Felieton,Hip Hop

„Pobił mnie i zgwałcił” – dlaczego słuchamy muzyki przestępców?

Kajetan Szewczyk -
kadr z klipu "Lacrim - Bloody ft. 6ix9ine", youtube.com/Lacrim
kadr z klipu "Lacrim - Bloody ft. 6ix9ine", youtube.com/Lacrim
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

„Pobił mnie i zgwałcił” – dlaczego słuchamy muzyki przestępców?

Bardzo chcielibyśmy odpuścić ten temat, ale niestety – Tekashi nie daje nam odpocząć. W świetle nowych informacji wychodzących na jaw po prostu musimy reagować. Sara Molina, matka dziecka 6ix9ine’a, udzieliła właśnie poruszającego wywiadu, który mocno powinien dać do myślenia wszystkim tym, którzy wciąż jeszcze bronią rapera.

Teraz, kiedy Tekashi jest w więzieniu (choć prawdopodobnie wyjdzie z niego za niespełna rok, o czym pisaliśmy TUTAJ) wątpliwe jest, by Molina kłamała. Zwłaszcza, że jej historia układa się w logiczną całość, a bohaterka nie gubi się w narracji (z czym u Tekashiego bywa różnie). Pewnie – nie jesteśmy wariografami (do tego działającymi na odległość), ale 6ix9ine nawywijał tyle nieprawdopodobnych rzeczy, że powoli chyba przestajemy się dziwić, ile jeszcze jest w jego sprawie możliwe.

W wywiadzie udzielonym DJowi Vladowi Molina wyznała, że podczas wycieczki do Dubaju, raper miał ją pobić z powodu plotki, jakoby wdała się w romans z Shottim (członkiem grupy Tre Way). – Nikt w życiu mnie tak nie dotknął. On mnie tak nie dotknął. Pobił mnie tak, że straciłam słuch w lewym uchu. Miałam podbite oczy. Rano przymusił mnie do seksu – mówiła.

Stop przemocy

Najbardziej przykre jest, że wszystko można kupić. 6ix9ine w swoim primetimie mógł liczyć na wsparcie coraz większej liczby decyzyjnych osób z branży (50 Cent, Nicki Minaj) i nikt specjalnie nie przejmował się tym, co raper wyczynia w domu. Podobnie było w przypadku Chrisa Browna, który pobił Rihannę. W świetle spraw R. Kelly’ego i 6ix9ine’a wrażliwość słuchaczy i ludzi z branży na takie kwestie powinna ulec radykalnej zmianie. Niestety, R. Kelly’ego wciąż są gotowe wspierać fanki, a Tekashi, choć raczej kariery w przemyśle nie zrobi (bo pal sześć bicie kobiet, ale – donosi), to i tak pewnie spadnie na cztery łapy.

Lord Jamar słusznie zauważył, że jako fani staramy się odseparować twórczość od życia. Mamy sentyment do muzyki, trudno się go pozbyć, nawet jeśli nagle wychodzą na jaw przerażające ekscesy autora. Kto tak naprawdę odwrócił się od Michaela Jacksona, kiedy piętrzyły się zarzuty o pedofilię? Czy zmniejszył się fanbase Joe Buddena, kiedy ten raz za razem był oskarżany o przemoc domową? A Dr Dre? Przecież sam szeroko opisuje kwestię swojej agresji względem płci pięknej.

Ten Typ Mes nawinął kiedyś: „Nie wiem jak to możliwe – bić pionę/Z kimś kto lubi bić żonę, trzymać jego stronę”. My też nie wiemy, ale hej, przecież Mes na bank wciąż słucha muzyki Dre. Czy to jest właśnie opisywana przez Lorda Jamara separacja?

Głos rozsądku sprzed… dekady

10 lat temu kwestię podnieśli warszawscy raperzy, a konkretniej – dwójka z nich – Eldo i Pjus. Napisali wówczas list otwarty, który poruszał kwestię tego, czy aby na pewno artyście można więcej. List zniknął z oficjalnego obiegu, ale znajduje się na portalu wykop.pl, o TUTAJ.

List skierowany jest do redaktora Gazety Wyborczej, Seweryna Blumsztajna i odnosi się do jego tekstu o Romanie Polańskim. Raperzy piszą w odpowiedzi:

Napisał Pan, że Pan Polański to talent wybitny, więc możemy mu odpuścić za seks z 13-latką i ucieczkę przed wymiarem sprawiedliwości. A co można wybaczyć zatem talentom mniej wybitnym? Czy jest Pan gotów – prosimy – na opracowanie swoistej tabeli lub funkcji, wykresu, skali, które pokazywałyby (nomen omen) stosunek talentu do występków, przestępstw i zwykłego chamstwa, które talent ów (czy też jego poziom) by tłumaczył i usprawiedliwiał?

Skali Blumsztajna się nie doczekaliśmy, a być może byłaby pomocna, bo jak widać – sami nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z tą sytuacją. Niech każdy przemyśli to sobie na osobności. Ja, jako redaktor Szewczyk, niestety (?) wciąż słucham kawałków Dre, a kiedy w słuchawkach śmiga mi Budden, to bardzo nie chcę myśleć o jego przewinieniach.

fot. kadr z klipu „Lacrim – Bloody ft. 6ix9ine”, youtube.com/Lacrim

Zostaw komentarz

Udostępnij
News
„To dzieciaki rozmawiające o depresji lub o jakimś gównie” – Vince Staples o fanach

Vince Staples bez wątpienia lubi zaskakiwać. Udowodnił to nieraz. Świetnym przykładem była akcja, którą zorganizował swoim hejterom w listopadzie ubiegłego roku. Na stronie GoFundMe stworzył zrzutkę, w której obiecał, że jeśli zbierze 2 miliony dolarów, to "zamknie mordę na zawsze". Cel został osiągnięty, a raper...? Wcale się nie zamknął, wręcz przeciwnie - wypuścił kawałek "Get The Fuck Off My Dick", dla którego cała akcja okazała się pomysłową promocją.

News,Streetwear
G-Shock świętuje urodziny najdroższym modelem w historii

Równo miesiąc temu przedstawialiśmy Wam model G-Shock "MRGG2000RJ-2A" należący do linii MR-G. Wielu z Was już wtedy kręciło głowami, że "jak to, zegarek dla nastolatków, zwykły G-Shock, za tyle pieniędzy?" Dziś mamy coś jeszcze droższego – a w zasadzie - najdroższego G-Shocka w historii.