Hip Hop,Ranking

Quebonafide i Molesta już się doczekali. O jakich jeszcze raperach powinny powstać dokumenty?

Michał Fitz -
Skandal. Ewenement Molesty - Zwiastun PL (Official Trailer)
Skandal. Ewenement Molesty - Zwiastun PL (Official Trailer)
Hip Hop,Ranking - - Dodane przez Michał Fitz

Quebonafide i Molesta już się doczekali. O jakich jeszcze raperach powinny powstać dokumenty?

Kilka dni temu do sieci trafił film dokumentalny o Quebonafide. Opowiada on o jego podróży koleją transsyberyjską, podczas której pracował nieco nad „Romantic Psycho”. Zbiegło się to mniej więcej z premierą dokumentu „Skandal. Ewenement Molesty”, który z kolei traktuje o jednej z najważniejszych grup w historii polskiego rapu. Hip-hop w naszym kraju ma jednak znacznie więcej do opowiedzenia, dlatego przydałoby się jeszcze kilka filmów o poszczególnych raperach. Oczywiście poza legendarnym materiałem z domu rodzinnego Kaza Bałagane, na który tak wszyscy czekamy.

Tede

Jedni mogą tę wiadomość z myśli wypierać, inni się nią chełpić, ale nie ma wątpliwości, że TDF to jedna z najważniejszych postaci w historii polskiego rapu. Nie dość, że jest na scenie od ponad dwóch dekad, to w trakcie tej długiej kariery ewoluował artystycznie tyle razy, że nikt inny do takiej liczby przemian się nawet nie zbliżył. Poza tym, jest on znany ze swojej nietuzinkowej i bezprecedensowej osobowości, przez którą mnóstwo osób go uwielbia, ale wiele z tego samego powodu nienawidzi. Film o nim oglądałoby się świetnie. 4-sezonowy serial pewnie też. Jest o czym kręcić.

JWP/BC

Jaśnie Wielmożni Panowie może nie są tak istotnym kolektywem dla historii kultury hip-hop w naszym kraju jak Molesta, ale pod względem zajawki na pewno im nie ustępują. Ero i Kosi do dziś zajmują się graffiti, choć ktoś mógłby im zarzucić, że to zajęcie, którym powinni przestać się trudzić w okolicach 20 roku życia, bo to dziecinne. Mało tego, często jeżdżą na zagraniczne wypady, by zostawić swoje ślady na ścianach na całym świecie. Nikt nie żyje bardziej w myśl kultury hip-hop niż oni, dlatego taki materiał świetnie by się oglądało.

Borixon

Borixon, podobnie jak wyżej wspomniany Tede, wiele razy się muzycznie przeobrażał. Może nie tworzył trendów tak sprawnie, jak TDF, ale jeszcze lepiej wpasowywał się w te obecne, czego dowodem jest powołanie do życia Gangu Albanii i chillwagonu. Nie możemy też zapominać, że Borygo współtworzył jedną z najbardziej klasycznych ekip dla rodzimej sceny, czyli Wzgórze Ya-Pa-3. W tak zwanym międzyczasie zdążył jeszcze przepracować trochę na emigracji w Anglii, gdy rap nie pozwalał na to, by wyżyć. Można więc śmiało założyć, że ilość anegdot, motywujących historii i szalonych opowieści z jego życia jest zbliżona do nieskończoności, co dałoby materiał nie tyle na film, a nawet na porządny serial.

fot. kadr z wideo „Skandal. Ewenement Molesty – Zwiastun PL (Official Trailer)”, YouTube.com/HeliosKinoPolska

Zostaw komentarz

Udostępnij
News
Poseł RP na liście Billboardu? To nie żart!
Song of the Vikings (My Mother Told Me)

Mamy w Polsce kilku raperów, którzy swoją popularnością potrafią się dobić do międzynarodowych zestawień. Bedoes, Quebonafide czy Taco Hemingway znajdywali się już wśród najpopularniejszych artystów na świecie, biorąc pod uwagę odsłuchy ze Spotify czy odsłony ich tekstów na Geniusie. Żaden jednak nie dostąpił zaszczytu znalezienia się na liście Billboardu. A poseł RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Michał Gramatyka... już tak.