Hip Hop,News

Śmierć George’a Floyda. Co dzieje się w Minneapolis?

Klementyna Szczuka -
Hip Hop,News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Śmierć George’a Floyda. Co dzieje się w Minneapolis?

Od pięciu dni w Stanach Zjednoczonych mówi się przede wszystkim o jednym wydarzeniu – śmierci George’a Floyda. W związku z tym na ulicach Ameryki rozpoczęły się liczne protesty i zamieszki. Głos w sprawie publicznie zabierają też kolejne gwiazdy, które żegnają mężczyznę. W końcu nie po raz pierwszy w historii doszło do brutalnego traktowania Afroamerykanów ze strony białych policjantów.

46-letni George Floyd posiadał dwie córki i mieszkał w Houston, a do Minneapolis, gdzie wydarzyła się tragedia, dojeżdżał z St. Louis Park do pracy, gdzie był ochroniarzem. 25 maja po godzinie 20.00 wieczorem został zatrzymany po tym, jak sprzedawca w delikatesach uznał, że mężczyzna chce zapłacić fałszywymi 20 dolarami. Gdy władze przyjechały na miejsce, jeden z policjantów, Derek Chauvin, przez prawie 9 minut dusił leżącego na ulicy, skutego kajdankami Floyda kolanem. Nie reagował, gdy George mówił, że nie może oddychać. Nie wiadomo jeszcze jednak, w jakim stopniu przyczyną jego śmieci był atak policjantów, a w jakim problemy medyczne, z którymi się zmagał.

Następnego dnia FBI rozpoczęło dochodzenie. Czterech policjantów zostało usuniętych ze służby, a Derek Chauvin został oskarżony o spowodowanie zabójstwa trzeciego stopnia.

Co ciekawe, George Floyd był raperem związanym ze Screwed Up Click, grupą DJ-a Screw, i freestyle’ował pod pseudonimem Big Floyd na jego mixtape’ach. W historii miał także problemy z prawem – spędził pięć lat w więzieniu za napad ze śmiercionośną bronią, a jakiś czas przed śmiercią został wyrzucony z pracy za złamanie przymusowej kwarantanny.

fot. Getty Images

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop,News
Zaskoczą? Zrehabilitują się? Chillwagon ogłasza powrót z płytą w tym roku!

Ten rok to zdecydowanie rok powrotów. W większości tych z dłuższych nieobecności, bo przecież z płytami przychodzą do nas Quebonafide i Białas, a nawet Kuban wreszcie się uaktywnił. Będą jeszcze powroty z krótszych podróży, bo w oficjalnym Q&A zespołu chillwagon ogłosił, że w tym roku otrzymamy od nich kolejny krążek, a w czerwcu uraczą nas następnym singlem. Będą też zmiany w składzie i prawdopodobnie goście. Co z tego wyjdzie? Pospekulujmy trochę.

via Instagram.com/chillwagon

Nie ma się co kłócić, że pod względem wyświetleń chillwagon okazał się strzałem w dziesiątkę. Grupa dostarczała fajnych, luźnych, letnich hitów, do których można było spokojnie pobujać się na imprezie. Teksty były raczej proste, ale przy tym chwytliwe (każdy zna wersy o Baku czy wąsie Kizo), co działało na ich korzyść. Dzięki tym czynnikom chillwagon zawłaszczał sobie wszystkie streamingi, gdy tylko wydawał coś nowego. W tym roku możemy spodziewać się małej zmiany, jeśli chodzi o brzmienia. Wydany już „thailive” wskazuje na to, że kawałki ekipy mogą być nieco mniej imprezowe i przy tym bardziej eksperymentalne, choć wciąż pozostaną przy tym numerami do zabawy. Tego chillwagon nie zmieni na pewno, bo stworzony został, by być produktem dla głodnych zabawy mas. Inaczej po prostu by się nie opłacał. Borixon na pewno już wie, do czego będzie się gibała w lecie połowa kraju.

Siłą chillwagonu będzie świeżość, którą wprowadzą nowi członkowie i zapowiedziane featuringi. W Q&A w kontekście gości pojawiły się ksywki Igiego, Szpaka i Kaliego, a to już persony, które znacząco mogą urozmaicić kawałki chillwagonu. Jeśli faktycznie do całego składu dołączy ktoś jeszcze lub będzie on po prostu bardziej plastyczny, chillwagon tylko na tym zyska. Tematyka ich utworów jednak często się powtarza, więc różnorodność stylów sprawi, że nie będzie to tak słyszalne i mniej osób będzie skupiało się na tym, że Kizo znowu nawinął o tym samym.

Niezwykle istotna będzie też kwestia płyty i jej promocji. Nie ma co ukrywać, w zeszłym roku chillwagon zarobił kupę szmalu na preorderze, ale zawiódł nim fanów. Tekturowe gogle VR nawet nie pasowały do sporej części telefonów, większość dodatków była bezużyteczna, a trzy małe płytki tylko utrudniały odsłuch całości. Fani na pewno będą mieli to z tyłu głowy, gdy chillwagon zaproponuje nowy preorder, więc grupa będzie musiała w jakiś sposób zapewnić swoich słuchaczy, że tym razem dostaną już coś naprawdę jakościowego, co spełni ich wymagania. W przeciwnym razie duża część preorderowiczów nie zdecyduje się na ponowny zakup, by nie czuć się oszukanym po raz drugi.

Czy wobec tego czekam na nowy chillwagon? Tak, choć nie z wypiekami na twarzy. Pewna doza sceptycyzmu na pewno się tutaj przyda, ponieważ nie wszystko zagrało przy pierwszym sezonie. Niemniej jednak sam namiętnie tupałem nóżką do „@” czy innych hitów tej ekipy, dlatego pełny wiary liczę, że w tym roku również będę mógł się wyśmienicie pobawić do chillwagonu, bez towarzyszących temu zawodów.

fot. kadr z klipu „chillwagon – góra trupów (trailer)”, YouTube.com/chillwagon

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Kartky z kolejnym projektem! Wystartował preorder

Kartky w drugiej połowie lutego wydał EP „Zakazane piosenki”, które wyszły z ramienia jego labelu – OU7SIDE. Nakład był ściśle limitowany, ponieważ dostępnych było tylko 7777 sztuk. Raper nie zwalnia tempa i ostatniego dnia maja rozpoczyna sprzedaż preorderów swojego nowego projektu.

Album będzie nosił nazwę „Outside Of Society”. Kartky opublikował dziś 3 utwory w tym samym czasie, które pochodzą właśnie z tego projektu. „Mała wojna”, „harlequin vertigo” i „ź l i” w godzinę od udostepnienia zrobiły po kilkanaście tysięcy wyświetleń każdy. Może to oznaczać, że Kuba przygotował mocny materiał, który składać się bedzie z 12 utworów, a w dodatku wersja preorderowa będzie wzbogacona o EP „Ballady i romanse”, na której znajdzie się 5 numerów. Większość tytułów jest już znana, jednak autor kilka z nich postanowił zachować w tajemnicy, tak jak i featy.

Dostarczanie wersji preorderowych zaplanowane jest na lipiec, a co to może oznaczać? Kartky kojarzony jest z liczbą „7”, ilość sztuk jego poprzedniego EP jaka była dostępna w sprzedaży, to 7777. Lipiec jest 7 miesiącem w kolejności, a więc może to oznaczać, że premiera „Outside Of Society” przypadnie na 7 lipca 2020 roku. Czy tak bedzie? Się okaże!

fot: screenshot z klipu „ź l i”

Zostaw komentarz