Rap

To pewne, że już ich nie usłyszymy. Daft Punk zakończył karierę

Klementyna Szczuka -
Daft Punk
Daft Punk
Rap - - Dodane przez Klementyna Szczuka

To pewne, że już ich nie usłyszymy. Daft Punk zakończył karierę

Ich utwory kojarzył chyba każdy. Od premiery ostatniego największego singla Daft Punk, „Get Lucky”, minie zaraz 8 lat. Przez cały ten czas fani duetu wypatrywali następcy albumu „Random Access Memories”, ale cisza przerwana została dopiero teraz. Zespół oficjalnie zakończył działalność po 28 latach. Jak podaje Pitchfork, informację tę potwierdziła również jego wieloletnia współpracowniczka.

Daft Punk opublikowali dziś (22 lutego) 8-minutowe wideo, które pogrzebało nasze nadzieje, że Guy-Manuel i Thomas Bangalter kiedykolwiek wydadzą jeszcze wspólnie nową muzykę. W pożegnalnym materiale jeden z nich wysadza się w powietrze na pustyni, a później pojawia się plansza z latami ich działalności (1993-2021). Wybrzmiewa również „Touch”, utwór z „RAM”. „Epilogue” jest fragmentem filmu „Electroma”, eksperymentalnego s-f z 2006 roku, stworzonego właśnie przez zespół.

Poza tym, że grupa zmieniła muzykę elektroniczną, sporo wspólnego miała także z hip-hopem. Czerpali z niego, co słychać na ich debiutanckim albumie „Homework” (1993). Samplowali, również funkowe nagrania, oraz korzystali z podobnych narzędzi, co producenci hip-hopowi, jak na przykład vocoder. Zresztą w utworze „Teachers” (1996), w którym Guy-Manuel i Thomas Bangalter wskazują swoje inspiracje, wymieniają m.in. Dr. Dre.

Szczególnym momentem był ten, gdy z Daft Punk siły połączył zafascynowany w tamtym czasie elektroniką Kanye West. Wydając swój trzeci album, „Graduation”, aspirował do bycia gwiazdą wielkiego formatu. I to mu się udało. Później zespół również współpracował z artystami ze sceny hip-hopowej. Wpłynął na industrialne, eksperymentalne brzmienie „Yeezusa” czy razem z The Weekndem stworzył hity „Starboy” i „I Feel It Coming”. No i oczywiście, „Get Lucky” z Pharrellem Williamsem i Nilem Rogersem z Chic, które w karierze legendarnego duetu było przełomowe.

fot. kadr z „Daft Punk – Epilogue”, YouTube.com/Daft Punk

Zostaw komentarz

Udostępnij
Lifestyle
Nowa reklama Coca-Coli z muzyką Tylera, the Creatora na pewno poprawi Wam humor!
Tyler the Creator Coca-cola

Coca-Cola od początku swojej działalności słynie z oryginalnych reklam. Firma, poza tym, że jest symbolem amerykańskiej kultury, kojarzy się też z radością, zabawą, rodziną i przyjaciółmi. Współpraca z Tylerem, the Creatorem nad nowym spotem nie mogła się więc nie udać!

Rap
Nowy numer PRO8L3M? To ma znaczenie
PRO8L3M - V

W ten weekend wszyscy słuchacze mieli się już zachwycać "Block Party Mixtape" stworzonym przez PRO8L3M. Niestety, duet zakomunikował, że dostarczy krążek miesiąc później, ale w zamian za to w formie pełnoprawnego albumu. Wiadomo, fani nie mogli być z tego zadowoleni, bo ten projekt i tak został już wcześniej przełożony o pół roku.