Hip Hop,News

Missy Elliott: pierwsza raperka w elitarnym gronie

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop,News - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Missy Elliott: pierwsza raperka w elitarnym gronie

To zdecydowanie fenomenalna wiadomość dla środowiska hip-hopowego, a zwłaszcza jego kobiecej części. Ta często jest pomijana w rozmaitych rankingach – zwłaszcza w Polsce.

Missy Elliott, bo o niej mowa, pochwaliła się dobrą nowiną na Twitterze. Raperka nie tylko jest pierwszą tekściarką z hip-hopową proweniencją w historii Salonu Sławy Autorów Piosenek, ale także trzecią osobą z tego środowiska w ogóle! Pierwszy był Jay Z, który dołączył do znamienitego grona w 2017 roku, drugi – Jermaine Dupri. Znalazł się tam w roku ubiegłym.

Songwriters Hall of Fame zrzesza autorów, których teksty przyczyniły się do spopularyzowania i sukcesu utworów, w których zostały wykorzystane. W gronie mistrzów znajdują się giganci: Eric Clapton, Phil Collins, Bob Dylan czy John Lennon. Choć królestwo hip-hopu słowem stoi, to osoby z tej branży przez wiele lat były w elitarnym zestawieniu pomijane.

Pamiętajmy, że w Stanach na porządku dziennym jest, że raperzy piszą teksty dla wokalistów, więc cieszy, że ich wkład – powoli, bo powoli – ale zostaje doceniany. Missy Elliott pisała m. in. dla Beyoncé czy dla Whitney Houston.

W Polsce taka praktyka nie jest jeszcze zbyt powszechna, ale to raczej kwestia czasu, a będzie. Eldo pisał już przecież dla Moniki Brodki, Mes dla Korteza, a Ras dla Julii Wieniawy. Jeśli pamiętacie taką wokalistkę jak Flow, to ona też ma na swoim koncie tekst dla kogoś innego. Napisała hit Skubasowi.

Wróćmy jednak do bohaterki artykułu – Missy Elliott. Ostatni raz słyszeliśmy ją stosunkowo dawno, bo… w 2015 roku przy okazji singla „WTF (Where They From)” nagranego z Pharrellem Williamsem.

fot. kadr z klipu powyżej, youtube.com/Missy Elliott

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Peja na poważnie: Mam na imię Ryszard i jestem alkoholikiem

Dokładnie takimi słowami raper rozpoczął bardzo długi i bardzo osobisty post na swoim Facebooku. Właśnie (dokładnie 12 stycznia) obszedł dziewiątą rocznicę w trzeźwości. Toastu nie będzie. 

Streetwear
Air Jordan 1 – buty przeciwko dyskryminacji

Luty to czas Black History Month, czyli wydarzeń upamiętniających zasługi Afroamerykanów na rzecz walki o równość. Z tej okazji, na sklepowych półkach pojawi się specjalne wydanie Air Jordan 1.