Felieton,Hip Hop

Young Igi wybił się na piosence mówiącej o uzależnieniu od Simsów – Przeiterpretacja #2

Michał Fitz -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Michał Fitz

Young Igi wybił się na piosence mówiącej o uzależnieniu od Simsów – Przeiterpretacja #2

Young Igi to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych przedstawicieli newschoolu. Zdążył już wypuścić mnóstwo hitów, ale tak naprawdę dwa konkretne numery miały wpływ na gigantyczny wzrost jego popularności. Chodzi oczywiście o „Pilota” i „Kush”. Ten drugi jest pozornie piosenką o miękkim narkotyku, ale to mylące pierwsze wrażenie. Jeśli zagłębimy się w tekst, zorientujemy się, że to poważny utwór, traktujący o niemałym problemie wśród ówczesnych nastolatków. Chodzi bowiem o uzależnienie od popularnej gry The Sims.

Zapytacie: „Jak ta piosenka może znaczyć co innego, skoro już w samym tytule mamy wspomniany kush?” No właśnie, Igi dokonuje tu prostego zabiegu amerykanizacji słowa. Tak naprawdę chodzi bowiem o zwykły kurz. „Mój kush się lepi” to opis tego, jak wygląda pokój osoby uzależnionej od Simsów. Poza grą nie ma czasu na nic, a już na pewno na utrzymywanie porządku, więc bałagan jest tak duży, że kłębki kurzu zaczynają się już lepić. W refrenie Igi nawija też: „Paliły małe dzieci i ja”. Oczywiście nie chodzi o marihuanę, bo przecież tak młode osoby jej nie zażywają, a o wypalanie płyt. Kiedyś raptem garstka miała możliwość kupowania gier, nie wszyscy mogli sobie też pozwolić na ich ściąganie z internetu. Spiracone gry wypalało się więc przy użyciu odpowiednich programów na płytach CD i DVD, a później pożyczało znajomym. Pod koniec refrenu Igi śpiewa również: „Nie mówisz z sensem”. Tego nie trzeba chyba tłumaczyć nikomu, kto choć raz grał w Simsy. Stworzone postacie posługują się przecież kompletnie zmyślonym i niezrozumiałym dla graczy językiem. Nie przekonuje Was analiza tego fragmentu utworu? No to przyjrzyjmy się zwrotkom.

Igi rapuje: „Mam cały świat, musisz odbić/ I do tego miejsca nie zapraszam gości”. To prosty opis gry. W Simsach mamy możliwość nie tylko tworzenia postaci, ale także ich otoczenia, w zasadzie panujemy nad całym ich światem. Gra nie ma też trybu multiplayer, więc nie ma opcji, by zaprosić jakichkolwiek gości, co tylko pogłębia samotne uzależnienie. Artysta w tej samej zwrotce nawija też o popularnych czynnościach wykonywanych w grze. „W moim domu mam kobiety bez spodni” – każdy młody, ciekawy świata dzieciak próbował przecież rozebrać Sima, nie inaczej było w przypadku Igiego. Raper nie tylko jednak bawił się i eksperymentował w grze, ale przede wszystkim dbał o swoje postacie, by nie chodziły nawet z pomarańczowym diamentem nad głową. Zawsze były najedzone, czemu dowodzi linijka: „Żaden z moich braci nie pości”.

W tematykę utworu wpasowuje się też oczywiście Pikers, który gościnnie udziela się w kawałku. Raper nawija: „W ogóle nie czekam na wynik”, mając na myśli fakt, że w Simsach nie ma ostatecznego rezultatu. W odróżnieniu od wielu innych popularnych gier nie zdobywa się tu punktów, by zwyciężyć, a po prostu gra dla samej przyjemności. Brak możliwości porażki jest jednym z głównym czynników, który wciągał młodzież w uzależnienie od tej gry. Pikers podaje również przykłady konkretnych sytuacji z Simsów, które innym graczom są bardzo dobrze znane. „Je*iesz się z tą deską” to linijka, która opowiada o tym, jak trudno było w pierwszych częściach gry wstawić do basenu skocznię, popularną „deskę”. Gra nie była bowiem idealnie stworzona, więc akurat wstawienie tego konkretnego elementu mogło sprawić sporo problemów.

P.S. Po przeczytaniu tekstu należy skonsultować się z własnym humorem i dystansem, gdyż tekst nie ma na celu zdyskredytowania niczyjej wizji lub twórczości.

fot. kadr z klipu”Young Igi „Kush” feat. Pikers (prod. TEF)”, YouTube.com/YoungIgi

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Kwarantanna odbiera rozum kolejnym gwiazdom. Gucci Mane następnym, ciężkim przypadkiem

Już Polscy raperzy pokazali nam, że społeczna kwarantanna może wpływać na nich negatywnie. TomB mocno przyczepił się w swoim poście do nazwania Solara "Bogatym Ziomkiem Tomba" na pierwszym wydaniu "Romantic Psycho" Quebonafide. Wpis później usunął, a swoje zachowanie tłumaczył przygniatającą izolacją. Podobnie zresztą wyjaśniał się Belmondo po tym, jak zabiegał o wolność Kurdystanu i żeńskich narządów rozrodczych. To niestety i tak pikuś przy tym, co dzieje się w Ameryce.

Felieton,Hip Hop
Kid Cudi powrócił! Przypominamy trzy decydujące momenty w jego karierze

Właśnie na streamingach pojawił się pierwszy kawałek Kid Cudi'ego od dwóch lat! "Leader of the Deliquents" został zapowiedziany ostatnio podczas transmisji na żywo na Instagramie, ale raper wystąpił z nim już w 2012 na SUNY Geneseo. Możemy być więc pewni, że zapowiadany od zeszłego roku "Entergalactic" jest coraz bliżej. Przy tej okazji też postanowiliśmy przypomnieć parę najważniejszych momentów w jego karierze. W końcu nie ma wątpliwości, że bez Cuddera rap gra nie wyglądałaby tak samo.