Felieton,Hip Hop

Raprospekcja: Bezczel ze swoim A.D.H.D

Jakub Purłan -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Jakub Purłan

Raprospekcja: Bezczel ze swoim A.D.H.D

Obecnie wizerunek Bezczela trochę podupadł. Wszystko za sprawą pamiętnego beefu ze Szpakiem, w którym raper z Białegostoku nie wypadł najlepiej. W opinii publicznej przegrał tę potyczkę. Jednak przed tym wydarzeniem zdążył wydać kilka płyt, a jedną z nich jest A.D.H.D. W mojej opinii to jego najlepsze wydawnictwo. Krążek ukazał się w 2013 roku i obecnie jest pokryty złotem.

Artystyczna Dusza Husarska Determinacja

7 lat temu było to dość świeże brzmienie, a i pozycja na scenie Bezczela była inna niż obecnie. Swego czasu bardzo długo zapętlałem tę płytę. Numery na albumie są zróżnicowane, znajdują się emocjonalne życiówki, jak i bangerowe utwory, typu „Proforma 2”. W tym kawałku pojawiła się mocna obsada z różnymi stylami, a całość brzmi naprawdę dobrze. Generalnie całości słucha się przyjemnie. Nawet po latach. 2013 rok to był chyba jeden z najlepszych momentów w karierze członka Fabuły. Takie odnoszę wrażenie. Potem była jeszcze wspólna płyta z Chadą i Zbukiem, która również przywróciła do popularności Bezczela, jednak z czasem powoli wszystko ucichło. Ale nie o tym. Wracając do A.D.H.D to muszę przyznać, że kilka numerów stało się ponadczasowymi. A to tylko dobrze świadczy o twórczości artysty. Myślę, że niektóre utwory, jeśli zostałyby wypuszczone teraz, mogłyby zrobić o wiele więcej szumu, niż w tamtym czasie.

Prawo ponad prawem

Kto nie słuchał tego numeru? Jest to chyba najbardziej rozpoznawalny utwór Bezczela. I słusznie. Raper wylał z siebie to co mu się nie podoba w naszym kraju, a większość podziela jego zdanie. Zrobił to w mocny i bezprecedensowy sposób, który jak widać po wyświetleniach (ponad 30 milionów), spodobał się słuchaczom. Raperzy rzadko mieszają się w politykę, dlatego takim zaskoczeniem był ten numer. Jak widać, klip okazał się bardzo trafnym posunięciem w promocji albumu A.D.H.D. „Niestety”, utwór stał się ponadczasowy.

Zupełnie innym numerem jest „Proforma 2”, który również bardzo dobrze został przyjęty przez słuchaczy. Zapewne znaczną rolę odegrał tutaj dobór gości. Nawet był zorganizowany konkurs, w którym trzeba było nagrać swoją zwrotkę konkursową, a nagrodą był udział w numerze „Proforma 2 RMX”. Całą akcję wygrał Zduno i pojawił się na bicie w towarzystwie m.in. Zeusa, Hukosa, Onara czy Zbuka. Generalnie to teraz rzadko spotykane są tak liczebne kolaboracje, a szkoda. A.D.H.D to ciekawy projekt, który warto przesłuchać, o ile jeszcze nie mieliście okazji. Odłóżcie na bok obecny wizerunek Bezczela i poczujcie klimat tego albumu.

fot. okładka albumu Bezczel „A.D.H.D”

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,Ranking
4 piosenki, których musicie posłuchać 20 kwietnia

Jeśli zajrzycie dziś w zwykły kalendarz, który dostaliście od kominiarza, nie zobaczycie w nim nic specjalnego. Dowiecie się, że mamy imieniny Agnieszki, Teodora i Bereniki. To tyle. 20 kwietnia, choć nie jest jednak zaznaczony w większości kalendarzy na czerwono, jest świętem i to bardzo istotnym dla pewnej grupy społecznej. Przygotowaliśmy dla Was 4 piosenki, które są swoistymi „kolędami” dzisiejszego dnia i powinny zagościć na waszych słuchawkach czy głośnikach. A jeśli nie jest to święto, które uznajecie, to przynajmniej pomogą Wam je zrozumieć.

Twórczość Gurala często bywa niezrozumiała, ze względu na mnogość skomplikowanych słów i priorytet na zgrabne rymy, ale w tym konkretnym przypadku przekaz jest jasny. Chyba każdy z nas, nawet jeśli jeszcze tego nie rozumiał, w gimnazjum słyszał hasło: „Palić, sadzić, zalegalizować”. To wciąż standardowa, szpadyzorska przewózka, która niesłychanie buja, ale z poważnym tematem na tapecie.

Hemp Gru jest przede wszystkim znane z tekstów, w których walczy z systemem, broniąc swoich wartości. Jedną z nich jest przedmiot dzisiejszego święcenia, ale przedstawiony nie jako zabójcza trucizna, a… doktor. Nawet jeśli nie potrzebujecie się u niego przebadać, do tego klasycznego tracku na pewno pobujacie głową.

Biorąc pod uwagę sytuację w kraju, nie możemy dziwić się, że wiele piosenek o tej tematyce ma charakter protestów. Dzisiaj mamy jednak święto, a większość takich dni wiąże się przecież z miłością i wdzięcznością. Czemu więc nie uczcić tego lovesongiem? Tym bardziej, że połączone siły Kaliego z Włodim idealnie opisują uczucia do ich wyjątkowo ulotnej muzy.

Jak każde święto łączy pokolenia, tak dzisiejsze nie jest od tej reguły wyjątkiem. Młodzi raperzy również przejmują od starszych kolegów hobby i wartości, które później na swój sposób manifestują. Najlepszym przykładem jest Young Igi, który oprócz kolejnego hitu, chciał też zrobić piosenkę z konkretnym przekazem. Przy pomocy weterana sceny i tej tematyki, Włodiego, to po prostu nie mogło się nie udać.

fot. kadr z klipu „Włodi – Połamane Skrzydła (prod. The Returners)”, YouTube.com/Włodi

Zostaw komentarz

Hip Hop,Ranking
Top 10 numerów 2020 roku z największą liczbą wyświetleń!

Kończy się 4 miesiąc bieżącego roku, a w polskim rapie wyszło już wiele płyt, singli czy kolaboracji. Udany debiut zaliczył Mata, dużo się mówiło o „Art Brut 2”, a najwięcej szumu wywołał powrót Quebonafide. Jednak jak prezentuje się zestawienie najpopularniejszych utworów pod względem wyświetleń? Kilka pozycji może być zaskakujących, zobaczcie sami!

Top 10

10. Pezet – Magenta (Opublikowany 09.01.2020, wyświetlenia ~5 485 000)

9. Mata – Żółte flamastry i grube katechetki (18.01.2020, ~5 900 000)

8. Malik Montana, Dmn – Niedostępny (14.02.2020, ~5 910 000)

7. Szpaku & Kubi Producent – Noc Polarna (10.01.2020, ~5 950 000)

6. Quebonafide – BUBBLETEA (01.04.2020, ~6 415 000)

5. PRO8L3M – Przebój nocy / gościnnie Wanda i Banda
(04.03.2020, ~6 575 780)

4. Tymek – Milion ft. PlanBe, Oki (31.01.2020, ~8 470 000)

3. Quebonafide – SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ (01.04.2020, ~9 555 000)

2. PRO8L3M – Skrable (27.01.2020, ~9 800 000)

  1. Quebonafide – JESIEŃ (10.02.2020, ~13 600 000)

PS mam nadzieję, że nic nie pominąłem..

fot. kadr z klipu Quebonafide – „SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ”, youtube.com/quequality

Zostaw komentarz