Hip Hop

PRO8L3M VS Schopenhauer [Raper VS Klasyk]

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

PRO8L3M VS Schopenhauer [Raper VS Klasyk]

Serwus! Przed Wami czwarty odcinek „Raper VS Klasyk”. Odcinek dosyć szczególny, bo pod lupę bierzemy duet, i to duet MC/Producent. Wynika to z tego, że naszym zdaniem od pewnego czasu prezentuje wspólną wizję i konsekwentnie utrzymuje ten klimat po równo w warstwach tekstowej i muzycznej. W pierwszym odcinku postawiliśmy na zestawienie Wojtka „Sokoła” Sosnowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. W drugim w koleżeńskie szranki stanęli Piotr „Ten Typ Mes” Szmidt i Charles Bukowski. W trzecim przyrównaliśmy Adama „Łonę” Zielińskiego do Wojciecha Młynarskiego. Dzisiaj w nieco posępnej atmosferze spotyka się PRO8L3M i Arthur Schopenhauer! Dlaczego tak? Bo Oskar i Steez83 na swoich płytach prezentują swoistą fenomenologię melanżu i życia na krawędzi. Wydaje nam się, że Arthur z uznaniem pokiwałby głową.

Porównywać będziemy: Poglądy, warsztat, rewolucyjność, wpływ na branżę i… wygląd.

Dla tych, którzy preferują postawę TL;DR – prosta ściągawka w formie infografiki:

Bibliografia (nie wiemy przecież wszystkiego):

  1. Jan Garewicz, Schopenhauer, PW „Wiedza Powszechna”, Warszawa 1988 r.
  2. Dyskografia PRO8L3Mu
  3. Wikipedia do spraw podstawowych

Na koniec, małe podsumowanie. Pytania o kondycję moralną człowieka są zawsze na miejscu, ale nie zawsze tak obrazowo przekazuje się je za pomocą hip-hopu. W twórczości duetu PRO8L3M można znaleźć niebezpośrednie odniesienia do wielu twórców i filozofów, a pomysł na budowanie antyutopii nie jest nowy. Postanowiliśmy jednak postawić na takie zestawienie, bo wydało nam się interesujące i uzasadnione.

fot. Instagram.com/PRO8L3M, WikipediaCC

Zostaw komentarz

Udostępnij
News,Streetwear
Adidas i LGBT, Nike i chaos: premiery nadchodzącego tygodnia

Tak pożegnamy maj i przywitamy czerwiec. Pogodowo dramat, ale na pocieszenie trochę dobrych kicksów do sklepów trafi. Kilka par na Miesiąc Dumy od Adidasa, mocny strzał od Sacai i Nike i inne. Zapraszamy do lektury!

Hip Hop,News,Wyróżnione
Rap Nokaut: VNM i W.E.N.A w jednej furze. Kto wygrał i dlaczego? [Relacja]

Rap Nokaut jest pierwszym na tę skalę wydarzeniem, wprowadzającym formułę "battle rap" na amerykańską modłę, w Polsce. Wcześniej próbował zrobić to Theodor organizując m. in. bitwę 3-6'a z Tombem, ale nie doszła do skutku. Natomiast impreza w warszawskim klubie Iskra przejdzie do historii z kilku powodów.