Rap

Wybraliśmy 5 kawałków, w których od rapera ważniejszy jest bit

Julian Glosa -
Rap - - Dodane przez Julian Glosa

Wybraliśmy 5 kawałków, w których od rapera ważniejszy jest bit

Zazwyczaj w rapie pierwsze skrzypce gra… raper. Jego ksywka jest pierwsza w tytule i to on jest utożsamiany z danym utworem. Ale wszędzie zdarzają się wyjątki. Wybraliśmy pięć przykładów, w których to producent jest najważniejszą osobą na tracku.

1. Kaz Bałagane – ”Pierwszy Kajdan”

Mocny, mroczny i klimatyczny instrumental wyprodukowany przez dwójkę producentów – BOKKEN 木剣 oraz @DR AP. Początkową wersję bitu można było znaleźć na kanale NNJL jako utwór ”T R I P P Yトリッピー” autorstwa tego drugiego. Ta usunięta jeszcze bardziej oddawała klimat gatunku wave, który mimo dostosowania bitu pod Kaza wciąż jest mocno odczuwalny w finalnej wersji kawałka.

2. Żabson – ”DMT”

Trapowo-klubowa mieszanka zamieniająca się pod koniec w psychodeliczny EDM. Wrotas, producent bitu, zachował idealny balans pomiędzy cięższym brzmieniem i wpadającymi w ucho melodiami, cały czas zostawiając wystarczająco przestrzeni dla Żabsona i jego wokali. Pomimo tego, że kawałek trwa ponad 4 minuty, czyli całkiem dużo jak na kawałek rapowy, to dzięki zmianom stylu i klimatu instrumentalu nie nudzi się nawet po wielu przesłuchaniach.

3. chivas – ”palenie zabija”

Tak, jak w „DMT”, tutaj również łączenie różnych gatunków sprawia, że bit staje się jedyny w swoim rodzaju. Rockowa gitara, syntezatorowy bas i klubowe bębny w refrenie idealnie pasują do stylu rapera, który bez problemu odnajduje się w zróżnicowanych brzmieniach. Co ciekawe, sam chivas jest odpowiedzialny za instrumentale w swoich utworach, co pozwala mu na większą swobodę twórczą oraz konsekwetne realizowanie swojej wizji w danym kawałku.

4. Deemz x Białas x Szpaku – ”Ból”

To ociekająca klimatem produkcja w wykonaniu Deemza. Smutna gitara na zwrotkach czy agresywne trąby na refrenie – wszystko tutaj zgrywa się w spójną całość, która nawet bez wokalu byłaby hitem. A na naszym kanale Deemz we własnej osobie pokazuje proces tworzenia bitu do tego utworu.

5. Feno x Smagi x Wojni – ”Gady”

Na koniec utwór nie tak popularny jak poprzednie, ale nadal warty uwagi, chociażby ze względu na wykorzystany przez artystów instrumental autorstwa Białka. To mroczna kompozycja z klubową perkusją i głębokim, hipnotyzującym basem. Wszystkiemu akompaniuje chwytliwa melodia i rytmiczny hi-hat.

fot. kadr z klipu ”Żabson – DMT”, YouTube.com/INTERNAZIOMALE

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
7 albumów z USA, dzięki którym 2021 na pewno nie będzie zły!

2020 rok raczej przyniósł nam więcej nadziei, niż spełnił oczekiwań. Wprawdzie ukazało się kilka premier, które w zasadzie go uratowały, ale wiele z nich zostało też przełożonych. Doczekaliśmy się jedynie „Whole Lotta Red”, który podzielił słuchaczy i zawiódł wielu fanów Cartiego. Jak będzie w 2021? Wydaje się, że naprawdę dobrze.

Rap
Najbardziej wyczekiwane wyjście z więzienia ostatnich lat już w przyszłym miesiącu!
Bobby Shmurda - Hot N*gga (Official Music Video)

Możemy tego chcieć albo nie, ale rap nierozerwalnie związał się z bezprawiem. Niektórzy tylko o tym nawijają, a inni mają na koncie zupełnie zasłużone wyroki. Istotnym wątkiem w ogólnie pojętej tematyce tego gatunku są pozdrowienia dla osadzonych kolegów lub domaganie się ich wypuszczenia. Swego czasu wyjście Kalego z puszki było wręcz świętem.