Felieton,Hip Hop

Raperzy, którzy podobno sypali (nie koks) cz.2

Politolog Na Rapie -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Politolog Na Rapie

Raperzy, którzy podobno sypali (nie koks) cz.2

Kiedy ostatnio opublikowałem zestawienie raperów, którzy poszli na współpracę z władzami, towarzyszyło to zawirowaniom wokół 6ix9ine. Pojawiały się pierwsze plotki o tym, że raper zaczął „sypać”, aby poprawić swoją sytuację negocjacyjną. Minął tydzień i chyba możemy powiedzieć (szczególnie w świetle faktów, o których napisał Kajetan), że he’s done. Jako, że spodobał Wam się tekst, postanowiłem rozwinąć temat w kolejnej części.

Scarface

Oczywiście nie Tony Montana, ale Brad Jordan. W 2007 roku raper został oskarżony o to, że celowo wystawił swoich dwóch bliskich przyjaciół, którzy zostali zatrzymani za handel kokainą. Oskarżenie padło ze strony Lil Troya, rapera który był wówczas bezpośrednio skonfliktowany z naszym niedoszłym kapusiem. Piszę niedoszłym, ponieważ nic nie zostało mu udowodnione. Troy nawet wypuścił w obieg DVD „Paperwork”, które miało zawierać rzekome oświadczenie, że Scarface zeznawał, ale mało kto mu w to uwierzył (raperzy byli ze sobą już wcześniej skonfliktowani). W sprawie, o którą się rozchodziło, zostało skazanych dwóch gości: Byron Keith i George Simmons. Po wypuszczeniu wideo przez Troya, ten drugi wysłał z więzienia list, w którym oświadczył, że jego kumpel nie miał nic wspólnego z jego odsiadką. Sprawę uznaję za zamkniętą.

Snoop Dogg

Suge Knight i wszystko jasne. Bohater pierwszej części zestawienia kilka lat temu rzucił typowe „wiem, ale nie powiem”. Według byłego właściciela Death Row Records, Snoop zbyt wiele razy wpadał w problemy z prawem, z których zbyt łatwo wychodził. Powinien był siedzieć, ale nie siedzi. Co zrobił? Nie wiadomo. Dla mnie nie ma więc tematu.

HST

Czas na polskie podwórko. Sprawa z 2000 roku, która ujrzała światło dzienne po tym, jak Kaczmi z Nagłego Ataku Spawacza opublikował protokół z przesłuchania HST. Raper miał w nim przyznać (po tym jak wcześniej sam został wskazany przez podejrzanego), że kupował narkotyki od niejakiego „Siwego”. Dokumenty wypłynęły wiele lat po sprawie, ale tuż przed zapowiadaną drugą płytą, która ostatecznie wyszła dopiero w 2014 roku nakładem My Music. Z tego, co pamiętam, początkowo miała ukazać się w Fandango Records. Sprawa była szeroko komentowana w naszym środowisku hip-hopowym. Wielu raperów publicznie (np. Sobota) potępiło artystę ze Śląska. Od tamtego czasu raper zniknął z pola widzenia, przynajmniej mojego. Nie jest mi wiadomo, żeby miał jakieś plany wydawnicze.

Joe Budden

Sprawa podobna jak w pierwszym przypadku. Joe był w konflikcie z Ransomem (co już rzuca cień podejrzeń na to czy całość jest wiarygodna), kiedy ten oskarżył go o „kablowanie”. Budden miał podobno doprowadzić do skazania swojego kolegi z branży. Niedawno się pogodzili.

Lil Cease

Prawie 15 lat temu członek Junior M.A.F.I.A miał donieść na królową tamtych czasów. Raper zajął stanowisko w sprawie o krzywoprzysięstwo, która toczyła się wobec Lil Kim. Proces dotyczył strzelaniny z 2001 roku pomiędzy ludźmi Kim, a Capone-N-Noreaga. Przez jego zeznania raperka została skazana za wspomniane krzywoprzysięstwo oraz spisek i kłamstwo przed śledczymi. Lil Kim odsiedziała rok, a Cease dostał łatkę kapusia.

The Game i 40 Glocc

Wymieniłem dwóch, ponieważ jeden oskarżał drugiego o to, że donosi, a na dowód każdy z nich publikował zrobione w ukryciu zdjęcia z sądu. To był ciekawy spór i jeszcze się nie skończył – w październiku minionego roku 40 Glocc, nagrywając film na Instagram deklarował, że nie pozwoli temu konfliktowi umrzeć. Jakoś „lubię to”. ?

Na koniec kilka przykładów raperów, którzy donieśli, ale na… siebie samych.

Chief Keef

Tutaj mimo wszystko nie ma się czym chwalić. Chief Keef, będąc na warunkowym, regularnie wrzucał na Instagram zdjęcia broni oraz narkotyków. Nigdy nie był rozgarnięty, ale przecież nie dlatego słuchamy jego muzyki. Poza tym warto wspomnieć, że Sosa w zeszłym roku powiedział, że nigdy nie wyda, kto do niego strzelał. W sprawie podejrzewano obóz 6ix9ine, z którym był otwarcie skonfliktowany. I kto się dziś śmieje?

Bobby Shmurda

Wiecie ile kosztuje true talk i rapowanie o tym, co robisz ty i twoi kumple? Na szczęście tylko 7 lat. A było ogromne prawdopodobieństwo, że Bobby wyjdzie dopiero na starość. P.S. Shmurda zdecydowanie zbyt dużo mówił też na telefonie, na którym miał założony podsłuch.

Offset

W maju 2015 roku Offset powiedział, że Noisey to „FEDS” i do tego są rasistami, bo źle przedstawiają go w oczach prawa. O co chodzi? O dokument, w którym pokazano trio z Atlanty, w którym raper woził się z bronią. Szkoda, że nie pomyślał o autoryzacji.

G-Dep

Zabił i nie mógł spać spokojnie. W 1993 roku, podczas napadu, postrzelił mężczyznę, który zmarł. Do zabójstwa przyznał się 9 lat później. Na wolność wyjdzie w 2027 roku.

Fot. Lil’ Cease | Drink Champs (Full Episode) / YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Grammy jak Fryderyki. Czy nagrody branżowe są potrzebne raperom?

Hip-hop od pewnego czasu jest mile widziany na salonach. Wykonawcy zaczną przejmować się nagrodami, które kiedyś byli zdolni nawet wyśmiewać i uznawać za wynik kuluarowych ustawek?

News,Streetwear
Travisa Scotta x Air Jordan 1 debiut podczas Grammy

Najpierw drop, którego nikt się nie spodziewał, chwilę później informacja o oficjalnej premierze i (wreszcie) szczegółowe zdjęcia od Nike. Travis Scott x Air Jordan 1 High OG – już oficjalnie - trafiają do harmonogramu Nike SNKRS.