Hip Hop,Ranking

3 klipy, na których (no prawie) nie ma głównych gwiazd i dlatego są wyśmienite

Michał Fitz -
Hip Hop,Ranking - - Dodane przez Michał Fitz

3 klipy, na których (no prawie) nie ma głównych gwiazd i dlatego są wyśmienite

Wczoraj 50 Cent wypuścił klip z Wizem Khalifą i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że piosenka, do której nakręcono teledysk nie należy do żadnego z nich. Obaj byli bowiem jedynie gośćmi na „Hate bein’ sober” Chief Keefa.

Zdziwiłem się, że autor kawałka się na to zdecydował, ale po krótkiej rozmowie z kumplem, któremu za zanęcenie tego tematu należą się „szałtałty”, okazało się, że to nie jedyny teledysk bez autora piosenki w głównej roli. Mało tego, kilka z nich jest świetnych i jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że z wykonawcą kawałka na pierwszym planie byłyby po prostu gorsze.

Siłą tego klipu nawet nie jest kawałek, a narracja. Podłożone sugestie Thuggera w czasie rzeczywistym zmieniają nam to, co dzieje się w kadrze, tworząc niezłe widowisko bez niego. No prawie bez niego, bo przecież jest krótki moment, kiedy pojawia się dograny fragment nawijającego rapera, który jednak nieprzesadnie spina się, jak to w teledyskach zwykle bywa i wcina sobie chrupki. Niesamowitego uroku temu teledyskowi dodaje też wybitny humor autora, który przejawia się głównie w subtelnych scenach przedstawiających, wygiętego kija baseballowego czy policjanta „puszczającego oczko”. O końcówce już nawet nie wspominam, bo Wy pewnie też nawet nie zauważyliście, że piosenka się skończyła, prawda?

Choć Logic lubi i umie się przewozić, co udowadniał chociażby na „Flexicution” czy „Ballin”, to potrafi też wyjść z potężnym przekazem. Tytuł powyższej piosenki to numer amerykańskiej linii wsparcia dla osób rozważających samobójstwo. Piosenka niesie niezwykle wartościowy morał, a wymowny i mięsisty klip tylko go podkreśla. Nie potrzeba tu było nawijającego i machającego rękami Logica, który słusznie usunął się w cień, by prawdziwe wrażenie zrobiła wzruszająca i jednocześnie dramatyczna historia przedstawiona w klipie. Nie byłby jednak sobą, gdyby trochę nie pogestykulował, więc chociaż wcisnął się na monitory w sali komputerowej.

Macklemore postanowił nagrać z Lil Yachtym bardzo przyjemną dla ucha piosenkę na nieco cukierkowym, dziecięcym wręcz bicie. Do takiej nuty trudno raczej wyglądać groźnie na tle drogich samochodów i tańczących panien, dlatego jego autorzy skupili się na klimacie piosenki i w zgodzie z nią stworzyli zabawne perypetie miniaturowego Macklemore’a z „Lil Lil Yachtym”. Młokos kradnący Maybacha i podwyższający sobie siedzenie pudełkiem drogich butów wprawia każdego w uśmiech, a to dopiero pierwsza z wielu zabawnych scen w tym klipie. Przygód jest bowiem więcej, a dodatkowo wzbogacają je prawdziwe postacie. Mamy tam bowiem gwiazdy NFL czy Johnny’ego Danga, jednego z głównych jubilerów raperów. Pojawiają się też obaj artyści, ale ich role trudno określić innym przymiotnikiem niż „epizodyczne”. No i bardzo dobrze.

fot. kadr z klipu „MACKLEMORE FEAT LIL YACHTY – MARMALADE (OFFICIAL MUSIC VIDEO)”, YouTube.com/MacklemoreLLC

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Premiery płyt w maju!

Kwiecień nie był najbardziej obfitym miesiącem bieżącego roku na polskiej scenie hip-hopowej. Zdecydowanie więcej premier było w styczniu, lutym i marcu. Jednak nie zabrakło albumów, które dobrze się przyjęły. Najwięcej zamieszania narobił Quebonafide ze swoją płytą "ROMANTIC PSYCHO JAPAN EDITION", pod koniec miesiąca ogłoszono, że wydawnictwo pokryło się platyną. Oprócz tego, Deys zaprezentował EP-kę "SPOPIELACZ" nagraną w 7 dni. Swoje albumy także wypuścili m.in. ReTo/Borixon, Łona/Webber (obecnie numer 1 na OLiS-ie), Kuba Knap. A o to lista premier na maj:

Hip Hop,News
„Kłótnia, poniżanie – to nie są synonimy”. AdMa o przemocy wobec kobiet na „Heartful LP”

Druga edycja projektu organizacji charytatywnej Pomaganie Rąk Nie Brudzi ukazała się w marcu, a teraz kawałki, które znalazły się na "Heartful LP", trafiają również na YouTube. Inicjatywa bardzo dobra, zwłaszcza, że przed Patrykiem Więckowskim nikt tego nie robił – nie zebrał raperów z różnych środowisk na płytę, z której cały zysk zostałby przekazany na szczytne cele. W tym roku w ramach akcji "Pomaganie psiakom TOUR 2" i "Batman Charytatywnie" pieniądze ze sprzedaży trafią odpowiednio do schronisk i do dzieci.