Gaming

GameStop znów zyskuje popularność, a Elon Musk wspomaga CD Projekt

Mikołaj Michalak -
Afera z Game Stop
Afera z Game Stop
Gaming - - Dodane przez Mikołaj Michalak

GameStop znów zyskuje popularność, a Elon Musk wspomaga CD Projekt

Przez ostatnie dni internet został rozgrzany do czerwoności przez sytuację związaną z amerykańską siecią sklepów GameStop. Gdzie należy szukać genezy całej sprawy oraz w jaki sposób akcje CD Projekt zyskały na wartości?

Analizując całą sytuację, musimy przede wszystkim zrozumieć, czym jest GameStop. Sieć tych sklepów możemy porównać do naszego Media Expert, jednak amerykański odpowiednik nieco bardziej skupia się na grach komputerowych i związanych z nimi akcesoriach. Dodatkowo należy zaznaczyć, że prowadzą oni sprzedaż wyłącznie w sklepach stacjonarnych. Wszystkie te czynniki sprawiły, że akcje GameStopu na giełdzie od 2016 roku systematycznie traciły na wartości, zniżając się do niecałych 5$ za akcję. Nieciekawa sytuacja firmy przyciągnęła podmioty operujące funduszami hedgingowymi, np. Melvin Capital. Mówiąc w skrócie, firmy jak Melvin Capital nie inwestowały na giełdzie w sposób oczywisty, a obstawiały, jak u bukmachera, że akcje firmy GameStop nie zyskają na wartości, co przynosiło im ogromne zyski.

Kurs akcji GameStop z ostatniego miesiąca, google.com

Reddit, Wallstreetbets oraz źródło całego problemu

Oddalmy się na chwilę od ekonomicznych pojęć i postarajmy się zrozumieć sposób myślenia Amerykanów. Według opinii publicznej fundusze hedgingowe żerują na czyimś nieszczęściu i często są obwinione za, jeszcze niedawny, krach amerykańskiej giełdy. Niestety, dopuszczają się również niegodziwości, jak publikacja oczerniającego artykułu. Wywołują w ten sposób spadek akcji danej firmy, co pozwala na pomnażanie ich zysków. I tu pojawia się Reddit, a konkretnie grupa Wallstreetbets. Miejsce zrzeszające inwestorów z całego świata, gdzie można wymienić się wskazówkami oraz informacjami. Członkowie tej grupy postanowili utrzeć nosa wielkim korporacjom i 27 stycznia masowo zaczęli kupować akcje GameStopu. W rezultacie cena akcji wzrosła o ponad 330$, co przełożyło się na straty dla firm takich, jak Melvin Capital na poziomie kilku miliardów dolarów!

fot. reddit.com

(Nie)wolny rynek?

Gdy tylko akcje zaczęły gwałtownie rosnąć, podjęto działania zapobiegające tak znacznym stratom. Większość transakcji odbywała się za pomocą aplikacji RobinHood, której właściciele zablokowali możliwość kupowania akcji GameStopu. Wytłumaczenie jakie podano, to troska o stabilność rynku, choć oczywiste jest, że ulegli oni presji ogromnych firm, tracących w tym czasie fortuny. Internauci jednak nie pozostali dłużni, oceniając aplikację w Sklepie Play na 1. Ponieważ takich ocen wpłynęło wiele, aplikacja bardzo szybko osiągnęła najniższą możliwą ocenę. Niestety, triumf internetu nie trwał zbyt długo, ponieważ Google postanowiło przywrócić sytuację sprzed kilku dni. Łatwo zauważyć, jak silne oddziaływanie na rynek mają duże korporacje, i w jaki sposób ograniczają działania przeciętnego obywatela. Szybko pojawiło się pytanie, czy wolny rynek wciąż jest dla wszystkich wolny?

fot. robinhood.com

CD Projekt i ich wzrost akcji

Polska wytwórnia gier od dłuższego czasu boryka się z ogromnymi problemami. Po niezbyt udanej premierze CyberPunk 2077, nad firmą pojawiły się czarne chmury. Z pomocą przyszedł sam Elon Musk. Tak, ten Elon Musk, od niedawna najbogatszy człowiek świata. W czasie premiery nowej Tesli S, na komputerze pokładowym pojawił się Wiedźmin III, jako część kampanii reklamowej. Komputer ten bowiem ma pozwolić na rozgrywki e-sportowe w samochodzie! Ten fakt nie tylko dotarł do nas, ale także do inwestorów z Wallstreetbets, którzy momentalnie zaczęli inwestować w akcje polskiej firmy. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: Melvin Capital. Ta sama firma, która żerowała na spadkach GameStopu, obstawiała spadki CD Projekt. Można więc powiedzieć, że Elon Musk przypominając internautom o istnieniu polskiej wytwórni, przyczynił się do wzrostu jej akcji. Wszystko odbyło się ze znacznie mniejszą intensywnością niż w przypadku GameStop, jednak odnotowano wzrost o ponad 100 złotych, co w przypadku ,,redów” jest niemałym sukcesem.

Zdjęcie
fot. twitter.com

Czego nauczyła nas cała sytuacja?

Przede wszystkim po raz kolejny internet udowodnił światu swoją siłę. I nie pod postacią ataku hakerów, a realnym wpływem zwykłych obywateli na całą gospodarkę. Niestety, są i negatywne aspekty tego zajścia. Ogromne korporacje, jak Google czy ,,złe” Melvin Capital uświadomiły społeczeństwu o tym, kto ma w ręku realną władzę. Warto też zauważyć, że zainteresowanie giełdą niezwykle wzrosło, a grupa Wallstreetbets zyskała kilka milionów nowych członków. Oczywiście, sztucznie wypompowane akcje znacząco spadły na wartości, bo aż o ponad 100$. Inwestorzy jednak nie zamierzają sprzedawać swoich akcji, ponieważ posiadanie ich traktują jako znaczącą wygraną w walce z hedgingiem, co zostało docenione na całym świecie. Jak zapowiedział Netflix, zaplanowano ekranizację tego wydarzenia, prawdopodobnie na kształt istniejącego już filmu, pt. ,,Big Short”.

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
#zabsonisoverparty. Czy Żabson jest rasistą?

1 lutego na portalach streamingowych pojawił się nowy projekt Żabsona "Ziomalski Mixtape". Jak przyzwyczaił nas raper, materiał jest bardzo zróżnicowany. Oprócz tego, że czerpie przede wszystkim z Południa Stanów Zjednoczonych, nie brakuje na nim także wschodnich inspiracji...

Rap
Czy Netflix nawiąże współpracę z Bedoesem?
bedoes motor

Po wypuszczeniu teledysku do utworu "Doda :*" z najnowszego albumu Bedoesa raper na swoim instagramie zachęcił Netflixa do współpracy. Przedstawił pomysł na swój serial, a nawet zaproponował wybraną przez siebie obsadę.