Rap

Technologia NFT zmienia branżę muzyczną, a Ten Typ Mes jest pierwszym polskim raperem, który ją wykorzystał!

Klementyna Szczuka -
NFT
NFT
Rap - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Technologia NFT zmienia branżę muzyczną, a Ten Typ Mes jest pierwszym polskim raperem, który ją wykorzystał!

Najnowszy singiel Tego Typa Mesa możecie nie tylko odsłuchać, ale także wylicytować. Za namową ilustratora Marcina Szambelana, z którym podjął współpracę, Mes wystawił „Only in Warsaw” na aukcję w formie NFT. Tym samym stał się pierwszym polskim raperem, który skorzystał z tej coraz popularniejszej technologii. Co to oznacza w praktyce? „W analogowym skrócie: to tak, jakby singiel ukazał się na jednym, unikatowym winylu”.

Non-fungible tokens (ang. niezamienialne tokeny) to cyfrowa certyfikowana własność intelektualna. Są to unikalne obiekty w formie obrazków, zdjęć czy plików audio lub wideo. Choć o technologii NFT zrobiło się głośno dopiero w ostatnich miesiącach, nie pojawiła się ona w 2021 roku. Istniała już w 2017, kiedy popularność zdobyła gra „CryptoKitties”. Użytkownicy mogli kupować w niej za specjalną kryptowalutę wirtualne kotki, a ich ceny osiągały nawet dziesiątki tysięcy dolarów. W ubiegłym roku wartość NFT wzrosła i zaczęła zdobywać zainteresowanie coraz większej liczby osób. Przełomowym momentem był marzec 2021. Sprzedaż tokenów przekroczyła wtedy aż 220 milionów dolarów, czyli połowę tego, ile w tamtym czasie wynosiła ona w ogóle, od początku istnienia technologii.

Handel tokenami przynosi duże zyski, ale mówi się o nim także w kontekście zmian klimatycznych. Ich wytwarzanie zużywa ogromne ilości energii i zostawia ślad węglowy. Temat jest więc trudny, zwłaszcza, że NFT stało się już nieodłącznym elementem kultury. Wpływ wywiera również na branżę muzyczną, a do nas docierają kolejne informacje o unikalnych przedmiotach. Na początku miesiąca Kings of Leon wydał kolekcję NFT jako pierwszy zespół w historii. W jej skład wchodziły trzy rodzaje tokenów, które w sumie były warte ostatecznie 766 ETH, czyli ok. 1,4 milionów dolarów. Wylicytować można było najnowszą płytę „When You See Yourself” w wersji cyfrowej, limitowaną edycję winyla, specjalne grafiki i dożywotnie wejściówki VIP na wybrane koncerty. Na NFT jako jedni z pierwszych w ostatnim czasie miliony zarobili również m.in. Grimes i Steve Aoki.

NFT i rap

NFT szybko zainteresowali się także raperzy, którzy na licytacje wystawiają zupełnie różne rzeczy. Soulja Boy na początku marca sprzedał na przykład za ok. 2 tysiące dolarów kilka swoich tweetów, a Azealia Banks zarobiła 17 tysięcy za 24-minutowy sex tape ze swoim narzeczonym, artystą Ryderem Rippsem. Z kolei z tych mniej nietypowych, ale interesujących okazji – jako NFT zdobyć można było legendarne maski MF Dooma, który wprowadził je na rynek jeszcze na kilka tygodni przed śmiercią, a od środy (21 kwietnia) dostępna będzie kolekcja A$APa Rocky’ego, w której znajdzie się… możliwość odsłuchu w studiu jego nadchodzącego albumu.

W Polsce pierwszym, który zarobi na NFT jest właśnie Ten Typ Mes. Singiel stworzony z Atutowym, „Only in Warsaw”, wylicytować można przez 24 godziny na stronie foundation.app. Cena wyjściowa to kilkaset złotych. Przy okazji informujemy, że nowy album rapera ma ukazać się jesienią!

fot. instagram.com/mestentyp

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
„Mieszane uczucia” RAUa pokazują więcej, niż mogliśmy się spodziewać
rau mieszane uczucia

Jakiś czas temu RAU zapowiedział swój nowy album pt. „Mieszane uczucia”. Wypuścił także kilka promocyjnych singli. Najpierw dostaliśmy „MELTDOWN”, później „Jak Makłowicz”, a dzisiaj tytułowe „Mieszane uczucia”. To kawałek, który pokazuje więcej, niż moglibyśmy się spodziewać.

Rap
„Pułapka na motyle”. Jak zadebiutował Sobel? [RECENZJA]
sobel pułapka na motyle

Po świetnie przyjętym “Kontraście”, o którym już się rozpisywaliśmy w końcu przyszła pora na pełnoprawny album od Sobla. "Pułapka na motyle” zapowiadała się znakomicie i oprócz malutkiej afery okładkowej nic złego o niej nie można było powiedzieć. Każdy z singli promujących okazywał się hitem. Czy więc całość podtrzymuje poziom kawałków zapowiadających krążek?