Felieton,Hip Hop

Największy dżentelmen w polskim rapie. Oto 3 projekty Meek, Oh Why’a?, które musicie poznać!

Michał Szyndler -
Meek Oh Why
Meek Oh Why
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Michał Szyndler

Największy dżentelmen w polskim rapie. Oto 3 projekty Meek, Oh Why’a?, które musicie poznać!

Meek, Oh Why? mówi o sobie, że wychowano go na dżentelmena i dlatego nie potrafi pisać kawałków o pieniądzach. Najbardziej „staroświecki” ze współczesnych raperów kończy dzisiaj 25 lat. Z tej okazji zapraszamy Was na subiektywny przegląd twórczości Mikołaja.

„Księżniczka i Buc”

W szeregach Asfaltu Meek, Oh Why? zadebiutował dokładnie pięć lat temu, w dniu swoich 20. urodzin. Wydał wtedy składającą się z czterech utworów epkę. „Księżniczka i Buc” to błyskotliwa satyra wymierzona imprezowym romansom: szybkim, lekkomyślnym i zazwyczaj rozczarowującym. Pierwszy album rapera pokazuje pewne tendencje, których możemy spodziewać się w jego późniejszej twórczości.

Te trendy utrzymują się w kolejnych albumach rapera. Wprawdzie „Miło było poznać” i „Rękopisy nie płoną” są trochę uszczypliwe, ale coraz częściej Meek jest w nich złośliwy wobec samego siebie. Zaczyna przyglądać się samemu sobie zwłaszcza w takich kawałkach, jak „Kim ja jestem” i „Jestem dźwiękiem i słowem”. A muzycznie Mikołaj rzeczywiście „jest dźwiękiem”.  Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, jest trębaczem. I w warstwie muzycznej to słychać, żaden inny raper nie szaleje na trąbce tak, jak Meek.

„Płyta Rodzaju”

„Płyta Rodzaju” trochę ten świat opisuje („Ała Tołstoj”), a trochę sama go tworzy („Nieboskłonem”). Obserwacje i wnioski Mikołaja są trafne, zabawne i błyskotliwe, ale kiedy już zaczyna budować swój świat od podstaw, to szaleje i pozwala sobie na kreacjonizm na najwyższym poziomie. W końcu „Płyta Rodzaju”, jak biblijna Księga Rodzaju, ma stworzyć coś naprawdę wielkiego.

„Zachód”

„Zachód” to pierwszy album Mikołaja, który w mojej głowie nie brzmi jak upalne sierpniowe popołudnie. W zasadzie, brzmi zupełnie odwrotnie. Jak listopadowy wieczór w zatłoczonym tramwaju. Jest bardziej surowy wcześniejszych wydawnictw. Różni się od nich też tym, że jako pierwszy stawia na odważniejsze i bardziej nowoczesne brzmienia.

Na szczególną uwagę zasługuje teledysk do „Zachodu” w reżyserii Olgi Czyżykiewicz. To niezwykle trafiony mashup poważnych i emocjonalnych ujęć samego Mikołaja i otaczających go „milionów tanich spraw”, na które składają się te bardziej i te nieco mniej znane popkulturowe (i nie tylko) migawki.

fot. kadr z klipu „Meek, Oh Why? x Sarsa – Zachód – feat. Hyper Son”, YouTube.com/AsfaltRecords

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Kabe dołącza do QueQuality. Czy to dobra decyzja dla jego kariery?
Kabe - Que Pasa (prod. Opiat) [QQ Untitled01]

Przyszłość Kabe była sporą niewiadomą po tym, jak Wini zdecydował się sprzedać StoproRap. Mógł równie dobrze zostać w labelu pod nowym właścicielem, zmienić wytwórnie albo nawet zdecydować się na rozwój swojego GCBW i wydawać samemu. Wybrał jednak QueQuality. Jaki wpływ na jego karierę będzie miała ta decyzja?

Felieton
Disney oficjalnie wprowadza pierwszą biseksualną postać! Dlaczego wątki LGBT muszą pojawiać się w popkulturze?
disney lgbt

Bohatera należącego do społeczności LGBT po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć w maju tego roku, gdy na Disney+ premierę miał krótkometrażowy film Pixara, "Out". Produkcja opowiada o coming oucie przed rodzicami wchodzącego w dorosłe życie Grega, który jest gejem. Teraz natomiast, w serialu "The Owl House" na Disney Channel, poznajemy historię biseksualnej nastolatki!