News

Bitwy o prawa autorskie: Kanye West i Frank Ocean w sądzie

Anna Cecocho -
News - - Dodane przez Anna Cecocho

Bitwy o prawa autorskie: Kanye West i Frank Ocean w sądzie

Procesy sądowe dotyczące praw autorskich to w branży muzycznej norma i nikogo nie dziwią. Na przykład w tym tygodniu Kanye West zdążył wytoczyć już dwa, za to Frank Ocean zakończył wreszcie trwający już rok spór sądowy… ze swoim producentem.

Kanye podjął czynności formalne przeciwko Roc-A-Fella Records i EMI w związku z nieodpłatnym publikowaniem jego tantiem. Kontrowersyjny artysta domaga się wyjaśnienia sprawy dotyczącej niewywiązania się z umów, które podpisał z Roc oraz EMI. Dokumenty obu spraw zostały utajnione, jednak wiemy, że chodzi o niedotrzymanie ustaleń dotyczących praw autorskich i o brak zapłaty za produkcję piosenek dla innych artystów. Kanye domaga się od Emi i Roc-A-Fella zwrotu pieniędzy za stworzenie ponad 200 kawałków. To całkiem sporo, zgodzicie się?

Na szczęście konflikt nie jest kompletnie związany z Jay’em-Z – byłym współwłaścicielem Roc-A-Fella. Dla niepoinformowanych – raper sprzedał wszystkie swoje akcje firmy w 2004 roku i nie ma już żadnego wpływu na wytwórnię. Trzymamy kciuki, żeby Westowi udało się odzyskać pieniądze.

Oby też spędził w sądzie mniej czasu niż Frank Ocean, któremu spór z producentem Om’Masem Keithem pochłonął cały rok. Mniej więcej w tym samym czasie, tyle że rok temu, Ocean pozwał Keitha, za to, że bezprawnie – zdaniem artysty – domagał się uznania jego pomocy przy pisaniu 11 kawałków z ”Blonde”. Oczywiście Keith swoją rację też podpierał pozwem. Ostatecznie, obaj panowie wynegocjowali porozumienie, na mocy którego zrzekli się wzajemnych roszczeń. W branży muzycznej istnieją najwyraźniej jeszcze mniejsze lub większe ”happy endy”.

Fot. z filmów „EXCLUSIVE: Uncut Kanye West Interview From 2013” i „All Public Frank Ocean Interviews

Zostaw komentarz

Udostępnij
Streetwear
Zegarek dla nastolatków za 16 000 zł: G-SHOCK w luksusowym wydaniu

Casio rozszerza swoją linię MR-G i próbuje odczepić od swojego sztandarowego modelu łatkę ,,zegarka dla nastolatków". Oto model ,,MRGG2000RJ-2A" – ten sam wytrzymały G-SHOCK w nowej, luksusowej wersji.

News
Najwygodniejszy chuck w historii? Nowa kolaboracja Converse x CLOT

Po kilku bardzo udanych kolaboracjach z Nike, których owocem była np. świetna wersja Air Force 1, marka z Hongkongu -  CLOT - zdecydowała się na współpracę z wykupioną za niebagatelną kwotę 305 milionów dolarów przez „Swoosha” firmą Converse.