News

Polska najbardziej homofobicznym krajem UE po raz kolejny. „Wynik jest alarmujący”

Klementyna Szczuka -
Polska najbardziej homofobicznym
Polska najbardziej homofobicznym
News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Polska najbardziej homofobicznym krajem UE po raz kolejny. „Wynik jest alarmujący”

Wczoraj (17 maja) opublikowany został coroczny raport ILGA-Europe, w którym drugi rok z rzędu wypadamy najgorzej ze wszystkich państw europejskich. Polska jest najbardziej homofobicznym i transfobicznym krajem w Unii Europejskiej.

Wyniki oczywiście nie są zaskakujące. Prowadzona od dłuższego czasu w Polsce polityka anty-lgbt negatywnie wpływa na bezpieczeństwo w naszym kraju. Coraz częściej dochodzi też do absurdalnych incydentów takich, jak chociażby ten z początku maja. W Świdniku (woj. lubelskie), czyli miejscowości, która przyjęła uchwałę „anty-LGBT”, zniszczono plac zabaw i oblano oleistą substancją elewację przedszkola o nazwie… „Tęczowy Domek”. Placówka istnieje od 2011 roku.

Od pięciu lat Polska co roku spada w rankingu ILGE-Europe. W 2021 straciliśmy trzy punkty procentowe m.in. za sprawą obrony Margot, kiedy to 7 sierpnia 2020 do aresztu trafiło 48 protestujących, oraz z powodu incydentów po decyzji TK ws. aborcji z dnia 22 października. Dużo tracimy również ze względu na „strefy wolne od LGBT”. Teraz Polska punktów procentowych ma jedynie 13. Mniej zdobyły ich tylko Białoruś (12%), Monako (11%), Rosja (10%), Armenia (8%), Turcja (4%) i Azerbejdżan (2%). Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, przewiduje się, że wkrótce spadniemy do poziomu Rosji…

„Nie tylko lokata napawa niepokojem. Jak wskazuje ILGA-Europe, po raz pierwszy w 12-letniej historii rankingu nie odnotowano prawie żadnych pozytywnych zmian legislacyjnych dot. praw osób LGBTI w Europie” – podaje Kampania Przeciw Homofobii.

To, co każdy z nas może zrobić dla społeczności LGBTQ+, to przede wszystkim jej słuchać. Warto też edukować siebie i innych. Pomocne mogą okazać się materiały takie, jak ten.

Cały raport ILGA-Europe znajdziecie TUTAJ.

Zostaw komentarz

Udostępnij
Streetwear
Halo, Policja? Air Jordan podrabia dokumenty!
jordan

McLovin to mem, który wciąż radzi sobie świetnie. Ostatnio w kawałku „Jak Makłowicz” nawijał o nim RAU, a niedawno ukazała się ekskluzywna kolorystyka Air Jordan 35 zaprojektowanych specjalnie dla Blake’a Griffina, która nawiązuje do kultowego już żartu.

YouTube
Nowy projekt Friza! Twórca Ekipy szuka przyszłych influencerów
Nowy projekt Friza

Karol Wiśniewski w swoim najnowszym filmie opowiedział o swojej nowej akcji. Nowy projekt Friza będzie nosił nazwę „Zostań influencerem” i dotyczy osób, które dobrze odnajdują się w świecie mediów społecznościowych.