Rap

5 najlepszych kawałków, w których polski rap spotkał się z elektroniką

Julian Glosa -
polski rap elektroniką
polski rap elektroniką
Rap - - Dodane przez Julian Glosa

5 najlepszych kawałków, w których polski rap spotkał się z elektroniką

Każdy wie, że w obecnych czasach większość produkcji muzycznych jest wykonywana na komputerach i wirtualnych wtyczkach, zamiast prawdziwych gitar czy perkusji. Jednak w poniższym zestawieniu nie chodzi po prostu o utwory, w których wykorzystane zostały syntezatory. Przedstawiamy najlepsze kawałki, w których polski rap spotkał się z elektroniką.

Kukon x Kosa – „KRAKOWSKA JESIEŃ”

To utwór pochodzący z 5. woluminu „CZELUŚĆ”. Pomimo tego, że za wokale odpowiadają Kukon i Kosa, finalny wydźwięk utworu można zawdzięczać producentom. Ka-Meal i Secretivesuicide zapewnili słuchaczom tajemniczą, klimatyczną mieszankę wave’u i oldschoolowych, analogowych syntezatorów. Instrumental idealnie pasuje do dwójki raperów. Ich głosy, jak i nawet tekst samego utworu tworzą idealną, spójną całość.

Sobel – „Kinol”

„Spinający klamrą „imprezowy” rok 2020″ utwór Sobla jest idealnym podsumowaniem wszystkiego, co „imprezowe”. Jest on nawet bardziej imprezowy niż sama „Impreza”! Połączenie lekkiego, melodyjnego śpiewu rapera z mocnym, przesterowanym bitem Magiery jest niczym ying i yang, w najlepszej możliwej wersji. Wisienką na torcie jest zamienienie klasycznego refrenu elektronicznym, idealnie dopasowanym dropem.

Da Vosk Docta „OPAL BLACK”

Album producencki Da Vosk Docty, składający się z 13 utworów które wyprodukował. Na album zaprosił wielu gości, lecz to nie oni grają tam pierwsze skrzypce: sercem albumu są bity, a właściwie kompozycje, jak sam nazywa je autor. Klimat i mocne, basowe brzmienia wyróżniają „Opal Black” na tle reszty ostatnich premier. Od trapowych, bangerowych produkcji aż po wave – każdy znajdzie coś dla siebie.

Guzior – „Piniata”

Eksperyment Guziora z „Evil Twin”. Wielu uważa go za bardzo udany, część jednak wolałaby coś bardziej w klasycznycm stylu Matiego. Jednak sam bit autorstwa SecretRanka bezapelacyjnie buja. Zaczynające się w miarę spokojnie i stopniowo budujące napięcie zwrotki zwieńczone są soczystym, klubowym dropem. Wszystko w akompaniamencie wokali Guziora, dopiero zaczynającego jeszcze wtedy swoją przygodę w mainstreamie.

AETHERBOY1 x ZDECHŁY OSA

Na zakończenie zdecydowanie najmocniejsza pozycja na liście: wspólna twórczość producenta Aetherboya1 oraz rapera Zdechłego Osy. Chociaż niektóre ich kawałki nie są aż takie brutalne, to część ich wspólnych dzieł nadaje się idealnie na imprezy typu rave. Agresywne, dubstepowe czy drum’n’bassowe brzmienia łączone często z gitarami elektrycznymi to jednak żadna przeszkoda dla Osy, który świetnie odnajduje się na każdym bicie.

fot. kadr z filmu „Sobel „Kinol” (prod. Magiera)”, YouTube.com/Sobel

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Malik Montana i Pan Pawłowski? Tak zaczyna się promocja federacji rapera!
Malik Montana feat. Tovaritch - Bratan (prod. FRNKIE)

Jakiś czas temu Malik Montana i zaprzyjaźnione z nim osoby zaczęły wrzucać wyblurowany napis "HYPE" na swoje social media. Były to zalążki promocji założonej przez rapera federacji, która jednak jeszcze przed oficjalnym startem musiała zmienić nazwę. Okazało się bowiem, że FAME szybciej stworzył zależną od siebie organizację o tej samej nazwie.

Rap
Viral na TikToku nie zawsze służy artyście, przekonał się o tym Kid Cudi
day 'n' nite

Nie od dziś wiadomo, że TikTok odgrywa coraz większą rolę w promocji muzyki. Dlatego też wielu młodych artystów tworzy kawałki specjalnie pod jego algorytmy. Kleją skoczne melodie, chwytliwe refreny i dodają do tego zabawny taniec. Wszystko po to, żeby ich kawałek stał się nowym trendem. Ale są też kawałki, które stają się trendami niespodziewanie.