Rap

Od „Ślepnąc od świateł” do „TEKTONIKI”. Dlaczego musicie zainteresować się muzycznym projektem Skoniecznego?

Michał Szyndler -
skonieczny
skonieczny
Rap - - Dodane przez Michał Szyndler

Od „Ślepnąc od świateł” do „TEKTONIKI”. Dlaczego musicie zainteresować się muzycznym projektem Skoniecznego?

13 maja na kanale „TEKTONIKA” na YouTube pojawił się utwór pt. „CA$H IS KING”. „TEKTONIKA” to pseudonim, pod którym Skonieczny wydaje swój nowy projekt. Jego muzyczną działalność możecie kojarzyć choćby z roli Pioruna w serialu „Ślepnąc od świateł” i kawałka „Od braci dla braci”. Czego możemy spodziewać się teraz?

Skonieczny to marka

Krzysztof Skonieczny jest scenarzystą i reżyserem, absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie, aktorem filmowym i teatralnym, raperem i świetnym fotografem człowiekiem renesansu. Od kilkunastu lat gra role zarówno teatralne, jak i filmowe. W 2014 roku ukazał się jego reżyserski debiut: „Hardkor Disko”. Film fabularny, który zebrał skrajnie różne oceny – jednych rozczarowywał, drugich zachwycał. Mimo sceptycznego podejścia (5/10 gwiazdek) w swojej recenzji tego dzieła dla Filmwebu Łukasz Muszyński napisał tak:

„Nakręcony za zaledwie 100 tysięcy złotych film wygląda i brzmi lepiej niż większość naszych produkcji z głównego nurtu. Ma rytm, tempo i własną wizualną tożsamość”

Już wtedy można było odnieść wrażenie, że Skonieczny będzie kimś, kto wyraźnie zaznaczy swoją pozycję na polskiej scenie filmowej.

Co ma „Hardkor Disko” do projektu muzycznego?

Piszę o tym, żeby zaznaczyć, że Skonieczny nie wziął się znikąd. To człowiek z imponującym zapleczem. Kolejnym z bardziej znanych kroków w jego karierze jest rola Pioruna w serialu „Ślepnąc od Świateł”. Co więcej, Skonieczny był również jego scenarzystą i reżyserem. Serial został nakręcony na podstawie książki Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem. Wraz z pisarzem pracowali nad scenariuszem i przeniesieniem fabuły na ekran. Efektem ich pracy były m.in. ciekawa rola Kamila Nożyńskiego oraz postać Pioruna, która zdecydowanie zyskała w serialowej adaptacji. Poza wszystkimi zachwytami nad serialem i jego warstwą wizualną, warto zwrócić uwagę na kawałek pt. „Od braci dla braci”.

Już wtedy pojawiły się komentarze, że „Skonieczny wyjaśnił 95% raperów” i zrobił to lepiej niż zawodowcy. Utwór powstał we współpracy z PRO8L3Mem i to słychać, ale ani trochę nie umniejsza to warsztatowi Skoniecznego. „Od braci dla braci” ciągle ma się dobrze, a słuchacze chętnie do niego wracają. W maju 2020 roku podczas akcji #hot16challenge2 pojawił się utwór Skoniecznego nawiązujący do serialowego uniwersum. Wystąpił w nim nawet znany jako Dario Jan Frycz.

CA$H IS KING

To mocny kawałek, który pokazuje, że możemy się spodziewać czegoś naprawdę dobrego. Utrzymany w surowej stylistyce teledysk składa się z jednego ujęcia. Jest w nim sporo nawiązań do znanego uniwersum „Ślepnąc od świateł”, jak choćby Frycz czekający pod Pałacem Kultury i Nauki. „CA$H IS KING” to kawałek o brutalnym rozwiązywaniu problemów, wpływie pieniędzy na świat, ale też bragga na bardzo wysokim poziomie. Pełno w nim bardzo dobrze posklejanych i świetnie brzmiących wersów, które pokazują, że TEKTONIKA to projekt z potencjałem, a samemu Skoniecznemu nie są do szczęścia potrzebni inni raperzy, którzy pisaliby za niego teksty. „Nie po to to robię by zrobić to teraz jak ktoś/Bo po to to robię, by robić to teraz jak ktoś” to wersy, które nieironicznie mogłyby skończyć jako tatuaż.

A najważniejsze jest to, że (w przeciwieństwie do choćby Fabijańskiego) Skonieczny odcina swoje muzyczne plany od dokonań z przeszłości i nie próbuje zbijać na nich zasięgów (co zarzucaliśmy wcześniej wspomnianemu aktorowi-raperowi). Czekamy na kolejne kawałki TEKTONIKI, bo po „CA$H IS KING” oczekiwania mamy naprawdę spore.

fot. kadr z klipu „TEKTONIKA – CA$H IS KING (prod. Marek Dziedzic)”, YouTube.com/TEKTONIKA

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Wysyp premier z USA! Jest album J. Cole’a, mixtape Nicki Minaj i zapowiedź „Culture III”
wysyp premier z USA

Polskich rapowych premier nie otrzymaliśmy dziś wiele, ale tych zza Oceanu – przeciwnie. W końcu otrzymaliśmy m.in. długooczekiwany szósty album J. Cole'a i pierwszy singiel Migos z "Culture III".

Lifestyle
FAME MMA 10: Podsumowujemy walki jubileuszowej gali
Logo Fame MMA 10

Jubileuszowa gala FAME MMA 10 przebiegła z wielkimi emocjami. Zawodnicy dali z siebie wiele i było widać po nich ogromne przygotowanie. Zapraszamy na podsumowanie walk na gali FAME MMA 10!