Felieton,Hip Hop

Czy rap uratuje świat? #hot16challenge może stać się najlepszym polskim towarem eksportowym

Michał Fitz -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Michał Fitz

Czy rap uratuje świat? #hot16challenge może stać się najlepszym polskim towarem eksportowym

Wiem, że pandemia zatrzymała rozwój gospodarczy wielu państw, ale czy przy okazji też aby nie cofnęła czasu? Znowu bowiem budzę się rano podekscytowany, mając w głowie kilka pytań. Czy już nagrali? Kogo nominowali? Jakie były punche? Takie myśli towarzyszyły przecież mojemu standardowemu dniu jakoś 6 lat temu, gdy trwało pierwsze #hot16challenge. Wtedy to była w zasadzie tylko zabawa, sam Solar zresztą zaznaczył w opisie swojego ówczesnego kawałka: „Bez wczuwki w jakieś przelewy i czucie się jak chorzy ludzie, ot rapowa akcja.” Teraz jednak to nie tylko powtórka tej rozrywki, ale przede wszystkim świetnie poprowadzona marketingowo akcja charytatywna, która może przy okazji stać się towarem eksportowym, z którego Polacy będą mogli być dumni.

6 lat po swojej pierwszej gorącej szesnastce Solar wyraźnie zaznacza bowiem, że akcja ma pomóc, a wręcz uratować świat. W tym celu zainicjował współpracę z fundacją Się Pomaga, która ma na celu zbierać pieniądze na rzecz walki z koronawirusem. Choć zwrotka jednego z tatusiów jest do tej pory jedną oficjalną w tej edycji, na koncie zbiórki znajduje się już prawie 30 tysięcy złotych. To przecież ledwie początek akcji, lawina dopiero ruszy, gdy kolejni raperzy zaczną nominować swoich kolegów po fachu. Druga edycja luźnej zabawy ma więc spore szanse stać się jedną z największych zbiórek charytatywnych na rzecz pomocy w batalii z koronawirusem. To z kolei może przyczynić się do jeszcze poważniejszego postrzegania rapowego środowiska przez resztę społeczeństwa.

Poza godnym pochwały względem charytatywnym, cała akcja na pewno przebije pierwszą edycję w kwestiach czysto rozrywkowych. Przez ostatnie 6 lat rap stał się w Polsce jeszcze bardziej popularny, przez co mamy nie tylko więcej nawijaczy w ogóle, ale przede wszystkim więcej dobrych rzemieślników słowa. Wszyscy mają też jeszcze większe możliwości techniczne i wydawnicze, co dodatkowo może wpłynąć na jakość wypuszczanych szesnastek. Wszystko wskazuje więc na to, że druga edycja będzie dużo ciekawsza, bardziej ekscytująca i po prostu lepsza.

Mamy więc inicjatywę, która nie tylko stoi rozrywkowo na wysokim poziomie, ale jeszcze w stopniu znaczącym jest w stanie pomóc całemu społeczeństwu. Mało tego, może okazać się, że to będzie tylko ułamek sukcesu tej akcji, ponieważ powyższe czynniki mogą sprawić, że wybuchnie ona na cały świat.

Solar zaprosił przecież do akcja Mike’a Posnera. Fani rapera zrobili potem swoje, starając się o to, by zagraniczny artysta nie przeoczył tej propozycji. W komentarzach pod jego postami na social mediach zaczęli zachęcać Posnera do wzięcia udziału w akcji. Nie wiemy jeszcze oczywiście czy wokalista na to przystanie, ale absolutnie nie jest to niemożliwe, a gdyby jednak okazało się realne, może się okazać, że #hot16challenge będzie pinezką, którą Polska zostanie porządnie zaznaczona na rapowej mapie świata.

Posner nominuje przecież kolejnych kilku artystów, a tamci następnych. Oczywiście, nie wszyscy za granicą będą chcieli się do tego ustosunkować, ale nawet jeśli kilku muzyków kalibru Mike’a weźmie udział w akcji, już narobi to szumu. A to dopiero jedna możliwość rozprzestrzenienia się tej inicjatywy poza granice Polski. Teraz zdecydowanie większa ilość raperów ma już kontakty w innych krajach, niż te 6 lat tam. Jeśli więc do akcji wreszcie zostanie nominowany Żabson, a jest to bardziej niż pewne, będzie mógł śmiało zaprosić do niej tylko zagranicznych raperów i to jeszcze z różnych europejskich krajów. Malik Montana może przecież wytypować kilku niemieckich artystów, a Paluch francuskich. Nominacje mogą więc błyskawicznie rozejść się po całej Europie i jeśli tylko zostaną rozpatrzone pozytywnie, #hot16challenge stanie się już globalną akcją. A dlaczego mają szansę, by artyści z innych krajów się nimi zainteresowali? Bo raperzy uwielbiają chwalić się swoimi skillami, a dodatkowo mogą przy okazji jeszcze pomóc i jednocześnie poprawić tym swój wizerunek. Powody do wzięcia udziału w akcji znajdują się więc same i są to argumenty z kategorii, którym trudno się oprzeć.

Oczywiście nie liczę, że zagraniczni raperzy będą przelewali gruby hajs na polską służbę zdrowia, ale takim samym sukcesem będzie darowizna na odpowiedniki tych instytucji w ich krajach, bo one też potrzebują wpłat. Służby medyczne na całym Starym Kontynencie, a może nawet i świecie mają więc szansę na gigantyczne dotacje, a raperzy na ugruntowanie lub poprawienie swojej pozycji na scenie, dzięki pomysłowi, który wpadł do głowy dwóm raperom podczas transmitowanej na żywo wideokonferencji. Wiem, że to może nieco utopijna wizja przebiegu drugiej edycji, ale przecież w tym roku na świecie działo się już tyle nieprzewidzianych złych rzeczy, że mogłaby mieć też miejsce jakaś nieprzewidziana, ale dobra. #Hot16challenge niosące pomoc i rozrywkę na całym świecie? Taką pandemię poprosimy.

fot. kadr z klipu „SOLAR #Hot16Challenge2„, YouTube.com/SBMLabel

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
#Hot16Challenge wraca po 6 latach! Czy tym razem również odniesie sukces?
SOLAR #Hot16Challenge2

Solar 6 lat temu wymyślił zabawę, którą polubiło całe środowisko hip-hopowe. Mowa tu o #Hot16Challenge, w którym nominowani raperzy prezentowali swoje zwrotki nawinięte "na raz" do mikrofonu. Wszystko wzbogacało nagrane przez nich wideo z całego challengu, na którym to przyjmowali nominację, prezentowali umiejętności oraz nominowali innych raperów. Wtedy miało to charakter zabawy, który ogarnął całą rapową Polskę.

Felieton,Hip Hop
Na pierwszy rzut ucha: Ten Typ Mes – Kanapa (prod. @atutowy)

Miłą niespodziankę zrobił nam Mes w tym niełatwym pod każdym względem czasie. Niedługo przed rozpoczęciem się pandemii w Polsce wypuścił projekt "Biały Tunel" (jeśli jeszcze go nie sprawdziliście, musicie zrobić to na dniach), a teraz powrócił z niezobowiązującym singlem, idealnie wpisującym się w obecne czasy.