Felieton,Hip Hop

Pezet jak Książę Kapota? Co robi Ten Typ Mes na feacie z Paluchem?

Kajetan Szewczyk -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Pezet jak Książę Kapota? Co robi Ten Typ Mes na feacie z Paluchem?

Być może nie każdy z Was to wie, ale Tede i Ten Typ Mes nie darzyli się sympatią przez długie lata. Do kooperacji obu raperów doprowadził na początku tego roku Książę Kapota i skończył spór zwaśnionych królów (szerszy kontekst znajdziecie TUTAJ). Ciekawym faktem w tej rozgrywce jest niechęć Palucha zarówno do Tego Typa Mesa jak i TDFa. Niechęć przynajmniej kiedyś eksponowana. W kawałku „Gdybyś Zwątpił W Nas” temu pierwszemu dostaje się za kawałek „Powinnaś być ze mną”, temu drugiemu za granie policjanta w serialu „Wszyscy kochają Romana”. Minęło kilka lat i wychodzi na to, że Paluch będzie miał kawałki z obydwoma zawodnikami.

O współpracy z TDFem wspominał sam Tede. Paluch miał pojawić się już na Karmagedonie, ale panowie dogadali, że numer jednak powstanie przy innej okazji. Co do numeru z Mesem sytuacja jest bardziej złożona, bo Pezet po prostu ogłosił, że w jednym z bonusowych numerów na „Muzyce Współczesnej” obok siebie znajdą się m. in. Paluch i Ten Typ Mes.

Przed Wami tracklista mojego nowego solowego albumu „Muzyka Współczesna”. Wśród producentów oprócz niezastąpionego Auera usłyszycie: 1988, Hatti Vatti , Mentalcuta i Steeza ?? Cuty jak zwykle i od lat Dj Panda. Znikającą w zatrważającym tempie wersje preorder możecie zamawiać na www.pezet81.pl Dzięki!! ????

Pezet 发布于 2019年9月12日周四

Oczywiście obaj zawodnicy zapewne nie spotkali się w studio, ale o tym, że ich zwrotki będą położone obok siebie, raczej wiedzieli. Jeśli dostaniemy klip, to przyjdzie im również spotkać się na planie. Mnie ta sytuacja zastanawia, bo o ile – oczywiście – można zmieniać z czasem poglądy, ludzie mogą się godzić itd., to wychodzi na to, że Paluch jest bezkarny w swoich dissach, bo i tak rozchodzą się po kościach, a to jest sytuacja niebezpieczna. Pisaliśmy choćby o tym, że Palec dissuje na swoich koncertach i w wypowiedziach Reda. Sam raper i producent rzeczowo się do tego odnosi – w skrócie można powiedzieć, że jest po prostu łatwym celem, Paluch znalazł sobie chłopca do bicia, bo Red nie jest istotną postacią na scenie w tym momencie i łatwo go pozaczepiać. Zauważmy, że kiedy atakował TDFa i Mesa, sam Paluch starał się o większe credibility, więc kąsał tych wyżej. Wreszcie – wszyscy z atakowanych mają zupełnie inny target, więc – co by Paluch nie twierdził – żaden z dissów nie uszczupliłby jego fanbase’u, a jedynie wzmocniłby o antagonistów wyżej wymienionych.

Pewien problem był widoczny, kiedy zaistniała spina między Paluchem i Peją, ale sytuacja szybko została zażegnana zakulisowo i nie za bardzo można więcej o tym fakcie powiedzieć. A szkoda, bo dopiero tutaj Paluch miałby przeciwnika ze swojego podwórka (dosłownie). Do eskalacji zapewne nie doszło, bo i Peja miałby sporo do stracenia – nie ukrywajmy, że obecnie za Palcem i całym BOR Crew stoi liczniejszy rząd dusz.

Pociski wymierzone w Mesa i TDFa tyczyły się hipokryzji w obrębie etosu rapera. Radiowy, słodki numer i granie policjanta miały być synonimami „sprzedania się” i grały na opinii publicznej. Inna rzecz, że w USA takie rzeczy były na porządku dziennym lata wcześniej i street credit nikomu nie zmalał. Ale Paluch nie jest głupi i wie, że polski fan wielu rzeczy nie wie, więc wiele rzeczy można mu podsunąć na swoją modłę. O czym panowie rozmawiali i jak to załatwili – ich sprawa. Jestem jednak przekonany, że do kawałka z Fokusem nigdy nie dojdzie. Wówczas nie wierzyłbym w wartość żadnej ze scenicznych relacji Palucha.

fot. kadr z klipu „Paluch „Mój Kościół” prod. APmg (OFFICIAL VIDEO)”, youtube.com/BORCREW OFFICIAL

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop
Napisaliśmy zwrotkę Young Igiego, odróżnicie? [Zeszyt Rymów #3]

Swój czas miał już Tymek, była również kolej Kizo. Obydwu panów wzięliśmy na tapet i, zainspirowani ich niezwykle popularną twórczością, pobawiliśmy się w ich ghostwriterów. To jednak tylko dwójka z wielu raperów, którzy zalewają nas obecnie swoimi trackami. Kolejnym dobrym przykładem takiego artysty jest chociażby Young Igi.

Felieton,Hip Hop
Cringe Tygodnia: Kartky nawija klasyk Fokusa

Ci z Was, którzy są z nami od dawna, pamiętają być może niesławną serię "Cringe Tygodnia", w której co niedzielę krytykowałem żenujące zagrania rodzimych (i nie tylko) raperów. Serię pogrzebałem w połowie czerwca, ale dzisiaj powraca (miejmy nadzieję, że jednorazowo) za sprawą rapera, który już kiedyś się w niej pojawił. Wykazałem się małą bystrością, bo mogłem się spodziewać, że skoro już gościł na łamach, to na nie powróci. No i cóż, i jest, Kartky w swojej interpretacji "Powierzchni Tnących" Fokusa.