Hip Hop,Ranking

Top 10 numerów 2020 roku z największą liczbą wyświetleń!

Jakub Purłan -
Hip Hop,Ranking - - Dodane przez Jakub Purłan

Top 10 numerów 2020 roku z największą liczbą wyświetleń!

Kończy się 4 miesiąc bieżącego roku, a w polskim rapie wyszło już wiele płyt, singli czy kolaboracji. Udany debiut zaliczył Mata, dużo się mówiło o „Art Brut 2”, a najwięcej szumu wywołał powrót Quebonafide. Jednak jak prezentuje się zestawienie najpopularniejszych utworów pod względem wyświetleń? Kilka pozycji może być zaskakujących, zobaczcie sami!

Top 10

10. Pezet – Magenta (Opublikowany 09.01.2020, wyświetlenia ~5 485 000)

9. Mata – Żółte flamastry i grube katechetki (18.01.2020, ~5 900 000)

8. Malik Montana, Dmn – Niedostępny (14.02.2020, ~5 910 000)

7. Szpaku & Kubi Producent – Noc Polarna (10.01.2020, ~5 950 000)

6. Quebonafide – BUBBLETEA (01.04.2020, ~6 415 000)

5. PRO8L3M – Przebój nocy / gościnnie Wanda i Banda
(04.03.2020, ~6 575 780)

4. Tymek – Milion ft. PlanBe, Oki (31.01.2020, ~8 470 000)

3. Quebonafide – SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ (01.04.2020, ~9 555 000)

2. PRO8L3M – Skrable (27.01.2020, ~9 800 000)

  1. Quebonafide – JESIEŃ (10.02.2020, ~13 600 000)

PS mam nadzieję, że nic nie pominąłem..

fot. kadr z klipu Quebonafide – „SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ”, youtube.com/quequality

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Raprospekcja: Bezczel ze swoim A.D.H.D

Obecnie wizerunek Bezczela trochę podupadł. Wszystko za sprawą pamiętnego beefu ze Szpakiem, w którym raper z Białegostoku nie wypadł najlepiej. W opinii publicznej przegrał tę potyczkę. Jednak przed tym wydarzeniem zdążył wydać kilka płyt, a jedną z nich jest A.D.H.D. W mojej opinii to jego najlepsze wydawnictwo. Krążek ukazał się w 2013 roku i obecnie jest pokryty złotem.

Artystyczna Dusza Husarska Determinacja

7 lat temu było to dość świeże brzmienie, a i pozycja na scenie Bezczela była inna niż obecnie. Swego czasu bardzo długo zapętlałem tę płytę. Numery na albumie są zróżnicowane, znajdują się emocjonalne życiówki, jak i bangerowe utwory, typu „Proforma 2”. W tym kawałku pojawiła się mocna obsada z różnymi stylami, a całość brzmi naprawdę dobrze. Generalnie całości słucha się przyjemnie. Nawet po latach. 2013 rok to był chyba jeden z najlepszych momentów w karierze członka Fabuły. Takie odnoszę wrażenie. Potem była jeszcze wspólna płyta z Chadą i Zbukiem, która również przywróciła do popularności Bezczela, jednak z czasem powoli wszystko ucichło. Ale nie o tym. Wracając do A.D.H.D to muszę przyznać, że kilka numerów stało się ponadczasowymi. A to tylko dobrze świadczy o twórczości artysty. Myślę, że niektóre utwory, jeśli zostałyby wypuszczone teraz, mogłyby zrobić o wiele więcej szumu, niż w tamtym czasie.

Prawo ponad prawem

Kto nie słuchał tego numeru? Jest to chyba najbardziej rozpoznawalny utwór Bezczela. I słusznie. Raper wylał z siebie to co mu się nie podoba w naszym kraju, a większość podziela jego zdanie. Zrobił to w mocny i bezprecedensowy sposób, który jak widać po wyświetleniach (ponad 30 milionów), spodobał się słuchaczom. Raperzy rzadko mieszają się w politykę, dlatego takim zaskoczeniem był ten numer. Jak widać, klip okazał się bardzo trafnym posunięciem w promocji albumu A.D.H.D. „Niestety”, utwór stał się ponadczasowy.

Zupełnie innym numerem jest „Proforma 2”, który również bardzo dobrze został przyjęty przez słuchaczy. Zapewne znaczną rolę odegrał tutaj dobór gości. Nawet był zorganizowany konkurs, w którym trzeba było nagrać swoją zwrotkę konkursową, a nagrodą był udział w numerze „Proforma 2 RMX”. Całą akcję wygrał Zduno i pojawił się na bicie w towarzystwie m.in. Zeusa, Hukosa, Onara czy Zbuka. Generalnie to teraz rzadko spotykane są tak liczebne kolaboracje, a szkoda. A.D.H.D to ciekawy projekt, który warto przesłuchać, o ile jeszcze nie mieliście okazji. Odłóżcie na bok obecny wizerunek Bezczela i poczujcie klimat tego albumu.

fot. okładka albumu Bezczel „A.D.H.D”

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Kaz Bałagane nawija w nowym singlu o trudach i specyfice hodowli zwierząt. To wręcz podręcznik w tej tematyce! – Przeinterpretacja #3

Kaz Bałagane to jeden z najbardziej enigmatycznych tekstowo raperów w kraju. Choć jego liryka na pierwszy rzut oka jest prosta, zabawna i momentami bez sensu, to artysta ukrywa w niej bardzo wartościowy przekaz. Kto ma go znaleźć, ten znajdzie, a inni sprawiają tylko, że Kaz czuje się „niezrozumiany jak Pietrek Kogucik”, bo „wie co za lamusy przekręcają mu kawałki”. Nie mamy stuprocentowej pewności, że się do nich nie zaliczamy, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić test i dokopać się do ukrytego przekazu w „40 i 4”. Jak się okazuje, Bedogie wypuścił niemalże rymowany podręcznik o hodowli mniej i bardziej popularnych zwierząt.

Kto śledzi Kaza na Instagramie, ten wie, że ten często zajmuje się końmi. Z najnowszego singla dowiadujemy się jednak o innych zwierzakach, którymi opiekuje się raper. Niektóre mogą zaskoczyć. Już w pierwszych wersach rapuje: „Nie szukam żadnych trufli w opakowaniu krakersów”. Kaz pokazuje nam tu, jak ważne jest karmienie świń. Choć są one wszystkożerne, raper nie tuczy swoich zwierzaków byle krakersami, a dba o to, by były to faktyczne trufle, które są dla trzody przysmakiem. Dzięki takiej diecie świnki rosną zdrowsze, a w efekcie są później droższe.

W bridge’u między zwrotkami Kaz używa swojego charakterystycznego adliba: „psi psi psi”. Mało kto jednak wie, że to hasło, na które przywołuje się japońskie karpie koi w trakcie karmienia. Owe zwierzęta to nie jedyne ryby w hodowli rapera. Kaz nawija bowiem: „George Benson[…] Jedyny taki chłopak, co nie ma parcia na szkiełko” i w tym konkretnym przypadku ma na myśli swojego błazenka, przedstawiciela tego samego gatunku co Nemo, który swoje imię zawdzięcza wybitnemu gitarzyście. Jak widać, to jedyna rybka, która nie stuka bezmyślnie głową o szybę akwarium. Nie jest to zresztą jedyny pupil wymieniony w kawałku z imienia. Pojawia się też owczarek podhalański, który w związku z tym, że należy do jednej z nielicznych, typowo polskich ras psów, został dumnie nazwany jako Polska. Raper uwielbia ją rozpieszczać lepszym jedzeniem, dlatego nawija: „Polska kocha, kiedy rzucam mięso”. Artysta rapuje jeszcze o innych czworonogach, co słychać w wersie: „Nawet nie ogarnąłeś tu, że spowiadasz się psom”. Chodzi bowiem o psy terapeutyczne, którym osoby z problemami aż chcą się wygadać. Najpopularniejszymi rasami spełniającymi funkcję takich przyjaciół są bernardyny i owczarki australijskie, więc niewykluczone, że Kaz posiada któreś z nich.

„Co ty mogłeś słyszeć w mieście, kocie” to krótka ciekawostka dla miłośników właśnie tych domowych zwierzaków. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że koty mają dalece bardziej rozwinięty słuch od ludzi. Raper retorycznie zastanawia się więc nad tym, jak dużo więcej te futrzaki potrafią usłyszeć w gwarnym mieście od niego. „Więcej na papugę, niż zarobiłeś w rok” to jednocześnie flex, ale również dobra rada dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad hodowlą papug. To wcale nie jest tania sprawa, ponieważ te ptaki muszą być odpowiednio karmione, a ich klatki wystarczająco duże, by mogły jakkolwiek rozprostować w nich skrzydła. Jeśli dodatkowo mówimy o większych papugach, najlepiej byłoby przeznaczyć dla nich oddzielne pomieszczenie. Poza tym, niektóre gatunki, jak chociażby kakadu, potrafią kosztować niemalże 10 tysięcy złotych. Nie możemy więc dziwić się, że suma tych wszystkich kosztów równa się rocznej pensji niektórych ludzi.

P.S. Po przeczytaniu tekstu należy skonsultować się z własnym humorem i dystansem, gdyż tekst nie ma na celu zdyskredytowania niczyjej wizji lub twórczości.

fot. kadr z klipu „Kaz Bałagane/APmg – Paparazzi (Official Video)”, YouTube.com/Narkopop

Zostaw komentarz