Hip Hop,News

Czarnobyl rynku muzycznego. Spłonęło 500.000 nagrań! Eminem, Nirvana czy Aerosmith przepadli

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop,News - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Czarnobyl rynku muzycznego. Spłonęło 500.000 nagrań! Eminem, Nirvana czy Aerosmith przepadli

Nie da się dokładnie wycenić, jak wiele warte były mastery nagrań, które spłonęły. Szacunkowe 150 milionów dolarów nie oddaje rzeczywistej skali katastrofy, bo nie wiadomo dokładnie, co znajdowało się na każdym ze składowanych nośników. Lista utraconych pozycji jest porażająca. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że spłonęła historia amerykańskiego jazzu.

Pożar? Gdzie? W wiadomościach nic nie mówili. Otóż… pewnie mówili, ale tylko w USA i to 11 lat temu. Tylko że wówczas zapewniano opinię publiczną o spłonięciu kilku rolek z filmami i raczej niegroźnej sytuacji. Teraz New York Times ujawnia porażające dane z tajnych raportów, które powstały po pożarze Budynku 6197 w Universal Studios Hollywood.

Tupac, Eminem, 50 Cent, The Roots, Snoop Dogg (…)

Lista jest długa, naprawdę długa, a to tylko wykonawcy, których płyty wciąż są dostępne w sklepach bądź uległy cyfryzacji – czyli w skrócie: ich muzyka w jakiejś formie ocalała. Niestety w pożarze spłonęły mastery artystów, których już nigdy nie usłyszymy.

Pożar nie był, jak sugerował Universal, drobnym niepowodzeniem, kwestią kilku taśm upchniętych w zakurzonym magazynie. To była największa katastrofa w historii biznesu muzycznego.

The Day The Music Burned (New York Times)

Według Geralda Seligmana, dyrektora National Recording Preservation Foundation, do 2013 roku cyfryzacji uległo mniej niż 18% zgromadzonej muzyki. Teraz wiemy, że o 100% nie ma co marzyć.

Pełen szczegółów, świetny i obszerny artykuł „The Day The Music Burned” autorstwa Jody Roden znajdziecie TUTAJ.

fot. kadr z wideo „Universal Studio Fire 6-01-2008 #2”, youtube.com/tortuga8858

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Eripe zaczepia Wenę, Żabsona, 2115 gang i kilku innych!

Czas słownych potyczek na polskiej scenie trwa w najlepsze. Na początku roku mieliśmy konflikt na linii Szpaku/Bezczel. Niedawno swoich oponentów zaatakował Tede, a teraz w stronę innych raperów swoje trzy grosze dorzucił Eripe. Autor m.in. "Płyty roku" nagranej z Quebonafide, na swojej najnowsze produkcji "Nienawiść w rytmie disco" postanowił pozaczepiać kilku kolegów z branży.

Felieton,Hip Hop
Hip Hop Trooper – przyleciał z Gwiazdy Śmierci, żeby uratować trueschool

W zeszłym tygodniu, w kolejnym zestawieniu najciekawszych aukcji na rapie, pokazałem wam figurkę hip-hopowego szturmowca. Czas abyście poznali historię jego narodzin. Tak… narodzin. Hip Hop Trooper żyje i opuścił Gwiazdę Śmierci w latach 80-tych aby przylecieć na Ziemię i uratować nasz ulubiony gatunek muzyki.