Streetwear

#Kultura: najlepsze książki o streetwearze i kicksach

Łukasz Orawiec -
Streetwear - - Dodane przez Łukasz Orawiec

#Kultura: najlepsze książki o streetwearze i kicksach

Lubicie czytać? Mamy nadzieję, że tak. A jeśli w języku angielskim, to jeszcze lepiej. Dziś kilka propozycji do porannej (lub wieczornej) kawy, związanych stricte z kulturą uliczną. Zapraszamy więc do lektury (podwójnie)!

The Encyclopedia of Air Jordans – Marvin Barias

Z perspektywy czasu pozycja już może troszeczkę leciwa, ale nadal bez wątpienia warta swojej ceny. To kompletna (na tament moment) historia brandu i poszczególnych modeli, sygnowanych logo Jumpmana, wydana w 2015 roku. Rok później wypuszczono jeszcze reedycję, wzbogaconą o nowe modele i specjalne kalendarze. Twarda oprawa i ponad 1300 zdjęć, wydrukowanych na śliskim papierze. Za zawartość odpowiada prawdziwy ekspert – kolekcja Jordanów Marvina liczy ponad 700 modeli. Z dorobkiem publicystycznym też jest nieźle – pod tym linkiem znajdziecie jego kanał na YouTube, zaś tutaj stronę internetową, poświęconą niemal wyłącznie Jumpmanowi.

Cena? No właśnie, to najsłabszy punkt całości. Dziś to niemały biały kruk, dostępny w zasadzie wyłącznie na aukcjach i Amazonie. Na dzień dzisiejszy za egzemplarz przyjdzie Wam zapłacić około 120 dolarów. Drogo, choć to z pewnością najlepsze ukoronowanie własnej kolekcji.

Sneakers: The Complete Limited Editions Guide – U Dox

Polski tytuł: SNEAKERSY: Kompletny przewodnik po edycjach limitowanych

„Sneakers” nie ogranicza się już wyłącznie do jednej marki – to przewodnik po najbardziej limitowanych para świata – od Pumy, po Nike. Podobnie jak u poprzednika, tu też należy pochwalić rozmach. Mnóstwo ilustracji, przyjemny format i twarda oprawa. W przypadku polskiej wersji, wydanej przez Burda Książki, otrzymamy łącznie 256 stron, przepełnionych najważniejszymi informacjami. Retail polskiego przekładu wynosił 75 zł i dziś jest już trudno dostępny, choć polecamy rozejrzeć się po portalach aukcyjnych. Oryginał możecie za to kupić np. tutaj.

The Incomplete Highsnobiety Guide to Street Fashion and Culture – Highsnobiety & Gestalten

Ekipa Highsnobiety nie wypuszcza lipy – to prawdopodobnie najlepsze opracowanie, poświęcone związkom mody ulicznej z high-fashion i światem hip-hopu. Od Supreme, Palace i Anti Social Social Club, po Pradę, Louis Vuitton czy COMME des GARÇONS. Analizy wpływu Jadena, Rocky’ego czy Westa na kulturę uliczną i wybiegową też nie mogło tu zabraknąć. Do kupienia za trochę ponad 37 euro w oficjalnym sklepie HS.

The Ultimate Sneaker Book – Simon Wood & Sneaker Freaker

To już mocny kandydat na prawdziwą biblię sneakerheadów. Pozycja ta stanowi ukoronowanie 15 lat pracy teamu Sneaker Freaker, dostarczającego newsy z buciarskiej branży. Liczący ponad 700 stron moloch przybliża historię powstawania najważniejszych modeli i najbardziej unikatowe wydania. Wszystko to wzbogacone o zdjęcia prosto z archiwów marek. Gdzie dorwać? M.in. w oficjalnym sklepie SF, w cenie 45 euro. Prawie 200 zł, choć patrząc na rozmach, nie ma się raczej nad czym zastanawiać.

This is Not a F*cking Street Style Book – Adam Katz Sinding

Na koniec trochę sztuki od wydawnictwa Mendo. Punkt główny stanowią tu zdjęcia autorstwa Adama Katza Sindinga. Temat? Najważniejsze modowe pokazy, influenerzy i projektanci. Do tego mnóstwo ujęć z ulicy i mody „od kuchni”. Do dostania w promocji za 42 dolary na Amazonie – według nas, nie ma się nad czym zastanawiać.

That’s all. W wolnym czasie sprawdźcie nasz kalendarz premier Air Jordan 1, które mają trafić na rynek jeszcze w tym półroczu. Tekst w nowym, infograficznym formacie, zabezpieczającym przed nudą!

fot. DLTR Villa/Amazon/Complete Sneakers/Sneaker Freaker/Joost Bastmeijer

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,News
Wini przewiózł prezydenta – czy hip-hop gra z polityką?

Wini gościł w swoim samochodzie wiele znamienitych osób. Tym razem padło na gościa, którego raczej nie mieliśmy prawa się spodziewać. Na fotelu pasażera usiadł Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Felieton,Hip Hop
Disspecjalista Tede

W wywiadzie dla portalu CGM, W.E.N.A. stwierdził, że jego konflikt z Tede ma podłoże wyłączenie promocyjne. Głównym zalążkiem beefu jest chęć zyskania rozgłosu przez Tede. Na ile jest to prawda, przekonamy się w dalszych (ewentualnych) fazach beefu. Na dziś przyjmijmy, że raper z Marymontu ma w tej kwestii rację. Przyjrzyjmy się więc najciekawszym dissom TDF-a, które umieszczone były na jego solowych albumach.