Hip Hop,News

Lil Nas X pozwany na 25 milionów dolarów za bezprawne użycie sampla!

Michał Fitz -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

Lil Nas X pozwany na 25 milionów dolarów za bezprawne użycie sampla!

Pół roku temu Szpaku wypuścił wraz z Janem-Rapowanie numer, w którym nawija: „Będzie trzeba to opowiem, jak się wj***ć w grę jak taran”. Podobnym wersem mógłby na pewno rzucić Lil Nas X, który zrobił ogromny szum swoimi „Old Town Road” czy „Panini”. Problem jednak w tym, że w grę wszedł chyba nawet za ostro, bo teraz grozi mu uszczuplenie budżetu o aż 25 milionów dolarów (choć w jego przypadku to chyba już nie „aż”).

Powyższe hity znalazły się na epce „7” (nasza recenzja TUTAJ), na trackliście mogliśmy również znaleźć kawałek „Carry On”, w którym używany jest fragment piosenki Bobby’ego Caldwella o tym samym tytule. Problem w tym, że Lil Nas X nie dostał praw, by użyć tego sampla, więc problemy prawne były tylko kwestią czasu. Numer został usunięty z YouTube’a oraz innych platform poza Soundcloudem. Kawałek zniknął również z tracklisty „7”. Jak się okazuje, nie były to najgorsze następstwa, ponieważ skorzystanie z sampla może kosztować Lil Nas X’a 25 milionów dolarów – takiego zadośćuczynienia zażyczyli sobie przedstawiciele Caldwella.

Warto dodać, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Lil Nas X używa fragmentów innych piosenek w swoich utworach. Wymienione w pierwszym akapicie hity, również opierają się na wcześniej użytych pomysłach. „Old Town Road” zawiera sampel z piosenki Nine Inch Nails pt. „34 Ghosts IV”, a w „Panini” można wychwycić melodię z kawałka „In Bloom” Nirvany.

Samplowanie i wzorowanie się na innych utworach to w rapie chleb powszedni, więc samej czynności nie potępiamy. Należy jednak robić to z głową, albo umieszczając oryginalnych artystów na liście współtwórców danego kawałka, albo dogadując się z nimi wprost, bo inaczej można sobie nieźle przewietrzyć portfel.

fot. kadr z klipu „Lil Nas X – Old Town Road ft. Billy Ray Cyrus”, YouTube/LilNasX

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Nowa płyta Taco? Dla mnie tak po japońsku

24 lipca, czyli dokładnie 43 lata temu, na świat przyszedł Jacek Graniecki. Jednak ten felieton nie będzie o TDFie. Główne pytanie, które krążyło wczoraj od rana to: "Wyszedł nowy Taco, słyszałeś nowego Taco?". Pan Hemingway po raz kolejny zaskoczył i postanowił niespodziewanie wrzucić do sieci swój nowy projekt "Pocztówka z WWA, Lato ’19". Czy w kwestii wyświetleń przebije (a może już przebił?) duet Mr. Polska i Malik Montana?

Felieton,Hip Hop
Widzieliście Eminema w 8 Mili? A jego rolę jako sprzedajnego policjanta pamiętacie?

"8 Mila" jest filmem dosyć szczególnym, bo choć jest w pewnym sensie origin story samego Eminema, to jest w dużej mierze fikcją i bardziej opowiastką na temat. Mamy tam wątek przyjaźni, rasizmu, dziewczyn które lecą na pieniądze (więc zwacha na ruchy, chłopaku) itd. Wszystkie te teenager friendly tematy są położone na grunt hip-hopowej zajawki i szczeniackich akcji na przedmieściach Detroit. Fajnie? No fajnie - tym fajniej, że Marshall Mathers zapodał nam tam dawkę więcej niż dobrego aktorstwa. Jeśli przywołam sobie w głowie różne kreacje LL Cool J'a, Commona, MGKa, 50 Centa czy Ludacrisa, to chyba tylko ten pierwszy potrafi mieć jakieś highlighty, o których powiem - okej, on też coś umie w te klocki, nie jest po prostu grającym raperem... ale w sumie to jest po prostu grającym raperem, co zrobić.