Felieton,News

Diss, który mógł skończyć karierę Eminema

Kajetan Szewczyk -
Felieton,News - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Diss, który mógł skończyć karierę Eminema

Myśleliście, że Machine Gun Kelly popisał się w „Rap Devil”? Najcięższy diss na Eminema ukazał się 18 lat temu! Dzisiaj mało kto o nim pamięta.

Dilated Peoples to grupa, której polskim fanom nie trzeba przedstawiać. Autorzy takich podziemnych hymnów, jak „You Can’t Hide You Can’t Run” czy „Worst Comes To Worst„, kilkukrotnie koncertowali w Polsce, a Evidence i Rakka Iriscience gościli na polskich wydawnictwach. Ten pierwszy wyprodukował również jeden z singli do „Wszystko z dymem” Włodiego.

Gra w szachy

18 lat temu legendarne trio wypuściło kawałek „Searching 4 Bobby Fisher” – jedyny poważny diss, na który Eminem nie odpowiedział pełnoprawnym numerem. Ciężar kawałka w dużej mierze wziął na barki Evidence. Rakka popełnił krótkie, mówione intro, DJ Babu wykonał zaś podkład i dołożył cuty na koniec.

Takie rozłożenie sił ma swoje uzasadnienie. Ev został wywołany do tablicy przy okazji beefu Eminema z Everlastem. „Evidence, don’t fuck around with real MCs” – nawija Marshall w kawałku „Quitter„. Dilated zostało też wspomniane przy okazji dissu na Limp Bizkit.

Szach i…

Jeśli sądziliście, że MGK dał radę w „Rap Devil”, musicie zapoznać się z wersami, które położył Evidence. Czego tu nie ma? Każda linijka jest bolesna, więc skupmy się na najważniejszych zarzutach.

  1. Eminem wcale nie reprezentuje Detroit. Jest chłopakiem z Warren,
  2. Był molestowany przez ojca (Ev nawija o tym 8 lat zanim Eminem wspomni o kwestii na albumie „Relapse„!),
  3. Eminem nie produkuje bitów, które rzekomo są jego autorstwa,
  4. Raper jest tylko kopią znanego wyjadacza z podziemia – Chino XL,
  5. Choć sprzedaje milionowe nakłady, nie posiada praw do swoich wydawnictw.

Ad 1. Pierwszy argument jest bardzo istotny. Jeśli okazałoby się, że Eminem wcale nie jest z 8 Mili, cała jego wiarygodność ległaby w gruzach. Do dzisiaj ta sprawa nie jest całkiem jasna. Wiadomo, że na pewnym etapie życia tam mieszkał, ale nie ma wielu informacji na ten temat. Jest to istotne również dlatego, że Warren – gdzie miałby mieszkać według Ev’a – to rejon zdominowany przez białą społeczność.

Swego czasu lekcje na temat Eminema odrabiał pewien warszawski raper…

Ad 2. Wątpliwe, by Ev zdecydował się na tę linijkę wyłącznie w celu obrażenia oponenta. Z drugiej strony trudno dociekać, skąd miałby te informacje.

Ad 3. Evidence jest znany nie tylko ze swoich skilli za mikrofonem, ale również tych producenckich. Nic dziwnego, że nawiązał do tematu. Ten argument jest prawdopodobny chociażby z jednego względu – Eminem, trafiając pod skrzydła Dr’a Dre, mógł liczyć na wsparcie wielu podwykonawców. Być może tworzył jedynie szkice bitów, które polerował ktoś inny.

Zresztą nawet bit do „Killshot” ma melodię z paczki z loopami. Eminemowi to nie przeszkadza.

Ad 4. Porównania do Chino XL pojawiały się na różnych etapach kariery Eminema. Raperów łączą kontrowersyjne teksty, niewybredne panczlajny i mocny nacisk na technikę. Oceńcie sami.

Ad 5. Marshall z pewnością nie może narzekać na biedę, ale faktycznie, gdyby miał prawa do swoich wydawnictw, zarabiałby o wiele, wiele więcej. Co ciekawe, w pewnym momencie te prawa posiadał… Michael Jackson.

…jednak bez mata

Niestety, Eminem nie odniósł się do żadnego z zarzutów. Można przyjąć uzasadnienie, że po prostu nie chciał robić chłopakom reklamy, ale bardzo możliwe, że nie chciał nagłaśniać kwestii poruszonych w dissie. Zwłaszcza, że Ev na zakończenie nawija, że to dopiero początek i najlepsze zostawia na część drugą.

Zważywszy na research, jaki musiał stać za napisaniem tych linijek (mowa również o problemach Eminema z erekcją – długo przed pojawieniem się plotek na ten temat), Ev mógł posiadać naprawdę wiele drażliwych informacji.

Sprawa zapewne została rozwiązana zakulisowo, ponieważ długoletni współpracownik i przyjaciel rapera – Alchemist – od 2005 roku jest DJem Eminema. Prędzej czy później musiało zatem dojść do spotkania obu panów.

Fot. kadr z klipu „Evidence – Throw It All Away (Prod. By Alchemist) [Official Video]”, youtube.com/Rhymesayers Entertainment

Zostaw komentarz

Udostępnij
Streetwear
Najlepsze (jak dotąd) zdjęcia Travis Scott x Air Jordan 1

Nadchodząca premiera jest na tyle gorąca, że każdy przeciek o niej natychmiast obiega branżowe portale. My też daliśmy się wciągnąć. Oto galeria AJ1 x Travis Scott od insidera posługującego się pseudonimem hanzuying.

News
Yams Day 2019 – hołd dla A$AP Yamsa po raz czwarty
Asap Mob

Co zrobić, by pamięć po zmarłym artyście została odpowiednio uhonorowana? A$AP Rocky i A$AP Mob znają odpowiedź na to pytanie. Ich tegoroczny hołd złożony A$AP Yamsowi był jeszcze bardziej spektakularny niż te, w latach poprzednich.