Felieton,Hip Hop

Cringe tygodnia vol. 12: Peja i rozwinięcie skrótu G.O.A.T.

Kajetan Szewczyk -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Cringe tygodnia vol. 12: Peja i rozwinięcie skrótu G.O.A.T.

Siemanko, sportowe świry! Spośród singli, które wyszły w minionym tygodniu, wybieramy najdziwniejszy/najbardziej facepalmowy/zasługujący na uśmiech pełen żenady.

A właściwie nie wybieramy, a wybieram ja – Kajetan.

Dobra, lecimy w dwunastą podróż naszego złośliwego wehikułu. Na początek tradycyjna przelotka po premierach ubiegłego tygodnia. Ero i Kosi pyknęli sobie projekcik na boku i wypuścili teaser w postaci kawałka „Miejska Komunikacja” na bicie The Returners. Sheller wyszlifował formę, w której konsekwentnie dłubał przez lata, i wypuścił prawdziwą bombę na bicie… hm, no znowu The Returners – sprawdźcie „Na Pewno„. Warto! Zostajemy na chwilę w Poznaniu, bo Gural pokazał „Latające Ryby” na bicie WhiteHouse. Takie flow już gdzieś słyszałem, ale ogólne wrażenie pozytywne – DGE w ostatnim czasie notuje same zyski. Pokahontaz z Kleszczem dali nam „All Inclusive” na bicie 1/2 WhiteHouse, czyli Magiery. No i fajnie.

Warto odnotować również pierwszą edycję Rap Nokaut. Walką wieczoru była ta VNM vs W.E.N.A, ale więcej frajdy dali mi Filipek z Bajorsonem. Ten pierwszy napisał naprawdę ciekawe panczlajny, a ten drugi odstawił przepiękne przedstawienie ze spontanicznymi zmianami głosu ala Kendrick Lamar (od pisku do głębokiego basu)! Więcej na ten temat TUTAJ.

Co oznacza skrót G.O.A.T.?

Greatest of all time – brawo, moi mili. W nagrodę talon na balon. Staroszkolny hip-hop stoi rozszyfrowywaniem akronimów, dobrze też żeby same skróty coś oznaczały – tutaj mamy kozę. Rychu postanowił nazwać tak swój nowy album z Magierą i to jest spoko. To że wymyślił nowe rozwinięcie skrótu i zaprezentuje je przy premierze? To też jest bardzo pozytywne.

Peja w powyższym wideo mówi, że za G.O.A.T. nic póki co nie stoi i jest to póki co wprowadzanie w obieg tej nazwy. Tutaj już zapala się lampka, bo być może chodzi o cały brand odzieżowy pod tą nazwą. Zostawmy jednak podejrzenia o jakiś wielki marketing.

Peja zaskoczony pozytywnym odbiorem tej informacji przez fanów – zdecydował się zorganizować małą zabawę w rozwijanie skrótu. LINK DO POSTA

Tutaj zaczyna się robić gorzej, a właściwie następuje ostateczny meltdown i cringe. Internet oczywiście nie może się obyć bez śmieszkowania i hejtu. Pierwsi z brzegu uczestnicy zaproponowali następujące rzeczy:

  1. Grałem Okazjonalnie Agenta TVNu
  2. Gotowy Otrzymać Autograf Tedego
  3. Gotowy Obronić Analnie Tedego
  4. Gruby Ogrojebca Aka Tede

Zdarzały się też takie bardziej „na serio” i „poetyckie”:

  1. Gruntowne Odrzucenie Alkoholowej Traumy
  2. Gdy Odchodzisz Albo Trwasz
  3. Geniusz Operujący Autentycznym Tekstem
  4. Gdzieś Obok Ale Tutaj

Pomieszanie z poplątaniem. Dużo „beki z wieprza” i hejtu, dużo pompatycznych i rozbuchanych propozycji. Im więcej czytałem, tym bardziej zastanawiałem się nad tym, co ludziom to ma w ogóle przynieść, co to ma przynieść Rychowi? Idealnie ten festiwal wyjaśniła moja ulubiona propozycja – Groot Ogląda Atrybuty Thora.

Nie chcę wyciągać takiego wniosku, ale zbyt wyraźnie ciśnie się na klawiaturę – jeśli spora część tych osób słucha muzyki Rycha, to prawdopodobnie nic z niej nie kuma, albo bardzo mało. Z jednej strony tanie przyklaskiwanie beefowi, którym zmęczeni są już chyba wszyscy słuchacze (ale o dziwo chyba nie żadna ze stron konfliktu). Z drugiej na siłę rozpoetyzowane rozwinięcia skrótu, który w języku polskim jest dosyć karkołomnym akronimem, bo w rozszyfrowaniu znajdą się przynajmniej dwa przymiotniki i będzie to po prostu wyglądało jak Garść Okropnie Amatorskich Treści. Swoją drogą dlaczego Rychu nie zdecydował się na nazwanie płyty K.O.Z.A.(K)? Bez nawiązania do Krzysztofa z RRX oczywiście.

fot. G.O.A.T. Kilka słów Peja x Magiera, youtube.com/Pejaslumsattack

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News,Wyróżnione
Rap Nokaut: VNM i W.E.N.A w jednej furze. Kto wygrał i dlaczego? [Relacja]

Rap Nokaut jest pierwszym na tę skalę wydarzeniem, wprowadzającym formułę "battle rap" na amerykańską modłę, w Polsce. Wcześniej próbował zrobić to Theodor organizując m. in. bitwę 3-6'a z Tombem, ale nie doszła do skutku. Natomiast impreza w warszawskim klubie Iskra przejdzie do historii z kilku powodów.

Hip Hop,Ranking
Najpopularniejsi polscy raperzy na Facebooku i Instagramie [Infografika]

Facebook czy Instagram to portale, bez których większość z nas nie potrafi wyobrazić sobie codziennego życia. Jak już kiedyś pisałem - dla polskich raperów pojawienie się Facebooka było promocyjnym zbawieniem. Za pomocą Facebooka, raperzy promowali teledyski, zapowiadali płyty i bezpośrednio kontaktowali się z fanami. Po latach nastąpiła zmiana warty i to Instagram stał się głównym medium w kwestii relacji z fanami i regularności tam publikowanych treści. Kto jest szefem wszystkich szefów na Facebooku, a kto na Instagramie? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego zestawienia.