Felieton,Hip Hop

Dziarma – „V”. Pliki jak wok

Klementyna Szczuka -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Dziarma – „V”. Pliki jak wok

Dziarmę usłyszeć mogliśmy w tym roku w „Ucieknij ze mną” Żabsona, kawałku promującym jego ostatni longplay, „Internaziomal”. Rok wcześniej dograła się także na „Kosh” Adiego Nowaka, w „Placebo”. Jednak w świadomości słuchaczy Agata Dziarmagowska istnieje już całkiem długo. Być może pamiętacie ją jeszcze z występów w „Mam Talent!” i „X-Factor”, albo kojarzycie jej wcześniejsze single.

Raperka – bo dziś tak ją możemy nazwać – wczoraj zaprezentowała swoją debiutancką epkę. „V” to mocny początek i w czasach, w których coraz więcej dziewczyn zdobywa głos na scenie, myślę, że istotny. Bo mimo, że szlaki, aby mówić na przykład o relacjach damsko-męskich z „tej drugiej” perspektywy, zostały przetarte już 15 lat temu przez WdoWę, to dowolność w odgrywaniu ról wciąż nie jest tak oczywista.

Dziarma rozgrywa to ładnie. Odpowiednio na przestrzeni pięciu utworów nawija o hajsie, imprezach, mężczyznach i seksie, a kończy wyraźnie zrywając z powszechnymi opiniami o kobietach w „Bo$$ B!tch”.

Myślisz, że kochamy tylko latać na zakupy/I że nasze drugie hobby to dawanie dupy/Że jedyne, co umiemy, to postowanie/Poprzedzone, ku*wa, niewysmakowanym pozowaniem

„Bo$$ B!tch”

Zwłaszcza w refrenie czuć ten rodzaj charyzmy, który znamy zza oceanu. Nie jest to kwestia wyłącznie gry z angielskimi frazami, ale również modulacji głosu. To samo tyczy się singlowego „Pliku” – jest bragga, ona Lambo, on Passat, jest poprawiany makijaż i są robione przelewy.

Możesz obejrzeć, jak masz hajs to dotknąć/Że co? Zaczynasz zbierać kwit odtąd?/I dobrze, bo tani to jest przelot na lot.com

Dziarma stanowczo wyznacza granice i robi to w ten sposób, w jaki zrobiła to niedawno na przykład AdMa – „V” jest więc naszym kolejnym manifestem. Agatę czeka jeszcze dość długa droga, ale raczej, mówiąc o rapie, jest to ta właściwa. Jeśli miejsce Dziarmy jest w kuchni, to tylko po to, aby zgotowała sobie cudną przyszłość.

fot. kadr z klipu „DZIARMA – PLIK”, youtube.com/DZIARMA

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Koniec sprawy 6ix9ine’a! Tekashi skazany
kadr z klipu "6ix9ine, Nicki Minaj, Murda Beatz - “FEFE” (Official Music Video)", youtube.com/Tekashi 6ix9ine

Nasi rodzice emocjonowali się sprawą O.J. Simpsona, a akurat naszemu pokoleniu przyszło śledzić sądowe perypetie 6ix9ine'a. Trochę one trwały, w końcu zamieszanie ciągnęło się przez ponad rok. Wreszcie się jednak zakończyło, ponieważ wczoraj sędzia wydał ostateczny wyrok w sprawie rapera.

Felieton,Hip Hop
Kontrola jakości zdana – BORCREW Album [Recenzja]

Paluch już w wypuszczonej wraz ze Szpakiem "Kontroli Jakości" zaznaczał, że utwory jego ekipy to dobrze wykonana praca. Album całego kolektywu również promuje w ten sposób, rzucając w "Tirach" wersem: “B.O.R. to jest jakość, a nie ku#wa rapy pod modę na śmianko”. Krążek to potwierdza. Jest jakość, a nie jakoś.