News

Kiedyś Małolat, dziś Kaz Bałagane: Czy raperzy będą ścigani za teksty?

Kajetan Szewczyk -
News - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Kiedyś Małolat, dziś Kaz Bałagane: Czy raperzy będą ścigani za teksty?

Internet momentalnie zwariował, kiedy gruchnęła informacja o aresztowaniu Kaza Bałagane. Warszawski raper miał zostać ujęty przed wrocławskim klubem Akademia (kiedyś Alibi). Na Instagramach hashtag #FreeBałagane udostępnili już m. in. Kukon, KPSN czy ekipa Aclomindz.

Przy takich historiach pojawia się jedno pytanie: Czy raper czasem sam się nie wkopał, nawijając o bardzo określonych (i nielegalnych) rzeczach, które mają miejsce w jego życiu? Małolat wylądował w więzieniu, w ubiegłym roku skazano Bonusa RPK, teraz ważyć mają się losy Kaza Bałagane. Informacje o jego zatrzymaniu potwierdziła narzeczona rapera.

Choć dotąd nie wykorzystywano tekstów w sprawach, to ta sytuacja powoli ulega zmianie. W USA mieliśmy chociażby przypadek Bobby’ego Schmurdy czy – niebezpośrednio – Tekashiego (z tym, że tu uwagę zwracała cała otoczka, nie tylko słowa piosenek, począwszy od wideo przedstawiającego stosunek z nieletnią). O podobnym przypadku pisała niedawno Ania -> TUTAJ. Lata temu powoływanie się na teksty utworów byłoby nie do pomyślenia, co świetnie udowadnia casus Jaya Z. Nic dziwnego, że w ubiegłym roku szok wzbudziło przytoczenie tekstów kawałka Bonusa RPK na rozprawie, w wyniku której został skazany.

Czy przeciwko Kazowi obrócą się wszystkie teksty typu „mój człowiek Iphone wydzwania mojego człowieka mąkę„? Oczywiście wątpliwe jest, by stanowiły materiał dowodowy, ale z pewnością mogą dostarczyć śledczym wielu inspiracji. Nieprzypadkowo Lil Wayne nawinął ikoniczny wers „Real G’s move in silence like lasagna„.

Czekamy na dalsze informacje w tej sprawie. Część osób stara się powiązać zatrzymanie Bałagana z akcją, o której pisze dzisiaj CBŚP. Z treści wynika jednak, że zatrzymań dokonano na terenie województwa mazowieckiego, co nie zgadza się z wczorajszym miejscem przebywania warszawskiego rapera.

Przykry zbieg okoliczności

Niezależnie od samego powodu zatrzymania, niestety, powtarza się w związku z nim inny dramat – rodzinny. Kiedy w 2015 roku Bonus RPK trafił na 9 do miesięcy do aresztu, jego żona była w ciąży. – Nie było żadnych okoliczności łagodzących. Nawet przykra historia, która nas spotkała. Straciliśmy dziecko, kiedy moja Dominika była w 34. tygodniu ciąży. Dwa miesiące temu je pochowaliśmy – mówił w rozmowie z „Wprost” latem ubiegłego roku.

Kaz również został oddzielony od rodziny. Niedawno informował, fanów że urodziła mu się córka. Życzymy szybkiego powrotu do bliskich.

fot. kadr z klipu „W.E.N.A. – Dobry rok x Kaz Bałagane prod. J.F. (Official Video)”, youtube.com/Wudoe

Zostaw komentarz

Udostępnij
News
Jestem polskim hip-hopem. Sentino, cz. 2

W poprzednim odcinku serialu o Sentino opisałem pierwszy etap jego kariery, związany z niemieckim rapem i tamtejszą sceną. Jak wspomniałem pod koniec felietonu, niepowodzenia na rodzimym rynku sprawiły, że Sentence z bardziej przychylnym okiem zaczął spoglądać na Polskę.

News,Streetwear
Szalone lata 90′: Nike Air Max 2 Light

Dziś trochę historii i nowości w jednym – w końcu na rynek trafiła trochę zapomniana, a ważna dla rozwoju technologii Air, sylwetka. I jako redakcja chętnie dołożymy swoją cegiełkę do jej popularyzacji. Oto Air Max 2 Light – nostalgiczny powrót do początku lat 90'.