YouTube

Rządzili polskim YouTubem, dziś tracą miliony. Poważne problemy Abstrachuje

Michał Fitz -
PRZYSZŁOŚĆ TEGO KANAŁU...
PRZYSZŁOŚĆ TEGO KANAŁU...
YouTube - - Dodane przez Michał Fitz

Rządzili polskim YouTubem, dziś tracą miliony. Poważne problemy Abstrachuje

Nawet nie muszę pytać, czy kojarzycie Abstrachuje. Kilka lat temu zrewolucjonizowali humorystyczny kontent na YouTubie, odpalając serię „Co mówią…”. Gigantyczne wyświetlenia przyszły im już z pierwszymi nagraniami, co z kolei doprowadziło do szybkiego zarobku. Z tego powodu panowie założyli spółkę i wydawać by się mogło, że od tego czasu powinni piąć się już tylko w górę. Okazuje się jednak, że moloch internetowy, którego zbudowali, miał gliniane nogi.

Ich tworu nie sposób bowiem nazwać inaczej. Panowie najpierw świetnie rozwinęli swój własny kanał opierający się na humorystycznych skeczach, a potem zaczęli inwestować w inne, dotykające kolejnych niszy. Stworzyli „Beksy” skierowane do żeńskiej części widowni, mini-serial pt. „Nieprzygotowani”, kanał o tematyce finansowej „Dla Pieniędzy” czy chociażby „Do Roboty”, który miał przekazywać praktyczną wiedzę na temat danych zawodów. W kulminacyjnym momencie Abstra zarządzali aż 16 kanałami! Mogli pozwolić sobie na własną siedzibę, w której dysponowali studiami do nagrywania swoich materiałów, a także gigantycznym zapleczem ludzkim, od prowadzących kanały począwszy, przez realizatorów i operatorów, na makijażystkach i ich asystentkach skończywszy.

By do takiego stanu rzeczy doprowadzić Abstrachuje w pewnym momencie musieli dogadać poważny biznes z zewnętrznym inwestorem, którym zostało Padrone Capital. Firma ta wykupiła część udziałów w ich spółce i rok rocznie zwiększała swój pakiet, inwestując w nowe materiały kolejne pieniądze. Dziś ma już większość udziałów w spółce, więcej niż trzej oryginalni twórcy kanału razem wzięci. Tak, jak napisałem na początku, wydawać by się mogło, że zbudowana w taki profesjonalny sposób działalność, wspomagana przez dodatkowych inwestorów, rozszerzona na wiele kanałów i dostosowana do setek tysięcy różnych odbiorców, będzie działała bez szwanku i stanie się stabilnym generatorem zysku na kolejne lata. Niestety, kompletnie tak się nie wydarzyło, co w swoim ostatnim materiale obnażył Sylwester Wardęga.

Były prankster wyjawił, że spółka nie tylko nie zarabia bajońskich sum, ale wręcz je traci. W zeszłym roku zanotowała bowiem ponad 3 miliony złotych straty. Biorąc pod uwagę ostatnie 3 lata działalności, na minusie jest już około 7 dużych baniek. Żeby zobrazować, za takie pieniądze można byłoby kupić tyle egzemplarzy „Jarmarku” i „Europy”, że Taco już w preorderze mógłby pochwalić się potrójną platyną na obydwu tych albumach…

Z czego to wynika? Głównym problemem okazuje się konkurencja, do której Abstra nie potrafili się dostosować. Oglądalność ich materiałów na wszystkich kanałach zaczęła spadać, a profesjonalność ich tworzenia była taka sama. W pewnym momencie po prostu przestały one na siebie zarabiać i nie wymyślono jeszcze, jak ten proces odwrócić. W przypadku twórców pojedynczych kanałów na taki zastój remedium jest jedno. Najlepiej po prostu nieco się przebranżowić, jak na przykład swego czasu zrobił to Dis, który przestał skupiać się na materiałach z League of Legends, a zaczął tworzyć filmiki o sprytnych lifehackach i dziwnych eksperymentach. Podobnie zresztą zadziałał Friz, który zrezygnował z częstych filmów wypełnionych głupkowatymi challange’ami, by zastąpić je dłuższymi, ciekawiej zmontowanymi produkcjami, tworzonymi na zasadzie vlogów. Tylko jak Abstra miałoby to zrobić, skoro większość ich kanałów jest ściśle przypisana do konkretnej niszy? To spory problem, przed rozwiązaniem którego wciąż stoją właściciele spółki.

Strata tak dużych pieniędzy uderzyłaby w każdą prywatną osobę, ale musimy pamiętać, że mówimy o poważnej spółce. Jest ona w stanie sobie z tym poradzić sobie i dalej funkcjonować. Niemniej jednak pokazuje to, jak niebezpiecznym i nieprzewidywalnym biznesem jest YouTube. To jak, nadal chcecie w przyszłości zostać youtuberami?

fot. kadr z wideo „PRZYSZŁOŚĆ TEGO KANAŁU…”, YouTube.com/AbstrachujeTV

Zostaw komentarz

Udostępnij
News
Przykład powinien iść z góry. Papież Franciszek poparł związki cywilne par jednopłciowych!
Papież Franciszek

Nie bez powodu uznawany za najbardziej postępowego z dotychczasowych papieży, Franciszek, kolejny raz wypowiedział się w sprawie osób LGBT. Tym razem podkreślił, że powinny mieć one prawo do stworzenia rodziny i zawierania związków cywilnych.

Felieton,Hip Hop
Strzelał gole dla czołowych europejskich klubów. Stał się… chrześcijańskim raperem
Jackson Martinez - Escucha (Video Oficial)

Życie pisze różne scenariusze. Są te zabawne, również te straszne, ale także takie, które zawierają w sobie niezwykły zwrot akcji. Do tej ostatniej kategorii z pewnością można zaliczyć życie Jacksona Martineza, który już niemalże był gwiazdą piłki nożnej, a ostatecznie przebranżowił się, by stać się kolumbijskim odpowiednikiem Tau. Jak wygląda jego historia?