chcąc zablokować karierę niektórym kontrowersyjnym raperom. Odwoływanie koncertów, a nawet zatrzymywanie artystów, to rzeczy które powoli mogą stać się tam codziennością.

Foto. Instagram/facepublicenemy

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Raperzy, którzy poszli siedzieć przez swoje teksty cz. 1

W marcu sieć obiegła informacja o wsparciu, jakie otrzymał nieznany szerszemu gronu raper Mayhem Mal. Za artystą stanęli min. mający duże doświadczenie w konfliktach z prawem Meek Mill, 21 Save czy „grzeczny” Chance the Rapper. Wszyscy oni nalegali, by Sąd Najwyższy ponownie wysłuchał oskarżonego i znów rozpatrzył jego sprawę. Druga strona odpowiedziała jednak kategorycznym NIE i podtrzymaniem kary więzienia. Dlaczego akurat w tym przypadku skończyło się „drastycznie”, skoro tak często słyszymy „Fuck The Police”?

Apelujący o „sprawiedliwość” dla artysty wspierali się argumentami ideowymi i powoływali na pierwszą poprawkę do amerykańskiej konstytucji mówiąc o tym, że jest to zamach na wolność słowa. Sęk w tym, że wersy Mayhem Mala nie były ideowym „Fuck The Police”.

Knox został aresztowany w 2012 roku, kiedy policja z Pittsburgha znalazła w jego samochodzie piętnaście worków heroiny, gotówkę i załadowany pistolet. Raper krótko po tym skierował do policjantów, którzy dokonali zatrzymania kilka wersów. W utworze wspominał także postać Richarda Poplawskiego, mordercę 3 policjantów z Pittsburgh.

Po czym… został dodatkowo oskarżony o wydawanie gróźb terrorystycznych i zastraszanie świadków. Siedzi do dziś.

Wbiję zardzewiały nóż w jego wnętrzności i odetnę mu stopy

Rap to nie fikcja?

Zupełnie innym przypadkiem był z kolei ten, który dotyczył Francisco Calderona Mory i wydarzył się w 1994 roku. W jego domu śledczy odnaleźli odręcznie napisane teksty utworów, które wskazywały na jego członkostwo w Southside Gang. Raper „ucierpiał” podwójnie, najpierw dostał wyrok za członkostwo w gangu, a później jego teksty zostały uznane za motyw zbrodni z powodu jego lojalności wobec ekipy z Southside. Sędzia odrzucał argumenty o fikcji literackiej, tłumacząc, że nic nie sprawia, że akurat rapowe teksty są z zasady niewiarygodne. Tym sposobem sędzia William Bedsworth ustanowiła prawny precedens dla interpretacji rapowych tekstów jako non-fiction. Co ciekawe raper funkcjonował pod pseudonimem, którym było jego… nazwisko. Linia obrony miała naprawdę trudno.

Bez wątpliwości

Tak, bez wątpliwości, bo nie zostawił ich sam morderca. Dennis Greene Sr. został skazany w 2003 roku za brutalne zabójstwo swojej żony, Tary Barrett, nauczycielki matematyki w szkole średniej. Wyobraźcie sobie, że próbując uciec przed prawem wyjechał do Chicago gdzie… zaczął nagrywać klipy, w których ewidentnie pijany i upalony przyznał się do brutalnego morderstwa swojej partnerki.

Popełniłem przestępstwo, nie cofnę czasu […] Pociąłem jej szyję mieczem

Elonisowi się nie udało

Na szczęście dla jego żony. Stanęło na groźbach, które miały być rzekomo wzorowane na treściach, z których znany był Eminem. Po tym jak żona zostawiła Anthony’ego Elonisa i odeszła wraz z dziećmi, ten nawinął:

Kochałem Cię na jeden sposób, ale zabiłbym na tysiące

Te i inne groźby (także wobec agentów FBI i… przedszkola) opublikował na Facebooku za co został oskarżony. Sprawa odbiła się szerokim echem nie tylko w amerykańskich mediach, ale przeszła przez kilka instancji, w tym Sąd Najwyższy. Najważniejsze jest to, że raper amator został uznany winnym. Do końca zgrywał jednak cwaniaka, by utrzymać wersję o tym, że wszystko to było sztuką. Taaa.

Sztuka polega na przekraczaniu granic. Jestem gotów pójść do więzienia za moje konstytucyjne prawa.

Islam to system polityczny

Z USA przenosimy się do słonecznej Casablanki w Maroku i sprawy 17-letniego rapera Othamana Atiq nagrywającego pod pseudonimem Mr. Crazy. Chłopak został skazany ostrzegawczo na 3 miesiące więzienia za słowa, które zarówno w USA jak i w Europie raczej nie spotkałyby się z reakcją wymiaru sprawiedliwości. W swoim rodzinnym kraju musi niestety liczyć się z tym, że za publiczne szkodzenie moralności i obrażanie instytucji państwowej spotka go kara.

W moim kraju, kradniesz lub handlujesz […] Wszystko jest ustawione, mam to wypracowane z policją. Kupiłem rynek w okolicy, zrobiłem policjanta moim psem.

Dziś ma już kilka lat więcej i prawie półtora miliona subskrypcji na YouTube.

Część 2 już wkrótce! 😉

Fot. Mayhem Mal – So Lit ft Chevy Woods Official Video / YouTube

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Pluto i Charon odpalają NEW BRAND! [skrr aby]

Przedstawiamy Wam kolejny kawałek z serii ‚skrr abów’, gdzie doceniamy wschodzących artystów! Pluto Charon powracają z numerem ‚NEW BRAND’.

Kawałek łączy w sobie pełną energii nawijkę i chilloutowy, motywujący refren. Chłopaki ewidentnie sięgają po więcej.

Jeśli uważacie, że jesteście raperami na poziomie z potencjałem, podsyłajcie Wasze piosenki na naszego maila kontakt@skrr.pl, a my zafundujemy klip tym najbardziej utalentowanym!

Zostaw komentarz