Felieton,Hip Hop

Szpaku używa „n-word” w nowym singlu chillwagonu! Czy trzeba go za to potępiać?

Michał Fitz -
Szpaku - Dzieci Burzy (BORCREW ALBUM) prod. Deckster
Szpaku - Dzieci Burzy (BORCREW ALBUM) prod. Deckster
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Michał Fitz

Szpaku używa „n-word” w nowym singlu chillwagonu! Czy trzeba go za to potępiać?

Nie ma wątpliwości, że dodanie Szpaka do chillwagonu wniosło do ekipy Borixona nieco świeżości. Jak się również okazuje, wywołało niemałe zamieszanie, bo w nowym singlu grupy Szpaku używa kontrowersyjnego słowa na literkę „n”, którego chyba nie powinien używać. No właśnie, nie powinien?

Szpaku w swojej zwrotce, która nie oszukujmy się, nie jest jego lirycznym opus magnum, nawija o tym, że jest „hot ni**a”. Jak powszechnie wiadomo, używanie słowa na „n” przez osoby o jasnej karnacji, zostało w zasadzie przyjęte za niedopuszczalne i skrajnie obraźliwe dla Afroamerykanów. Trudno się dziwić, bo w końcu jego geneza związana jest z czasami ich opresji w USA, gdy nierówność rasowa była jeszcze na porządku dziennym. Można było więc spodziewać się, że rzucenie takim wersem wywoła kontrowersję, ale chyba nawet sam Szpaku nie spodziewał się, że w raptem kilka godzin po premierze kawałka powstanie niewielki ruch społeczny promowany hashtagiem #szpakuisoverparty, który ma na celu napiętnować zachowanie rapera i, jak domniemam z samej nazwy, po prostu doprowadzić do zakończenia jego kariery.

Tweetów takich, jak powyższy jest sporo więcej, ale pojawiły się już też głosy broniące artystę. Sprawa nie jest bowiem taka zero-jedynkowa. Szpaku w swoich linijkach używa po prostu follow-up’u do kawałka Bobby’ego Shmurdy właśnie o takim samym tytule. Wers jest użyty w kontekście braggi i ma tak naprawdę podkreślić to, w jakiej formie znajduje się Szpaku, a nie kogoś obrazić.

Mamy już artykuł o tym, czy Polakom wolno używać tego określenia, więc tutaj skupię się tylko na konkretnym przypadku Szpaka. Fakt, że jest to follow-up rozwiewa nam wątpliwości, że raper nie wie, o czym nawija, bo tłumaczy kontekst, a poza tym artysta określa tymi słowami samego siebie, a nie kogoś, kto mógłby się poczuć urażony. Ci, którzy zaznajomieni są z twórczością Szpaka, nie powinni być też zaskoczeni obecnością takiego wersu, bo już dawno przewijał w swoich kawałkach o inspiracjach czerpanych właśnie z utworów czarnoskórych raperów, czemu dowodzi fragment hitu, dzięki któremu raper wypłynął na szersze wody. W „Bajce” nawija: „Leci Kodak do bata”. Szpaku więc od dawna słucha tej muzyki i nie można dziwić się, że jego twórczość też częściowo nią przesiąka, dlatego użycie określenia „hot n*igga” zdecydowanie uznałbym za kontrowersyjną inspirację niż atak na kogokolwiek lub bezmyślne rzucanie szkodliwych społecznie frazesów.

Nie można więc obiektywnie stwierdzić, że ten wers jest zły, szkodliwy, niepoprawny i zasługujący na wieczne potępienie, a sam Szpaku powinien smażyć się w piekle, podczas gdy w Morągu wyprawiana jest huczna impreza z okazji końca jego kariery przez jedną linijkę. To kontrowersyjna, ale jednak świadoma forma sztuki, którą częściowo porównałbym do umieszczania symboli katolickich lub narodowych na tle tęczy.

fot. kadr z klipu „Szpaku – Dzieci Burzy (BORCREW ALBUM) prod. Deckster”, YouTube.com/BORCREWOFFICIAL

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
„Wszyscy wiedzą, kto wdrożył cię w dancehall”. Dlaczego Drake nazywany jest „sępem kulturowym”?
Drake dancehall

Gdyby wymienić kilka słów, które przychodzą do głowy na myśl o twórczości Drake'a, na pewno byłoby wśród nich "dancehall". Ten jamajski gatunek nie od dziś jest kojarzony z muzyką Kanadyjczyka, choćby przez używanie Patois, lokalnego języka, co od dawna budzi kontrowersje wśród artystów.

Hip Hop,News
„Cała czołówka przybita na płytę”. Białas i Paluch w pierwszym numerze z albumu #muremzabonusem!

Białas w swojej zwrotce przy okazji #hot16challenge2 wyszedł z inicjatywą zrobienia płyty dla Bonusa RPK. Nie były to puste słowa. Dziś otrzymaliśmy pierwszy numer z tego projektu!