Lifestyle

Jego śmiech kojarzyli wszyscy. Kim był znany z memów „Meksykanin”?

Oliwier Orłowski -
Meksykanin
Meksykanin
Lifestyle - - Dodane przez Oliwier Orłowski

Jego śmiech kojarzyli wszyscy. Kim był znany z memów „Meksykanin”?

Rozpoznawał go praktycznie każdy internauta. Na pewno kojarzycie zabawne filmiki, w których opowiadał swoje historie z egzaminu na prawo jazdy albo śmiał się z obecnej sytuacji w kraju. Niestety, 28 kwietnia Juan Joya Borja (w Polsce znany przede wszystkim jako „Meksykanin”) zmarł. Kim był legendarny bohater memów?

Jego polski pseudonim może być mylący, gdyż Juan nie pochodził z Meksyku, a z Hiszpanii. To właśnie w tym kraju występował jako komik. W telewizji zadebiutował w 2000 roku. Pojawił się również w hiszpańskim filmie „Torrente 3: Obrońca” (2005). „El Risitas”, bo taki pseudonim nadano mu w Hiszpanii, urodził się w 1956 roku. Przez całe życie pracował w najróżniejszych zawodach. Był m.in. kucharzem oraz budowlańcem.

Memiczna popularność

„El Risitas” w Polsce stał się znany dopiero w 2015 roku, po tym jak w czerwcu 2007 udzielił słynnego wywiadu w hiszpańskim programie Jesúsa Quintero „Ratones coloraosto”. Opowiadał w nim o myciu naczyń do przyrządzania ryżu (tzw. paelleri) w morskiej wodzie. W swoim rodzimym kraju był popularny już w 2000 roku. Wtedy właśnie po raz pierwszy wystąpił w telewizji. Stał się rozpoznawalny przez swój charakterystyczny śmiech. Z tego powodu w internecie bardzo szybko zaistniał jako nowy viral.

Z czasem na YouTubie zaczęły pojawiać się przeróbki, w których komik najczęściej śmiał się z różnych wydarzeń czy sytuacji, na przykład „Meksykanin śmieje się z Polaków”. Jego twarz pojawiła się nawet na platformie Twitch jako emotka. Popularność filmików z Juanem przypadła na lata 2015-2017. Do dzisiaj w internecie pojawiają się nowe zabawne materiały z nim w roli głównej. Komik znany był również w innych krajach i co ciekawe, wystąpił także w fińskiej reklamie pizzy „Grandiosa” z 2015 roku.

Mężczyzna ciężko chorował na cukrzycę. We wrześniu 2020 roku przyjęto go do szpitala w Sewilli, gdzie z powodu jego wciąż pogarszającego się stanu zdrowia, amputowano mu nogę. Niestety, w ostatnim czasie jego stan się pogorszył. Juan zmarł w środę 28 kwietnia w wieku 65 lat. Z pewnością na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wiecznie uśmiechnięty, wesoły „Meksykanin”.

fot. kadr z „KultúrTapas exkluzív: Risitas Budapesten”, YouTube.com/KultúrTapas Spanyol Magazin

Zostaw komentarz

Udostępnij
Lifestyle,Wywiad
MOGUL COIN – rewolucyjny projekt 23-latka z Polski podbija rynek tokenów NFT
mogul coin

Philipp Siemek – matematyczny umysł algorytmika, który powołanie odnalazł w świecie Blockchain. Polak od lat inicjuje projekty związane z Blockchainem, swoje doświadczenie zdobywając przede wszystkim za granicą. Opowiedział nam, jak z banku inwestycyjnego znalazł się w pozycji tworzącego swoją firmę wizjonera. MOGUL Coin, nowy projekt Philippa Siemka, ma pomóc streamerom zarabiać więcej na ich twórczości.

Rap
Dlaczego „Narkopop” Kaza Bałagane to klasyk?
"Narkopop" – okładka

„Narkopop” to jeden z tych albumów, którego prawdziwemu słuchaczowi rapu w Polsce nie wypada nie znać. Kaz Bałagane jakiś czas temu zapowiedział złotą edycję tego krążka, wzbogaconą o trzy piosenki z tamtego okresu. Co sprawiło, że album zasłużył na status legendarnego i zdobył takie uznanie słuchaczy?