Hip Hop,News

Kanye West królem Babilonu! Nadchodzi opera o Nabuchodonozorze!

Klementyna Szczuka -
Hip Hop,News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Kanye West królem Babilonu! Nadchodzi opera o Nabuchodonozorze!

Od wydania „Jesus Is King”, nad którym pochyliłam się zaraz po premierze, minęło już parę tygodni. W tamtym czasie Kanye West pojawił się także w wyczerpującym wywiadzie z Zanem Lowem, podczas którego rzucił sporo kontrowersyjnych informacji, ale też wyjaśnił wizję, jaka stała za jego nowym albumem i podzielił się swoimi planami.

I – tym razem – nie mamy na myśli tych dotyczących kandydatury na prezydenta albo bożonarodzeniowego projektu. Ye nie tylko ogłosił się najlepszym artystą wszech czasów, ale również stwierdził, że swoją karierę i życie utożsamia z dziejami biblijnego władcy babilońskiego, Nabuchodonozora…

„Nabuchodonozor był królem Babilonu, spojrzał na swoje całe królestwo i powiedział: 'Zrobiłem to’. (…) Ja stanąłem na szczycie góry rozmawiając o „Yeezusie”, mówiąc: 'Jestem Bogiem’ – miałem mężczyznę ubranego jak Jezus”

A wczoraj podzielił się na Twitterze okładką swojej nadchodzącej sztuki.

„Nabuchodonozor” Kanye’ego będzie operą, a premierę ma mieć już 24 listopada. Przy tym za jego reżyserię odpowiada Vannessa Beecroft, czyli znana włoska artystka działająca przede wszystkim w dziedzinie performance’u. Efekt może być więc bardzo ciekawy, czekamy zatem na dokładniejsze informacje!

Nie jest to pierwszy raz, kiedy te dwie pozornie odległe formy artystyczne się przecinają. Rap opera zdobyła popularność już w 1997, kiedy ze współpracy The Fugees i Bounty Killer powstał singiel „Hip-Hopera”. Zreinterpretowane zostały w ten sposób także klasyki takie jak „Romeo i Julia” Szekspira albo „Carmen” Georgesa Bizeta.

U nas za to podobnym przykładem są świetni „Inni Ludzie” Doroty Masłowskiej, chociaż wciąż, mimo że ma ona na koncie jako Mister D. muzyczny projekt „Społeczeństwo jest niemiłe”, tak jej twórczość jest jednak mocno pastiszowa, ale też z drugiej strony wiele mówiąca o współczesności, więc bijemy z Dorotą żółwie.

fot. kadr z filmu „Kanye West: Jesus Is King, Sunday Service, and Being Born Again | Apple Music”, youtube.com/Beats 1

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Hades: Dostałem niepokojącego maila i już nie będę robił takich rzeczy

Hades po niemal trzech latach krążkowe absencji wraca z albumem "Combo". Trochę się zmieniło w tym czasie i o ile ten raper zawsze miał charakterystyczny głos, to teraz coś ruszyło się również w kwestii linijek, co pozwala odetchnąć (paradoksalnie, bo tytuł singla to "Smog") i puścić w niepamięć niektóre mielizny, które zdarzały się przy okazji płyt z HiFi Bandą czy z O.S.T.R'em. Jako że nowa płyta, to i press-tour. Hades zawitał do Marcina Flinta i od początku rozmowy mamy mięso, bo okazuje się, że raper udostępnił klip do singla nieco za wcześnie, co poskutkowało mailem od Tytusa. Na szczęście raper został w wytwórni i nikt nie ucierpiał - a na pewno nie słuchacze. Jednak wracając do metamorfozy Hadesa, sam raper odnosi się do niej tak:

Hip Hop,News
Kanye zapowiada kolejny album. I to z Dr. Dre!
kadr z wideo "73 Questions With Kim Kardashian West (ft. Kanye West) | Vogue", youtube.com/Vogue

Kanyego Westa można określić szeregiem różnorakich epitetów, ale jednym z tych najbardziej pasujących do niego jest z pewnością "pracowity". Raper w końcu nie tylko wydaje albumy, ale również produkuje je innym, a także prowadzi prężnie działającą firmę odzieżową. W "wolnym czasie" komponuje opery i planuje, jak zostać za pięć lat prezydentem USA. Mało obowiązków? Dla Kanye nigdy, bo właśnie zapowiedział kolejny album i to w ramach nie byle jakiej kolaboracji.