Hip Hop,News

Pasointeligencja! Kawałek Maty w kampaniach społecznych i reklamowych

Klementyna Szczuka -
Hip Hop,News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Pasointeligencja! Kawałek Maty w kampaniach społecznych i reklamowych

Aż trudno uwierzyć, jak szerokim echem odbiła się „Patointeligencja”. Po tym, jak każdy w jej temacie dorzucił swoje trzy grosze (my również), powstało sporo przeróbek, parodii, no i „dissów” – czy, jak kto woli, dissofollowupów? – jak choćby ten od Klarenza.

Jednak to jeszcze można było jakoś przewidzieć, ale tego, co zaraz zobaczycie, zupełnie się nie spodziewaliśmy – Free Now, czyli firma, która jako pierwsza stworzyła aplikację łączącą pasażerów z taksówkami, oraz fundacja Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny” właśnie ruszyły z kampanią społeczną, zachęcającą, przede wszystkim młode osoby, do zapinania pasów w samochodzie. Do utworu zostało zrealizowane także wideo, również nawiązujące do oryginalnego klipu.

Kierowcy Free Now spędzają wiele godzin w trasie z pasażerami na pokładzie i nierzadko są świadkami wypadków. Ich głos w kwestii promowania bezpiecznej jazdy w zapiętych pasach jest bardzo ważny i ma szansę dotrzeć do osób, które nie mają tego odruchu będąc w roli pasażera. Problem niezapinania pasów dotyczy zwłaszcza pasażerów jeżdżących taksówką na krótkich dystansach lub wracających z imprezy w większej grupie

Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający Free Now

Jak podane jest na stronie kampanii, podobno tylko 40% osób na tylnych siedzeniach zapina pasy w taksówkach, a one podwójnie zwiększają szanse na przeżycie w wypadku. Aby więc zachęcić ludzi do wyrobienia sobie tego nawyku, „PASOiNTELIGENCJA” zaproponowała akcję, dzięki której można zgarnąć kod na 10 złotych na kolejny przejazd. Wystarczy tylko zrobić zdjęcie, na którym widać jak jedziesz z zapięty i wrzucić je pod postem z „Pasointeligencją” albo zamieścić relację na Instagramie z Boomerangiem, kiedy to robisz. Nam się podoba!

A oprócz tego Matę możecie usłyszeć także przerzucając kanały w telewizji i zatrzymując się na TV Puls 2. Stacja w nowym roku wykorzystała „Hannę Montanę” w teaserze filmu (naturalnie o tym samym tytule), który, gdyby ktoś był zainteresowany, zostanie wyemitowany na kanale 5 stycznia.

https://pl-pl.facebook.com/tvpuls2/videos/1053863521625107/

Zostaje nam tylko szczerze pogratulować Macie. Wygląda na to, że ma szansę, nawiązując do linijki schaftera, mocno przyszlifować kulturę i tę hip-hopową przenieść bardziej do codzienności.

fot. kadr z klipu „Pasointeligencja”, youtube.com/FREE NOW

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Rapowy Sylwester rodem z TV – Czy to miałoby szanse wypalić?

Większość z Was planowała pewnie jakąś konkretną imprezkę na Sylwestra. Jeśli była to domówka, to była spora szansa, że w pewnym momencie ktoś przełączył telewizję na jeden z popularnych kanałów, by zobaczyć co dzieje się na imprezach organizowanych w dużych miastach. Jeśli nie, bo akurat przygotowaliście sobie na ten wieczór dobrą playlistę, rodzice sporej części z Was pewnie wyręczyli Was w oglądaniu tych harców. Oczywiście próżno było doszukiwać się tam , bo prym wiedli artyści muzyki popularnej i disco polo. Nie oznacza to jednak, że nasi rodzimi nawijacze zrobili sobie wolne. Quebonafide na przykład grał wówczas koncert. Co by się stało, gdyby jedno z drugim połączyć? Czy to w ogóle ma szanse wypalić?

Startujemy z rozdawką na Quebonafide – Sylwester 2019/2020 – Centrum Stocznia Gdańska❗️⚡️ Do zgarnięcia 2 podwójne…

Posted by illegalbreaks on Tuesday, November 19, 2019

Raperów nie widujemy na takich wydarzeniach, abstrahując już od tego, że niektórzy po prostu dla zasady nie przyjęliby zaproszenia, ze względu na treść ich piosenek. Jest w nich przecież mnóstwo przekleństw, obrazowych opisów czynności, które dopuszczalne są dopiero po 18 roku życia, a nawet takich, które wcale nie są legalne. Nie można więc dziwić się, że stacje, które oglądane są również przez najmłodszych, nie chcą takich występów transmitować. Mało tego, dzieci nie znajdują się tylko przed telewizorami, bo całe rodziny ze swoimi pociechami również zjawiają się na takich wydarzeniach osobiście, co skreśla ewentualne występy większości raperów. Nie ma więc wątpliwości, że zorganizowanie dokładnie takiej samej imprezy, jakie robią teraz stacje telewizyjne i obsadzenie jej wyłącznie raperami nie wchodzi w grę.

To jednak wcale nie oznacza, że czegoś podobnego nie da się zorganizować. Wiadomo, że taki event musiałby mieć gigantycznego sponsora, który poza ogromnymi funduszami ma również dostęp do jakiegoś medium, a najlepiej sam nim jest. Mamy przecież platformy takie jak YouTube, które mogłyby to wydarzenie transmitować na żywo, a pod względami finansowymi raczej telewizjom nie ustępują. Imprezę trzeba byłoby też zamknąć, by nie pojawiły się tam dzieci, które normalnie na koncert raper by nie weszły. Nie oznacza to jednak, że impreza musiałaby się stać festiwalem, na który trzeba byłoby mieć wejściówkę. Jeśli znaleźliby się dodatkowi sponsorzy, wielkie marki, które włożyłyby w to pieniądze, chętni mogliby wkroczyć jedynie za okazaniem jakiegoś dokumentu lub po prostu z opiekunem.

Kwestie logistyczne da się więc czysto hipotetycznie rozwiązać. Żeby jednak takie wydarzenie miało sens, muszą się na nim pojawić widzowie. Rapu słucha w większości ta część ludzi, która na imprezach sylwestrowych organizowanych przez stacje się nie pojawia. Nie oznacza to jednak tego, że nie przyszliby również na wersję typowo rapową tego wydarzenia. Mnóstwo z takich osób nie ma co ze sobą zrobić tego dnia i na ostatnią chwilę kombinuje jakieś plany. Takie wydarzenie byłoby dla nich rozwiązaniem. Poza tym, nawet ci, którzy potrafiliby sobie zorganizować inną imprezkę czy nawet wyjazd, mogliby z nich na rzecz takiego eventu zrezygnować. Nie martwiłbym się więc o tłumy na takim koncercie, nawet przebijające te na hip-hopowych festiwalach.

Choć w teorii wydaje się, że udałoby się zrobić wydarzenie, które mogłoby być za darmo transmitowane, za wejście na które nie trzeba płacić i na którym występują jedynie raperzy, raczej na chwilę obecną jest to marzenie ściętej głowy. Wymagałoby to zbyt dużej liczby potężnych inwestorów, w tym jednego medium, które zdecydowałyby się na organizację. Dla takich firm głównym czynnikiem jest opłacalność, a rozmach tego wydarzenia oraz koszty i logistyka z nim związane, wcale nie musiałyby gwarantować zysków. Czyli co? Pozostaje zostać przy playlistach albo mieć nadzieję, że ulubiony raper pójdzie w ślady Quebonafide i zrezygnuje tego dnia z urlopu na koszt koncertu.

fot. kadr z video „Luis Fonsi – Échame la culpa / Despacito (Sylwester z Dwójką, Zakopane 2017)”, YouTube.com/novela.pl

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
DaBaby zatrzymany przez policję

DaBaby namieszał w 2019 roku, dlatego słusznie oczekuje się, że w 2020 znów będzie na ustach wszystkich. Trzymamy za to kciuki i jednocześnie mocno liczymy, że ewentualny szum wokół artysty będzie wygenerowany wyłącznie przez jego muzykę, a czasem przez kolejne dobre uczynki. Na razie jest jednak bohaterem głośnego zatrzymania przez policję.

Wczoraj internet obiegło nagranie, na którym widać, jak DaBaby zostaje zatrzymany przez policję. W interwencji brało udział kilka radiowozów, policjancji skuli rapera w kajdanki i odprowadzili go do jednego ze swoich samochodów.

W pierwszej chwili brakowało konkretnych, a przede wszystkim rzetelnych informacji na temat tej sytuacji. Pojawiały się podejrzenia, że raper został aresztowany ze względu na posiadanie narkotyków lub w związku z pobiciem i rabunkiem, w który miał być zamieszany. Policja postanowiła sama wyjaśnić to zamieszanie przyznając, że artysta został jedynie zatrzymany, a nie aresztowany i sprawa faktycznie dotyczy wyżej wspomnianej kradzieży. DaBaby nie jest jednak prawdopodobnie brany pod uwagę jako winny, a przesłuchiwany jest jedynie w charakterze bliskiego sprawie świadka.

O co dokładnie chodzi z tym występkiem? Toczona jest sprawa związana z pobiciem i obrabowaniem pewnego mężczyzny w Miami. Miał on zostać obezwładniony przez jednego z członków ekipy DaBaby, a następnie okradziony. Dwóch innych mężczyzn miało się temu przyglądać. Gdy dostali to, czego chcieli, szybko ulotnili się do auta i uciekli z miejsca zdarzenia. Choć DaBaby pewnie nawet nie przyłożył ręki do tej kradzieży, może sporo wiedzieć o tym zamieszaniu, jeśli brali w nim udział jego koledzy. Choć nawet jeśli wie, to raczej wiele nie powie. Nie wygląda na drugiego 6ix9ine’a.

fot. kadr z klipu „DaBaby – Off Da Rip (official music video)”, YouTube.com/DaBaby

Zostaw komentarz