Hip Hop,News

A$AP Rocky aresztowany! Koncert na Open’erze odwołany? Kto może go zastąpić?

Tomasz Jastrzębski -
Hip Hop,News - - Dodane przez Tomasz Jastrzębski

A$AP Rocky aresztowany! Koncert na Open’erze odwołany? Kto może go zastąpić?

Sytuacja szybko się rozwija, więc warto zaktualizować temat o którym wczoraj Was poinformowaliśmy. Amerykańska gwiazda rapu może mieć niemały problem. Problem nie tylko prawny, ale i z dotarciem na koncert do Trójmiasta.

A$AP wrzucił na swój Instagram dwa filmiki przedstawiające sytuację, która zapoczątkowała konflikt. Widać na nich, że ekipa rapera była zaczepiana przez pobitych. Dodał też do tego parę komentarzy: „Rzuca słuchawkami w ochroniarza”, „Paru ćpunów nie jest moimi fanami, nie znamy ich, nie chcemy problemów”, „Jestem niewinny” – można było przeczytać pod jego ostatnimi postami.

Organizator pisze: „Jeśli nie ma żadnych oficjalnych komunikatów, to oznacza, że wszystko odbywa się zgodnie z planem” — oświadczenie biura prasowego Open’er Festival 2019.

A$AP został jednak zatrzymany niedługo po jego koncercie na Smash Festivalu. Nie wiadomo, ile czasu może spędzić w areszcie, a show w Polsce jest już jutro.

Wszyscy, szczególnie ci którzy wybierają się na festiwal, wstrzymali oddech, a facebook aż zawrzał od dyskusji i spekulacji na temat tego „Czy zagra?” lub „Kto zagra za niego?” Np. Young Thug Polska na swoim fanpage’u napisał:

„To już pewne, A$AP Rocky nie pojawi się na Open’er Festival. Zatrzymany raper będzie przebywał w areszcie do piątku. To wtedy jest pierwsza rozprawa dotycząca tego przewodu sądowego. Prawnicy Rocky’ego informują, że szwedzki sąd zamierza zrobić z tego case’u przykład dla innych. Temat imigrantów w tym kraju jest niezwykle newralgiczny. Do tych ludzi władze państwa podchodzą nadzwyczaj ostrożnie i łaskawie. Jest zagrożenie, że Rakim będzie przetrzymywany aż do końca lipca. Oznacza to, że całe jego europejskie tour będzie anulowane.” – fp nie podaje jednak żadnego źródła.

Czy będzie potrzebne zastępstwo za zastępstwo za Lil Uzi Vert’a? Kto powinien zagrać zamiast Rocky’ego gdyby ten nie pojawił się w Gdyni?

Może Białas jak w przypadku sytuacji ze Sfera Ebbasta w Katowicach? Może Legenda polskiego internetu i marzenie wielu, którzy stworzyli nawet wydarzenie by to zademonstrować? A może pojawiłby się jednak na scenie dzięki Żabsonowi?

Do usłyszenia!

UPDATE: Organizator ogłosił, że koncert A$AP’a się nie odbędzie, a zamiast niego zagra Stormzy.

foto kadr z klipu „A$AP Rocky – Kids Turned Out Fine (Official Video)” youtube/ASAPROCKYUPTOWN

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Chillwagon Challenge na finiszu! Nowy członek już wkrótce? Jedyna taka akcja w Polsce!

Ekipa zaistniała w świadomości słuchacza niecały rok temu, tytułowym kawałkiem, który od razu wystrzelił i wykręcił spore liczby (dziś prawie 11 mln wyświetleń). Ostatnio puszczona „@” zapowiada się na hit lata. U nas można było przeczytać o perspektywie poszerzenia składu o Parysa Platynova…

4 lutego na social mediach ekipy pojawiło się ogłoszenie. Chillwagon Challenge

Wywołało to niemałe zainteresowanie i przyciągnęło wielu raperów, których kawałki dosłownie zalały youtube 1 maja. Akcja nie tylko pozwoliła pokazać się większej liczbie odbiorców dzięki wrzutkom na Facebooka czy instagrama wagonu, ale i zebrać spore liczby pod swoimi kawałkami. Na przykład Olszakumpel wylądował z milionem pod „chillrocket”.

W międzyczasie pojawiło się sporo głosów zarzucających Borixonowi brak wyłonienia obiecanych wygranych czy brak nagród, na co ten odpowiadał, utrzymując, że wszyscy są wygranymi, a promocja to nagroda…. ale to jeszcze nie koniec challenge’u

Oczywiście, że poza konstruktywną opinią i wyświetleniami skład planował coś jeszcze. „Największa ekipa w Polsce” zaskoczyła nas ogłaszając, że: (…) właśnie w Płocku odbędzie się wielki finał akcji #ChillwagonChallenge! Na Polish Hip-Hop Festival swoje umiejętności zaprezentuje aż 12 raperów, którzy zostali wyróżnieni przez całą ekipę CHW. Wśród nich znaleźli się reprezentanci różnych scen i styli. Przekrój wszystkiego, co najważniejsze we współczesnym rapie, różny wiek uczestników, wiele inspiracji i jeden, wspólny cel – wzniesienie polskiego rapu na jeszcze wyższy poziom – ujawnił Borixon.

Wśród zaproszonych znaleźli się: Habit, olszakumpel, Leon, kudzinsky, flamma.flame, ARK, Ten Preston, Brzoza x lechu, check, Ajman, bartolo, kubbini.

Obecnie supergrupę tworzą: Borixon, Zetha, Kooza, Reto, Żabson (przy okazji, ma dziś 25-te urodziny. Sto lat!), SecretRank oraz Kizo, ale po całej akcji i wspólnych koncertach to się może zmienić. Kogo typujecie? Kto z tej dwunastki ma szansę zostać z Chillwagonem na dłużej?

Do usłyszenia!

Foto. kadr z klipy „chillwagon – @” youtube/chillwagon i facebook/chillwagon

Zostaw komentarz

Felieton,Hip Hop
Uważasz, że Chillwagon to najlepszy skład Borixona? To chyba o czymś nie wiedziałeś

Najnowsza grupa Borixona – Chillwagon, święci komercyjne triumfy. Chwile wcześniej młodsi słuchacze kojarzyli rapera głównie z hardcorowym składem Gang Albanii. Jednak w swojej karierze Kielczanin miał etap jeszcze bardziej hardcorowy i komercyjny – a mowa tu o Hardcorowej Komercji. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ do sieci trafiły wcześniej nieudostępnione kawałki z tego projektu. To dobra okazja, żeby przypomnieć sobie o HaKa, a dla młodych fanów, aby sprawdzić jak mógłby brzmieć Chillwagon 15 lat temu.

Wierzycie w karmę? Ja trochę tak i po latach rapowa karma właśnie do mnie wróciła. Jako dzieciak wychowany na amerykańskim hedonistycznym hip-hopie, nie bardzo potrafiłem zajarać się polską sceną, która ukierunkowana była przede wszystkim na przekaz. Odtrutkę od prawilnego mainstreamu znalazłem w truskulowym podziemiu i polskim baunsie. Nie spodziewałem się wtedy, że w 2019 roku, gdy za mikrofon złapią youtuberzy i połączą disco polo z rapem – zatęsknię za poprzednią, „sztywną” dekadą.

Ty chcesz to mieć, ja muszę to mieć

Mówiąc pokrótce, polski bauns, którego jednym z pionierów był m.in. Borixon, miał swój krótki okres popularności, a jego zwieńczeniem (perłą w koronie? koroną?) miała być płyta „Nic naprawdę” składu Hardcorowa Komercja. Pierwotnie grupę mieli tworzyć: Tede, Borixon i Onar. TDF wycofał się z projektu jeszcze za nim powstały pierwsze nagrania. Onar aka. Gruby Dollar, z początku towarzyszył Borixonowi aka. 5 koła marek (te ksywy to protoplaści Młodych Dronów i innych, bez kitu). Dlatego w zapowiedziach HaKa była przedstawiana jako wspólna płyta Borixona i Onara. Ostatecznie, w obawie o ostracyzm ze strony środowiska, Gruby Dollar zażądał wyrzucenia jego zwrotek z projektu „Nic naprawdę”. Przez lata słuchacze zastanawiali się jakby brzmiała Hardcorowa Komercja, gdyby w ostatniej chwili BRX nie musiał zastępować szesnastek Onara gościnnymi występami Stahu Staha czy Rudego MRW, a całe „Nic naprawdę” miało spójny klimat.

W 2019 roku, po prawie 16 latach, wreszcie dostaliśmy na powyższe pytanie odpowiedz. Stało się to za sprawą Krzysztofa Kozaka, który postanowił wydać reedycje „Nic naprawdę”, dodatkowo wzbogacając ją o bonus CD. Na drugiej, ekskluzywnej płycie, znalazły się tracki, które były nagrywane w studiu Kozaka i nigdy wcześniej nie zostały wydane, ani nawet opublikowane (!). Wśród nich pojawiły się utwory HaKa z Onarem m.in. „To musi”, „Właśnie Haka” – czyli kawałki, które ostatecznie co prawda ukazały się na „Nic naprawdę”, ale w wersji z wyciętym Grubym Dollarem. Znalazł się w tym zbiorze również numer „Pier*ol monce”, który w ogóle nie trafił na HaKa, a którego fragmenty mogliśmy usłyszeć na taśmach „Archiwum RRX„.

Pokaż portfel, nasz jest duży
Nosi nam go nasz niewolnik dwumetrowy murzyn

Blu Mantic ma szczęście, że w 2003 roku nie był jeszcze polskim raperem. Gdyby młody wilk Popkillera usłyszał niektóre wersy Borixona z tamtego okresu, to jeden diss mógłby mu nie wystarczyć. Powyższy cytat z kawałka „Właśnie Haka” to chyba najbardziej rasistowski wers, który padł na polskim rapowym wydawnictwie – przynajmniej tym legalnym. Rekinowi (jedna z wielu dawnych ksywek BRXa) uszło to jednak płazem. W tym czasie, co jakiś czas zdarzały się raperowi takie przypałowe i nieprzemyślane wersy. Dziś wystarczyłoby, żeby ponownie zarapował „Jestem dumny, że moja skóra jest biała” i już trafiłby na pierwsze strony portali plotkarskich, jako naczelny rasista polskiego hip-hopu.

Drodzy młodzi słuchacze, jeśli uważacie, że Chillwagon to „cool” skład, to sprawdźcie Hardcorową Komercje. Tracki HaKi to naprawdę był flex, na który mało jaki raper wtedy mógłby sobie pozwolić. Borixon i towarzyszący mu producent O$ka (na HaKa jako DJ 100 Karatów) stworzyli wspólnie materiał, który w Polsce nie miał niestety racji bytu i do dziś nikt, choćby podobnej płyty, na rodzimym gruncie nie stworzył. Szkoda, że Gang Albanii czy Chillwagon nie są nawet w 1/4 tak dobre jak płyta, która została prawdopodobnie stworzona „ot tak” na bazie mocnego melanżu i fascynacji południowym rapem.  

Foto. Instagram/borixon_newbadline

Zostaw komentarz