Hip Hop,News

Koniec z podziałem na pop i muzykę miejską? Republic Records wydaje oświadczenie

Klementyna Szczuka -
Hip Hop,News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Koniec z podziałem na pop i muzykę miejską? Republic Records wydaje oświadczenie

Trwające już nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie protesty antyrasistowskie po śmierci George’a Floyda, zaczęły wywoływać realną zmianę. Republic Records, czyli oddział Universal Music, właśnie wydało oficjalne oświadczenie, w którym poinformowało, że rezygnuje z terminu „urban” – dotyczy to zarówno wydziałów oraz stanowisk pracowników, jak i muzyki. O to samo wytwórnia zaapelowała do innych.

Zachęcamy resztę przemysłu muzycznego do podążania tym tropem, ponieważ ważne jest, aby kształtować przyszłość tak, jak chcemy, aby wyglądała, a nie trzymać się przestarzałych struktur z przeszłości

View this post on Instagram

#WeUseOurVoices, Use Yours.

A post shared by Republic Records (@republicrecords) on

Do tej pory za „muzykę miejską” uznawało się popowe, radiowe kawałki, których wykonawcami byli zazwyczaj Afroamerykanie. Rozwinęła się ona w latach 90., kiedy na amerykańskich listach przebojów zaczęły dominować kawałki takie jak „Drop It Like It’s Hot” Snoop Dogga i Pharrella Williamsa czy „Hey Ya!” OutKast. Wkrótce „urban” stało się także oddzielną kategorią nagród muzycznych. Podczas tegorocznej gali Grammy Tyler, the Creator, który dzięki „Igorowi” zgarnął statuetkę w kategorii najlepszy album rap, zwrócił uwagę na niesprawiedliwość, jaka wynika z tego podziału. Przyznał wtedy, że dla niego określenie to jest po prostu poprawnym politycznie „n-word”.

Do Republic Records podobny ruch wykonała już także firma managerska Milk & Honey. Miejmy więc nadzieję, że jest to początek rewolucji.

fot. kadr z klipu „Odd Future – Oldie”, YouTube.com/OFWGKTA

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Akon przyjmuje wiadro pomyj za współpracę z 6ix9inem

6ix9ine rozbił bank, gdy wrócił z singlem o jak zwykle wiele mówiącym tytule "GOOBA", który już ma w serwisie YouTube ponad 300 milionów wyświetleń. Kolejne nagrania są już w drodze, o czym zapewnił nas sam tęczowo-włosy artysta wrzucając na swojego Instagrama snippet nowej piosenki. Co ciekawe, nie będzie na niej sam. Poznaliśmy też pierwszego gościa z nadchodzącego albumu, który, jak można zresztą było podejrzewać, przyjął za to na głowę potężne wiadro pomyj.

Hip Hop,News
SBM Starter odpalone! Znamy uczestników i pierwszy kawałek

SBM Starter to akcja stworzona przez SB Maffiję, która ma na celu promowanie młodych raperów i dawanie im szansy na wybicie się. Do tej pory brali w niej udział tacy raperzy, jak White 2115, Mata, Moli, Jan-rapowanie, Szymi Szyms czy Łuszy, a niektórzy z nich zostali częścią ekipy oficjalnego labelu SB Maffiji.