Hip Hop,News

Eminem: „Nic nie zjednoczyło tylu ludzi i ras, co hip-hop”

Michał Fitz -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

Eminem: „Nic nie zjednoczyło tylu ludzi i ras, co hip-hop”

Ostatnimi czasy Eminem jest niestety kojarzony z samymi negatywami. Bardzo głośnym echem odbiły się jego nieujawnione wcześniej wersy, dotyczące tego, że na miejscu Chrisa Browna sam pewnie uderzyłby Rihannę. Falę krytyki zgarnął też za nawiązanie na swoim ostatnim albumie do tragedii w Manchesterze, która miała miejsce przy okazji koncertu Ariany Grande. Teraz jednak wychodzi z bardzo ważnym i pozytywnym przekazem.

I to co ciekawe, nie za pomocą piosenki. Eminem został zaproszony przez swojego bardzo dobrego kolegę, Royce Da 5’9” na jego nowy album. Nie użyczył tam jednak gościnnej zwrotki, a udzielił się na skicie pt. „Perspective”. Mówi w nim o tym, jak hip-hop, który przecież przez wielu wciąż kojarzony jest ze strzelaninami i wojnami gangów, złączył wiele osób. Zaznaczył chociażby, że obecnie białe dzieci dorastają mając czarnoskórych idoli, a z kolei te o ciemniejszej karnacji zapatrują się w białych artystów.

Now you got little white kids growin’ up with black idols
And you got black kids growin’ up with white idols
And you got- it’s just this whole mixing pot
Nothing has brought more races and more people from all
different walks of life together than hip-hop

Nie prosiliśmy o takiego Eminema, ale dobrze, że go dostaliśmy. Zdecydowanie wolimy bowiem, gdy artysta tak popularny niesie pozytywny, jednoczący przekaz, zamiast decydować się na kolejną kontrowersję. Oby tak dalej i to zarówno w kontekście samego rapera, jak i całej kultury hip-hop, która może przecież jednoczyć jeszcze większą liczbę ludzi.

fot. kadr z wideo „Eminem x Sway – The Kamikaze Interview (Part 2)”, youtube.com/EminemMusic

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Mata może pokonać Roberta Lewandowskiego

Sukces Maty jest tak niepodważalny, jak błyskawiczny. Od momentu wydania „Patointeligencji” młody raper robi wielką furorę. Zainkasował już złotą płytę za swój debiutancki album i wyprzedał całą trasę koncertową, na którą się z nim wybiera. Jeszcze kilka laurów zostanie pewnie na niego nałożonych, a jeden z takowych może wylądować na jego głowie, zamiast na tej należącej do Roberta Lewandowskiego.

Jak to możliwe, że młody raper staje w szranki z jednym z najlepszych napastników świata? Dzięki plebiscytowi na Warszawiaka Roku. Obaj są nominowani do tego tytułu wraz z ósemką pozostałych kandydatów reprezentujących inne branże i nisze. Warto nadmienić, że pomimo ogromnej ilości klasowych raperów wywodzących się ze stolicy, Mata jest jedynym nominowanym, który reprezentuje to grono. Jeśli uważacie, że faktycznie powinien zostać nagrodzony, można na niego oddać głos pod tym linkiem.

Być może nie dla wszystkich raperów byłby to znaczący laur, bo znalazło by się pewnie kilku, którzy taki plebiscyt by zbojkotowali, ale już sama nominacja Maty wiele znaczy. Mamy bowiem do czynienia z wyróżnieniem ze strony osób spoza środowiska. „Patointeligencja” jest przecież najlepszym dowodem na to, że Matczak nie zawsze rapował o rzeczach grzecznych i przyjemnych, a mimo to został doceniony, co już świadczy o jego sukcesie i umiejętności docierana do niezwykle szerokiego grona.

fot. kadr z klipu „Mata – Patointeligencja”, youtube.com/SBM Label

Zostaw komentarz

News
Trump z pogardą o zwycięstwie „Parasite”: Mamy wystarczająco problemów z Koreą Południową

Tegoroczne Oscary przeszły do historii. Niespodziewany występ Eminema, nominacja „Bożego Ciała” i cztery statuetki dla „Parasite”. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu, to zdecydowanie polecamy go obejrzeć. Na początku może bawić, później zaczyna trzymać w napięciu, aby w końcu zacząć zaskakiwać w najmniej spodziewanych momentach. Jest to także ważna pozycja w historii koreańskiego kina. Ale z sukcesu Bong Joon-Ho’a nie wszyscy są zadowoleni. Na przykład Donald Trump, który z pogardą wyraził się o produkcji.

Jak zła była Akademia Nagród w tym roku? Zwyciężył… film z Korei Południowej! O co do cholery chodzi? Mamy wystarczająco problemów z Koreą Południową. Na dodatek dają im najlepszy film roku? Czy był dobry? Nie wiem… Proszę, możemy przywrócić filmy takie, jak „Przeminęło z wiatrem”? „Bulwar zachodzącego słońca”, tak wiele świetnych filmów

Trump zyskał poparcie swoich zwolenników, a w tym czasie na Twitterze Neon, zespół dystrybucji filmu, odniósł się do jego wypowiedzi: „Zrozumiałe, nie umie czytać”. Podobne zdanie wyraził Demokratyczny Komitet Narodowy.

„Parasite” jest zagranicznym filmem o tym, jak nieświadomi ultra-bogaci ludzie zmagają się z klasą robotniczą i wymaga dwóch godzin czytania napisów. Oczywiście, Trump tego nienawidzi

W dyskusji nie zabrakło także komentarzy do nawiązania przez prezydenta do „Przeminęło z wiatrem”. Jak stwierdził choćby Wajahat Ali, film ten romantyzował wybielanie niewolnictwa. Co więcej powiedzieć? My przystajemy przy tym, że nagrody dla Bong Joon-Ho’a były zdecydowanie zasłużone.

fot. kadr z filmu „Parasite – Official Trailer (2019) Bong Joon Ho Film”, YouTube.com/IGN

Zostaw komentarz